Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Правове регулювання міжбюджетних відносин та напрями його вдосконалення

Правове регулювання міжбюджетних відносин та напрями його вдосконалення

Назва:
Правове регулювання міжбюджетних відносин та напрями його вдосконалення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,32 KB
Завантажень:
106
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
На сучасному етапі переходу України до ринкових умов господарювання реформування міжбюджетних відносин є особливо актуальним і стратегічно важливим. Проблема оптимізації відносин між бюджетами різних рівнів постала досить гостро у зв’язку з неузгодженістю інтересів органів державної і місцевої влади щодо розподілу видаткових повноважень та їх фінансового забезпечення. Незважаючи на конституційне закріплення інституту місцевого самоврядування в 1996 році, прийняття ряду нормативно-правових актів, направлених на вдосконалення бюджетного процесу та бюджетних процедур в останні роки, фінансові проблеми органів місцевого самоврядування залишаються і надалі невирішеними. В умовах переходу України до ринкових відносин досить гостро постала проблема реформування міжбюджетних відносин і вибору оптимальної їх моделі організації. З часу проголошення державного суверенітету в нашій країні відбулися значні позитивні зміни в бюджетній сфері, в тому числі стосовно розподілу видатків і закріплення дохідних джерел між рівнями бюджетної системи, забезпечення більш прозорого механізму надання трансфертів регіонам залежно від рівня їх соціально-економічного розвитку та податкоспроможності.

Формування міжбюджетних відносин досить складна та багатогранна проблема. Вона торкається не лише суто розподілу фінансових ресурсів між різними рівнями бюджетної системи для виконання власних і делегованих повноважень, але й удосконалення діючої системи управління фінансуванням органів місцевого самоврядування та законодавчого розподілу функцій і відповідальності між центральними і місцевими органами влади.

Окремі аспекти цієї проблеми відображено в працях багатьох зарубіжних і вітчизняних учених. Більш глибоко вони розкриті в працях українських вчених-економістів:

Н. Бак, С. Букокивинського, О. Кириленко, В. Кравченко, І. Луніної, У. Огня, К. Павлюк, С. Слухая, В. Федосова, С. Юрія та інших. Але досить багато уваги теоретичним основам міжбюджетних відносин, принципам їх формування, закріпленню доходів і видатків за різними рівнями влади приділено і в роботах українських вчених-юристів. Необхідно відмітити вагомий вклад у цій сфері Л.К. Воронової, О.Б. Заверухи, О.В. Корпаня, О.А. Музики, А.А. Нечай та інших.

Водночас аналіз літературних джерел і нормативно-правових актів, свідчить, що правові питання побудови міжбюджетних відносин у реалізації як регіональної, так і державної політики досліджені не досить повно. Це стосується необхідності узгодження питань щодо фінансування органами самоврядування власних і делегованих державою повноважень. До цього часу не окреслено в законодавчому порядку права та обов’язки державних владних структур і органів місцевого самоврядування в процесі виконання бюджету. Не затверджена Концепція міжбюджетних відносин та відсутня програма розвитку міжбюджетних відносин на середньострокову перспективу.

Із прийняттям Бюджетного кодексу України значно покращилася ситуація в сфері міжбюджетних відносин. До позитивних зрушень у бюджетно-податковій сфері необхідно віднести:

– перехід від старої системи фінансування місцевих бюджетів на основі розподілу податків, їх закріплення за певним рівнем бюджетної системи;

– використання формульного підходу до розподілу бюджетних ресурсів;

– застосування щоденних нормативів перерахування в автоматичному режимі як дотацій вирівнювання, так і коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих;

– стимулювання органів місцевої влади за рахунок надання їм додаткової дотації з державного бюджету в результаті перевиконання планових річних обсягів загальнодержавних податків і зборів.

Таким чином, в Україні після прийняття Бюджетного кодексу та ряду інших нормативно-правових актів, досягнуто певних успіхів у напрямі побудови міжбюджетних відносин за принципами децентралізації. Водночас, поряд з перевагами існують вагомі недоліки, зумовлені перехідним періодом, а також суперечностями у природі самої системи фіскальної децентралізації. Ще й досі залишається ряд невирішених питань, а саме:

– неузгодженість повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування;

– наявність значної кількості неефективних зустрічних фінансових потоків;

– централізація фінансових ресурсів з наступним їх перерозподілом між рівнями бюджетної системи;

– недосконалість формульного підходу до визначення обсягів фінансової допомоги регіонам і відсутність ефективного механізму надання фінансової допомоги регіонам для стимулювання їх соціально-економічного розвитку тощо.

Тому основні напрями вдосконалення новоствореної системи міжбюджетних відносин повинні відбуватися шляхом подолання недоліків, що притаманні країнам із перехідною економікою та з урахуванням досвіду тих зарубіжних країн, які досягли значного прогресу на шляху децентралізації.

На сьогодні основними напрямами реформування міжбюджетних відносин є:

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Правове регулювання міжбюджетних відносин та напрями його вдосконалення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок