Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Проблеми реалізації податкових принципів у законодавстві України про оподаткування доходів фізичних осіб

Проблеми реалізації податкових принципів у законодавстві України про оподаткування доходів фізичних осіб

Назва:
Проблеми реалізації податкових принципів у законодавстві України про оподаткування доходів фізичних осіб
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,60 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Принципи права відіграють значну роль при формуванні податкового законодавства України. Зокрема, вони поділяються на загальноправові (демократизм, законність, соціальна справедливість, гуманізм); галузеві фінансового права (публічний характер фінансової діяльності держави, принцип „здорових фінансів”, принцип плановості); принципи інститутів фінансового, перш за все бюджетного права (повнота та єдність бюджету, достовірність, гласність бюджетної системи, незалежність бюджетів різного рівня) тощо. Однак основними для податкового законодавства є принципи інституту податкового права.

Окремі аспекти окресленої проблеми висвітлюють у роботах як провідні вітчизняні економісти - Вишневський В.П., Крисоватий А.І., Юрій С.І., так і вчені-юристи -Гаврилюк P.O., Пацурківський П.С., Ярічевський B.C. та ін.

Цілком очевидно, що на сьогодні серед учених немає єдності поглядів щодо проблеми визначення основних принципів податкового права. Одні автори включають до них економічну ефективність, справедливість, стабільність і гнучкість [1, с. 15]. Інші такими вважають однократність й пільговість оподаткування, забезпечення рівних умов з боку держави щодо всіх господарюючих суб’єктів, створення однакових умов для використання платниками податків зароблених ними коштів, загальнообов’язковість сплати податків, єдиний підхід до визначення прав і обов’язків платників податків та податкових органів, рівність захисту прав та інтересів платників податків і держави, резиденства [2, с. 178].

Принципи оподаткування викладені в ст. 3 Закону України „Про систему оподаткування” в редакції від 18 лютого 1997 р. (далі – Закон № 77/97) [3]. Серед усіх податків, передбачених у цьому законодавчому акті, особливе місце займає податок із доходів фізичних осіб. Таке „особливе” місце за ним закріпилося, по-перше, через ті надходження, які він дає у державну казну, а, по-друге, цей вид податку є одним із базових і з теоретичного погляду, оскільки вважається класичним прикладом прямого оподаткування. Таким чином, реалізація принципів оподаткування в Законі України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 22 травня 2003 р. (далі – Закон № 889) [4] має не тільки велике практичне значення для платників податків, а й доктринальне для вчених-юристів, оскільки здійснює вплив на розуміння прямого оподаткування і на податкову систему в цілому.

Одним з основних принципів оподаткування, який закріплений Законом № 77/97, є принцип стимулювання науково-технічного прогресу, технологічного оновлення виробництва, виходу вітчизняного товаровиробника на світовий ринок високотехнологічної продукції, стимулювання підприємницької виробничої діяльності та інвестиційної активності [3, ст. 3], що передбачає введення пільг щодо оподаткування доходу, спрямованого на розвиток виробництва.

У Законі № 889 цей принцип відображений через ряд положень, до яких належать, по-перше, розмір загальної ставки податку в межах 13 % (15 %) від оподатковуваного доходу з диференціацією у встановлених Законом випадках [4, ст. 7]; по-друге, широкий спектр прав на податкові соціальні пільги [4, ст. 6]; по-третє, введення права на застосування податкового кредиту [4, ст. 5].

Поряд з принциповими змінами розмірів ставки оподаткування доходів фізичних осіб у Законі № 889 спостерігається значне розширення бази оподаткування [4, ст. 3], внаслідок чого багато доходів з неоподатковуваних (повністю чи частково) перетворилися на оподатковувані. Зокрема, до оподатковуваних віднесені такі матеріальні і нематеріальні додаткові блага, які раніше не обкладалися податком, у тому числі компенсаційні виплати, правова природа яких спрямована на відшкодування затрат громадянина, які не мають відношення до доходів. Наприклад, раніше до сукупного оподатковуваного доходу громадян не включалися будь-які виплати на поховання, в тому числі й ті, що надаються за рахунок як юридичних, так і фізичних осіб. Відповідно до Закону № 889 до загального місячного оподатковуваного доходу не включається сума коштів або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання: а) будь-якою фізичною особою чи благодійною організацією; б) працедавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) у розмірі, що не перевищує подвійний розмір суми, визначеної у пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 цього Закону, тобто подвійного розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що встановлений на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. Сума перевищення над такою сумою, за її наявності, підлягає кінцевому оподаткуванню при її виплаті за ставкою 13 % [4]. Такі положення Закону № 889 свідчать про їх невідповідність принципам оподаткування, як-то: соціальна справедливість, економічна обґрунтованість.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Проблеми реалізації податкових принципів у законодавстві України про оподаткування доходів фізичних осіб

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок