Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Правове регулювання податкового кредиту

Правове регулювання податкового кредиту

Назва:
Правове регулювання податкового кредиту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,81 KB
Завантажень:
37
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Правове регулювання податкового кредиту в Україні має певну історію. З’явившись у 1991 році при оподаткуванні доходів підприємств та організацій, новий зміст податковий кредит отримав пізніше в межах податку на додану вартість. На цьому етапі виникло й певне протилежне його відображення – бюджетне відшкодування. І, нарешті, з 1 січня 2004 року вступає в дію Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб” [1], який у ст. 5 закріплює специфічні засоби регулювання цього явища. У даній статті не проводитиметься всебічний аналіз податкового кредиту, а визначатимуться основні положення, що характеризують його правову природу.

Аналізу податкового кредиту приділяється певна увага у працях вітчизняних і зарубіжних вчених. Серед них можна виділити праці С.Г. Пепеляєва, М.П. Кучерявенька, Д.А. Кобильніка. Однак не можна вважати, що питання, пов’язані з правовим регулюванням податкового кредиту, вже вирішені. Перш за все це пов’язано з відносно недовгою історією цього інституту.

У цій статті не зупинятимемося на всебічному аналізі податкового кредиту, спробуємо визначити основні положення, що характеризують його правову природу.

У чинному законодавстві України під поняттям податкового кредиту розуміються різні відносини – податковий кредит чи бюджетне відшкодування при податку на доданувартість, податковий кредит при справлянні податків на доходи. Податковий кредит у податковому законодавстві України довгий час розглядається як різновид податкових пільг. На нашу думку, одностайно визнати, що податковий кредит входить до податкових пільг, не можна – обидва поняття досить широкі та неоднотипні й говорити про повне включення одного поняття до іншого важко.

Крім того, суттєво відрізняється характер податкового кредиту й податкової пільги. Пільга передбачає надання певних привілеїв, часткове звільнення, полегшення вимог виконання обов’язків платників податків, які мають безповоротний характер. Натомість, поняття кредиту передбачає надання грошей або певних товарів у борг, з обов’язковим їх поверненням і часто – з виплатою відсотків. Податковий кредит ні в якому разі не звільняє особу від певних зобов’язань перед державою. Він лише є зміною строків унесення податкових платежів; податковий кредит не зменшує суми коштів, що надходять до бюджету, як це буває при податкових пільгах, а навпаки, збільшує. Зі зміною термінів сплати податку податковий обов’язок не зникає, змінюється лише порядок його виконання. Тому доцільним вважаємо розглядати податковий кредит не як пільгу, а як форму зміни порядку сплати податку.

Поняття податкового кредиту найчастіше використовується в двох значеннях: податковий кредит з прибуткового податку та податковий кредит з податку на додану вартість. Незважаючи на схожість форми, слід визнати, що ці два поняття відрізняються за змістом. Податковий кредит з податку на прибуток – суто податково-правовий інститут, що має однорідний характер; податковий кредит з податку на додану вартість об’єднує сукупність відносин, що знаходяться на межі бюджетного й податкового права [2, С. 126–128, 137].

Поширеною є думка, що відносини податкового кредиту, хоч і регулюються податковим правом, містять у собі елементи диспозитивного регулювання. Така позиція дає підставу розглядати податковий кредит як звичайну угоду між платником податку та податковими органами, що мало чим відрізняється від цивільно-правової угоди. Так, С.Г. Пепеляєв зазначає: „... поруч із владними приписами податковому праву відомі й договірні відносини, що допускають деяку ініціативу зобов’язаних суб’єктів... Податковий кодекс Російської Федерації, наприклад, допускає можливість укладення угод між платниками податків та фінансовими органами про надання податкового кредиту” [3, С. 134].

Але податковий кредит не можна характеризувати як угоду у звичайному її розумінні. Хоча податковий кредит при податку на прибуток, наприклад, встановлюється за бажанням платника податку, всі його умови регулюються винятково імперативними наказами держави без урахування волі платника, наприклад, податку: сума, строки, розмір плати. Д.А. Кобильнік для характеристики податкового кредиту пропонує використовувати термін „імперативна угода”. Щоправда, на перший погляд, цей термін викликає сумніви щодо наявності в ньому смислового навантаження, та й сам автор зазначає, що даний термін є не зовсім зручним. Дійсно, угода передбачає, що з певного кола питань суб’єкти повинні дійти згоди на основі рівноправного узгодження інтересів, імперативність – чіткі веління з боку держави, без урахування волі платника податку. Натомість, таке суперечливе поєднання повною мірою відображає неоднозначний та суперечливий зміст поняття податкового кредиту [2, С. 135].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Правове регулювання податкового кредиту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок