Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Проблеми застосування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво

Проблеми застосування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво

Назва:
Проблеми застосування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,41 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Стаття 205 Кримінального кодексу України, що встановлює кримінальну відповідальність за фіктивне підприємництво, є однією зі складних і суперечливих статей господарських злочинів. Це одна із проблемних статей, що як ніяка інша стаття кримінального закону не викликає скільки суперечностей і непорозумінь при її практичному застосуванні. На мові практичних працівників правоохоронних органів її називають „мертвою” або „лежачою” через складність у практичному застосуванні. Вона має ряд невизначеностей і суперечностей у самому понятті фіктивного підприємництва. У статті не точно визначено фіктивне підприємництво, пов’язане зі створенням або придбанням суб’єктів підприємництва з юридичною особою, не названо його ознаки, що ускладнює її виявлення правоохороннимими органами і судове розслідування. У цій статті суб’єктами кримінальної відповідальності є винятково юридичні особи, що, на нашу думку і думку багатьох учених, обмежує коло суб’єктів злочину, звужує її застосування. Крім того, стаття 205 КК України має в основному відсилочний, бланкетний характер до окремих злочинів і самостійно на практиці застосовується рідко. Тому фіктивне підприємництво розглядається в більшості випадків практичними працівниками як спосіб для вчинення господарських злочинів.

Звертаючись до загальної проблеми існування фіктивного підприємництва, багато науковців і фахівців у своїх наукових публікаціях і публічних виступах виділяють велику суспільну небезпеку фіктивного підприємництва як самого явища існування в сфері економіки, а також поширеність правопорушень, що вчиняються з використанням фіктивних підприємств.

Дійсно, сьогодні фіктивне підприємництво стало одним із найрозповсюдженіших господарських злочинів, пов’язаних з іншими корисливими злочинами, що негативно позначається на розвитку економічних відносин держави в цілому.

Збитки, що завдаються бюджету держави у результаті функціонування підприємств з ознаками фіктивності тільки при незаконному відшкодуванні коштів на додану вартість за останні роки за підрахунками спеціалістів досягають міліардних сум втрачених коштів і майна [1].

Великі збитки завдаються фіктивним підприємництвом іншим суб’єктам господарювання та окремим громадянам, а також нематеріальна шкода, яка завдається економічним відносинам, позначається на престижі підприємницької діяльності взагалі, як основі ринкових і суспільних відносин.

Безперечним є той факт, що сьогодні важко назвати галузь економіки в нашій державі, в якій би організовані злочинні угруповання не використовували фіктивні суб’єкти господарювання для вчинення незаконної діяльності.

Суспільна небезпека фіктивного підприємництва полягає в заподіянні майнової шкоди юридичним і фізичним особам, а також державі, що виражається в розширенні масштабів недобросовісної конкуренції, незаконній конвертації безготівкових коштів у готівку, у сприянні легалізації (відмиванню) коштів, здобутих злочинним шляхом, приховування фактів заняття забороненими видами діяльності, створенні передумов для ухилення від оподаткування і для досягнення інших протиправних цілей.

Фіктивне підприємництво викликає у законослухняних громадян і організацій, а також державних підприємств побоювання щодо вступу у правовідносини з будь-якими комерційними структурами, тим самим порушує стабільність господарського обороту, дискредитує підприємницьку діяльність.

Близько десяти років криміналізації цього явища, факти використання фіктивного підприємництва в Україні не тільки не зменшились, а навпаки, стали досить розповсюдженими. Про це свідчать статистичні дані правоохоронних органів. Наприклад, за останні роки тільки податковою міліцією виявляється підприємств з „ознаками” фіктивності більше 5 тисяч [2].

Трансформація фіктивного підприємництва в підприємницьку діяльність набула загрозливого характеру, оскільки поширює тінізацію економіки держави, (за підрахунками спеціалістів більше половини економіки держави працює в „тіні”) [3].

Фіктивне підприємництво – узагальнений термін, який законодавчо визначає поняття створення і використання фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності з погляду кримінального діяння, які містить склад злочину, передбаченого ст. 205 КК України. Часто під цим терміном також передбачаються різноманітні різновиди і форми підприємств та їх прояви, що зустрічаються в практичній діяльності правоохоронних органів, що мають власні назви, залежно від напряму їх злочинної діяльності, але за своєю формою створення і організаційного виду суб’єктів господарювання не містять складу злочину, передбаченого ст. 205 КК, хоча їхня діяльність має всі ознаки фіктивності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Проблеми застосування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок