Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Право на недоторканість особистого життя

Право на недоторканість особистого життя

Назва:
Право на недоторканість особистого життя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,36 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 1.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
На сучасному етапі розвитку української державності, на шляху до формування громадянського суспільства та розбудови правової держави актуальним залишається питання справжньої поваги до людини та її особистих прав і свобод, задекларованих у Конституції України. Конституційні принципи не завжди знаходять своє втілення в правому житті нашого суспільства, але вони встановлюють ціннісні орієнтири, які дозволяють використовувати “антропоцентричні виміри” до держави, її інституцій та права в цілому, визначаючи ступінь їхньої зрілості та розвиненості відповідно до загальноцивілізаційних поглядів на права людини.

Закріплений у Конституції України обсяг прав і свобод людини в сукупності з гарантованою можливістю їх реалізації є одним із чинників, які визначають ступінь сформованості громадянського суспільства. Необхідно мати на увазі, що конституційні права і свободи надають людині, поряд із можливістю брати участь в керуванні державою, змогу дистанціюватись від держави завдяки визнаному за людиною права на самовизначення в особистому та сімейному житті. Разом з тим, у сучасних умовах ідея правової охорони недоторканості особистого життя набуває більш глибокого сенсу та усвідомлення цінності зазначеного права завдяки посиленню “деприватизації” особистої сфери людини.

Останнє явище детерміноване тим, що інформація про особистість починає розглядатись як економічно вигідний товар та джерело влади, а сучасні науково-технічні досягнення надають необмежені можливості для накопичення та використання такої інформації, як своєрідного знаряддя соціального контролю й маніпулювання людською поведінкою. Найбільш актуальною і повсякденною загрозою для особистого життя людини є створення комп’ютерних систем персональних даних, які є особливою групою відомостей про її приватне життя. Сучасні комп’ютерні технології дозволяють збирати, обробляти, зберігати та розповсюджувати інформацію про приватне життя індивіда не тільки відповідним державним організаціям та службам, а й приватним особам. Наприклад, у 1996 році в Естонії за досить доступною ціною (близько 3000 доларів США) можна було придбати оптичні диски зі “скачаною” інформацією з автомобільного реєстру, реєстру громадян Естонії, реєстру нерухомості і навіть з таємних файлів естонської дорожньої поліції. Найбільш цікавим є те, що завдяки розповсюдженню таких CD на широкий загал були винесені різноманітні пікантні подробиці приватного життя відомих державних діячів та бізнесменів.

Таким чином, поняття “особисте життя” стає не тільки важливою соціологічною категорією, пов’язаною з проблематикою автономної життєдіяльності людини, де рушійною силою виступають її приватні інтереси, але й набуває чіткого правового й, перш за все, конституційного значення. Ст. 32 Конституції України, відобразивши положення найважливіших міжнародно-правових документів (ст. 12 Всесвітньої декларації прав людини, ст. 21 Європейської конвенції про захист прав та основних свобод людини, ст. 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права) встановила, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Зазначене положення обумовлює необхідність аналізу змісту поняття суб’єктивного права, яке неможливе без розкриття змісту поняття “особисте життя” .

У загальному розумінні особисте життя можна визначити як фізичну і духовну сферу буття людини, що контролюється самим індивідом, тобто є вільною від спрямованого зовнішнього впливу. Можна сказати, що найважливішим критерієм, який дозволяє відокремити особисте життя від суспільного, є та обставина, що зміст і форми відношень особистого життя визначає сама людина, оскільки воно є її особистою справою, тобто справою, в яку ні суспільство, ні держава (в особі її органів і посадових осіб) не має права втручатися.

У спеціальній літературі поняття “особисте життя” використовується для позначення відносин, які виникають між людьми в сімейних справах, в інтимній сфері, їх звички, використання дозвілля, навчання, ставлення до природи, до визначення своїх духовних і матеріальних потреб та засобів їх задоволення, а також виробничо-трудове життя, питання побуту і здоров’я.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Право на недоторканість особистого життя

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок