Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Правове регулювання забезпечення енергетичної безпеки держави

Правове регулювання забезпечення енергетичної безпеки держави

Назва:
Правове регулювання забезпечення енергетичної безпеки держави
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,71 KB
Завантажень:
20
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Перед Україною стоїть цілий ряд економічних проблем і проблем, пов’язаних з національною безпекою держави, які потребують негайного вирішення. На сучасному етапі становлення нашої держави проблема енергетичної безпеки є однією з найбільш актуальних, тому система заходів щодо її забезпечення повинна включати в себе як реалії сучасності, так і перспективи розвитку не тільки нашої країни, але й можливі зміни в зовнішньодержавних відносинах, так як загальне поняття енергетичної безпеки України дещо відрізняється від розуміння енергетичної безпеки західних держав.

У статті висвітлюються проблемні питання нормативно-правового та управлінсько-організаційного характеру в електроенергетичній галузі як складовій частині енергетичної безпеки держави. Адже саме ця галузь є базовою складовою паливно-енергетичного комплексу України, який забезпечує країну електроенергією, а частково і теплом.

При підготовці даної роботи використовувалися дослідження українських і російських вчених В. Ксьонзенко, В. Сергієнко, А. Чимерис, В. Мунтіяна, Г. Пастернак-Таранушенко, Б. Кваснюк, І. Карп, Н. Воропай, С. Клименко та інших, які вивчали питання енергетичної безпеки в різних аспектах.

Для більш повного висвітлення проблеми зробимо короткий економіко-статистичний аналіз електроенергетичної галузі.

Рівень розвитку електроенергетики має визначальний вплив на стан економіки будь-якої держави світу. На сьогодні Україна належить до енергодефіцитних держав, оскільки забезпечує потреби в енергоносіях за рахунок власної сировинної бази лише на 47 % , при цьому лише на 10–12 % у нафті та 20–23 % у природному газі, а ядерне паливо – 100 % купується за кордоном. Залежність економіки України від країн-імпортерів енергетичних ресурсів очевидна [5].

Аналізуючи електроенергетичну галузь України можна прийти і до позитивних висновків, адже це один із небагатьох комплексів, який виробляє продукцію з надлишком, тобто частина якої експортується. Порівняльну характеристику виробленої, спожитої та експортованої електроенергії подано в табл. 1 (млрд кВт/ год).

Таблиця 1

З табл. 1 видно, що обсяг виробленої електроенергії в 2000 році зменшився порівняно з 1990 на 43 %, а експорт електроенергії за межі України скоротився в 6,5 раза, при цьому виробництво електроенергії на атомних і гідроелектростанціях суттєво не змінилось. Основне падіння виробництва спостерігається на ТЕЦ – більше ніж у 2,5 раза.

Основу електроенергетики України складає Об’єднана електроенергетична система, за допомогою якої здійснюється енергопостачання до всіх споживачів у державі, а також підтримується зв’язок із сусідніми державами для імпорту та експорту електроенергії. До неї входять вісім регіональних електроенергетичних систем. Централізоване виробництво електроенергії здійснюється за рахунок 14 найбільш потужних теплових і 8 гідроелектростанцій, а також Національної атомної енергогенеруючої компанії “Енергоатом”.

Транспортування електроенергії від електрогенеруючих компаній до енергорозподільчих здійснюється по мережі, яка нараховує понад 1 млн км повітряних і кабельних ліній електропередач усіх класів напруги, а також близько 207 тисяч трансформаторів з різною напругою.

Електроенергетика – це базова галузь економіки, її ефективне функціонування повинне стабілізувати та забезпечувати структурні перетворення економіки, задовольнити потреби населення, держави. Від надійної і сталої роботи галузі значною мірою залежать темпи економічного зростання держави та її енергетична безпека.

Кризові явища в економіці держави не обминули і електроенергетику. Аналіз виробництва електроенергії в Україні свідчить про сталий спад (табл. 1) [3]. Як видно з таблиці, лише у 2001 році вдалося призупинити спад виробництва електроенергії і фактично вийти на рівень виробництва рівня 1973 року [1]. Проте залишається нерозв’язаною ключова проблема майже всієї електроенергетики, оскільки комплекс майже вичерпав технічний ресурс, електроенергетичне обладнання галузі вкрай зношене і використовується на межі технічних можливостей.

Вихід з існуючої кризи повинен бути забезпечений нормативно-правовою базою, хоча доречно зазначити, що значна кількість розрізнених нині існуючих нормативно-правових документів забезпечує функціонування галузі на неналежному рівні.

Державний вплив на процеси, які проходять у електроенергетичній галузі, забезпечується нормативним регулюванням. Правові та управлінсько-організаційні засади електроенергетичної галузі України визначаються в першу чергу Конституцією України, Законом України “Про електроенергетику”, рішенням Конституційного Суду України, норма-тивними актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Національної комісії з регулювання електроенергетики України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Правове регулювання забезпечення енергетичної безпеки держави

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок