Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Регулювання міжбюджетних відносин в Україні

Регулювання міжбюджетних відносин в Україні

Назва:
Регулювання міжбюджетних відносин в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,47 KB
Завантажень:
139
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Сьогодні проблеми вдосконалення та розвитку міжбюджетних відносин в Україні цікавлять багатьох науковців, оскільки стійкість бюджетної системи держави багато в чому залежить саме від характеру таких відносин. Звісно, що доходи бюджетів мають бути надійною та стабільною основою фінансової бази, необхідної для виконання завдань і функцій як держави, так і органів місцевого самоврядування. Тому держава намагається наділити всіх суб’єктів бюджетного права необхідним для виконання їх функцій обсягом доходів. Особливого значення при цьому набувають міжбюджетні відносини, при реалізації яких провідне місце займає надання трансфертів і міжбюджетних трансфертів, правова природа яких на сьогодні мало досліджена і тому це питання потребує додаткової уваги.

Так, у ст. 9 Бюджетного кодексу України [4] дається таке тлумачення „трансфертів” – це кошти, одержані від інших органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших держав або міжнародних організацій на безоплатній і безповоротній основі. Крім того, п. 25 ст. 2 Бюджетного кодексу України також містить визначення міжбюджетних трансфертів як коштів, що безповоротно і безоплатно передаються з одного бюджету до іншого, а у ст. 96 закріплюється їх поділ на види: 1) дотація вирівнювання; 2) субвенція; 3) коштів, що передаються до Державного бюджету України та місцевих бюджетів з інших місцевих бюджетів; 4) інші дотації. На нашу думку, при такому трактуванні та класифікації наведених категорій законодавець змішує такі поняття, як „трансферти”, „міжбюджетні трансферти”, „бюджетне регулювання” і його методи (дотації, субвенції тощо), що фактично призводить до їх ототожнення. Виходячи з цих норм, виникає можливість надання фінансових ресурсів з інших джерел у державний і місцеві бюджети в межах бюджетного регулювання та без чіткого визначення механізму їх надання та витрачання.

Аналіз фінансово-правової літератури дозволяє зробити висновок про те, що співвідношення вищезазначених понять практично не досліджувалося. З огляду на це, переконуємося, що назріла гостра необхідність здійснити їх оцінку й розмежування. Це зумовлено насамперед тим, що питання правильного трактування понять, використовуваних при правовому регулюванні фінансових відносин і, зокрема, міжбюджетних, дуже тісно пов’язано з визначенням їх поняття та змісту, а також прав і обов’язків їх учасників. Крім того, слушним щодо цього є зауваження Ю.О. Крохіної, що „для науки бюджетного права неоціниме значення має визначення категорій, оскільки саме через їх аналіз здійснюється процес пізнання законів функціонування усієї бюджетної діяльності держави” [10, с. 24]. У межах цієї роботи й з огляду на обмеженість її обсягу відзначимо наступне.

Категорії „трансферт” і „міжбюджетний трансферт” для фінансово-правової доктрини і законодавства є порівняно новими. У законодавстві України категорія „офіційний трансферт” з’явилася недавно. Вона вперше була закріплена в бюджетній класифікації постановою Верховної Ради „Про структуру бюджетної класифікації України” від 12 серпня 1996 р. [4], а згодом стала застосовуватися в текстах законів про Державний бюджет на поточний рік. Наприклад, уперше ми її зустрічаємо у ст. 6 Закону України „Про Державний бюджет України на 1998 рік” від 30 грудня 1997 р. [4]. Фактично цей термін являє собою збірне поняття, куди входять дотації й субвенції з вищих бюджетів у нижчі, а також надходження з бюджетів нижчих рівнів у вищі. Отже, незважаючи на використання таких категорій та досвід багатьох країн світу, у яких методи трансфертів використовуються вже тривалий час [11, с. 56–59], законодавство не виробило чіткого та всебічного їх тлумачення.

До речі, дещо своєрідним є підхід щодо цього питання російського законодавця. Так, у ст. 75 Бюджетного кодексу Російської Федерації закріплюється поняття „трансферти населенню”, під яким розуміються бюджетні кошти для фінансування таких обов’язкових виплат населенню, як пенсії, стипендії, матеріальні допомоги, компенсацій та інші соціальні виплати, встановлені законодавством [12]. Але самого формулювання поняття трансферту як такого Бюджетний кодекс Російської Федерації не містить.

Наукою фінансового права також не вироблено чіткого визначення понять трансфертів та міжбюджетних транстертів, тому не існує єдиної думки щодо цього питання. М.А Баскакова трактує трансфертні платежі як передаточні, одна із форм перерозподілу державних бюджетних коштів. Залежно від об’єкта платежів, на думку вченої, вони мають три форми: а) субсидії приватним підприємцям; б) виплати відсотків по державному боргу; в) державні грошові виплати на соціальні потреби (пенсії, матеріальну допомогу та інші види фінансової допомоги непрацездатним, безробітним тощо) [2, с. 447]. Такий підхід нам вбачається трохи вузьким, оскільки виділення трансфертних платежів може здійснюватися також іншим суб’єктам і мати різне призначення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Регулювання міжбюджетних відносин в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок