Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Правовий статус державної податкової служби України як контролюючого суб’єкта

Правовий статус державної податкової служби України як контролюючого суб’єкта

Назва:
Правовий статус державної податкової служби України як контролюючого суб’єкта
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,46 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Державна податкова служба України пройшла складний шлях становлення і розвитку: від управління по контролю за надходженням податкових платежів у складі Міністерства фінансів України до центрального органу виконавчої влади держави зі спеціальним статусом для здійснення державного управління у сфері податкових правовідносин.

У юридичній літературі достатньо проаналізовано поняття правового статусу, який визначається як категорія, що має сукупність певних ознак, які складають його системну характеристику [13, c. 48]. У перекладі з латинської мови “status” означає становище, положення. “Статус” – сукупність прав і обов’язків громадянина чи юридичної особи [5, с. 1191]; правове положення, [14, с. 762]. Багато авторів визначають правовий статус державних органів як її правове положення, правове становище.

У своїх роботах питання правового статусу розглядали Авер’янов В.Б., Бачило І.Л., Бахрах Д.М., Вінницький Д.В., Габричідзе Б.М., Корнієнко М.І., Молдован В.В., Ніколов П.Є., Лазарєв Б.М., Мелащенко В.Ф., Устинова І.П., Гумерова Л.Ш., Борденюк В.І., Цабрія Д.Д. та ін.

На нашу думку, правовий статус має складну структуру, що обумовлює необхідність визначення загальної системи його елементів. Визначити їх можна шляхом аналізу ознак органу як суб’єкта управління, беручи ці ознаки як об’єктивну передумову правового статусу [16, с.126]. В.Б. Авер’янов, поряд з найстабільнішими характеристиками правового статусу (вид керуючого суб’єкта, його підлеглість, генеральні цілі, повноваження тощо), виділяє і “гнучкіші” компоненти статусу (окремі завдання, конкретні права та обов’язки, зв’язки з іншими структурними одиницями тощо) [1, с. 103].

До елементів правового статусу В.В. Молдован і В.Ф. Мелащенко [12, с. 227] відносять форми і методи діяльності державного органу, правові підстави їх виникнення та функціонування.

На думку Б.М. Лазарєва [11, с. 40, 60–63, 124], функції, права та обов’язки є самостійними елементами правового статусу. Не можна не погодитися з твердженням автора, що правовий статус передбачає відповіді на такі питання: а) органом якого рівня він є? б) до якого виду органів належить за змістом своєї діяльності? в) хто його утворює, формує особовий склад? г) кому він підпорядкований, підзвітний, підконтрольний? д) яка компетенція органу? е) хто йому підпорядкований, підзвітний, підконтрольний? є) яка юридична сила актів даного органу? ж) які джерела фінансування? з) чи володіє він (орган) правами юридичної особи?

У свою чергу Б.Н. Габричідзе [6, с. 7] виділяє таке поняття, як “конституційний статус”, який характеризується нормами конституційного законодавства. Методологічний підхід до конституційного статусу є першоосновою статусу державних органів, який забезпечує стабільність державного апарату, зміцнення законності в його діяльності і включає у себе державно-правову характеристику органу держави, визначення його місця в загальнодержавній системі видів органів, а також їхні співвідношення та взаємовідносини між собою, закріплення важливіших принципів організації і діяльності.

Як видно із викладеного, питання правого статусу розглядали вчені у своїх роботах, у той час як правовий статус державної податкової служби як контролюючого суб’єкта залишився поза їх увагою. Оскільки державна податкова служба здійснює важливе державне завдання – забезпечує виконання дохідної частини бюджету, то теоритичні розробки щодо визначення її правового статусу, виявлення недоліків діючого законодавства, обгрунтування певних висновків у цьому напрямі має важливе значення. Саме ці завдання і ставить перед собою автор статті. Крім того, це дозволить проводити дослідження різних функцій державної податкової служби.

До правового статусу державної податкової служби потрібно віднести конкретне призначення, місце та роль місцевих органів податкової служби у системі державних органів, оскільки саме ці ознаки розкривають державно-правову і конституційну природу цих органів [9, с. 141].

Держава, як суб’єкт податкових правовідносин, бере участь у них опосередковано, через спеціальні державні органи, створені нею для здійснення контролю за виконанням обов’язку щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів). Податки в Україні, як і в інших країнах, є однією з ознак держави, і вони по праву дістали конституційне закріплення.

На жаль, основний Закон України – Конституція – не дає розгорнутого тлумачення про податки та діяльність податкових органів. Однак стаття 67 Конституції стверджує: “Кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік, у порядку, встановленому законом”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Правовий статус державної податкової служби України як контролюючого суб’єкта

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок