Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття та юридичний зміст ліцензування

Поняття та юридичний зміст ліцензування

Назва:
Поняття та юридичний зміст ліцензування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,48 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Здобуття у 1991 році Україною незалежності поставило перед нею цілий ряд проблем, адже визначення на рівні Конституції України людини найвищою соціальною цінністю потребувало та потребує і сьогодні значних перетворень у державі. Так, у нашій країні з’явилася приватна власність, а разом з нею і цілий ряд проблем. З появою Закону “Про підприємництво” для ведення окремих видів господарської діяльності було введено ліцензування.

Проблематика ліцензування в радянському праві до останніх років існування Радянського Союзу практично не піднімалася, хоча цими питаннями займалися такі вчені, як Алексєєв С., Єропкін М., Малько О., Новосьолов В. та інші. В українському праві проблеми ліцензування почали розв’язуватися на початку 1990-х років. Нині вони здобули новий рівень вирішення, але комплексному аналізу ліцензування як адміністративно-правовий інститут не піддавалися.

Безсумнівно, ліцензія є важливим засобом управлінського впливу, ”окремі права й обов’язки з’являються у громадян лише у зв’язку з наявністю ненормативного акта, яким є акт-дозвіл” [1]. Необхідність істотного розширення інституту ліцензування багатьох видів діяльності в Україні (порівняно з радянським періодом), була обумовлена змінами в характері впливу держави на суспільні відносини, що складаються в сфері економіки.

Тривалий час у законодавстві не було визначено дане поняття із переліком усіх істотних ознак ліцензування. Крім того, законодавець, уживаючи термін ”ліцензування”, часто підмінює його словосполученням ”видача ліцензій”. На сьогодні існує декілька сотень нормативних документів, які врегульовують питання ліцензування. Така велика їх кількість говорить, у першу чергу, про те, що інститут ліцензування не досить чітко визначений Законом України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, а також про необхідність удосконалення інституту ліцензування на теоретичному та практичному рівнях.

Над поняттям “ліцензування” працюють вчені-юристи. Зокрема О. Олейник зазначає, що ліцензування – це правовий режим початку здійснення окремого, визнаного законодавством виду підприємницької діяльності, що припускає:

– державне підтвердження і визначення меж права на ведення господарської діяльності;

– державний контроль за здійснюваною діяльністю;

– можливість припинення діяльності на особливих підставах органами держави.

А.П. Альохін і Ю.М. Козлов розглядають ліцензування як один з видів правових форм управління [2].

Ліцензування можна віднести до правових форм виконавчої діяльності, оскільки воно оформляється і здійснюється на основі правового акта (ліцензії), у результаті якого настають юридичні наслідки, що виражаються у виникненні адміністративно-правових відносин між ліцензіатом і органом виконавчої влади, що видали ліцензію (контроль з боку органу, що ліцензує, можливість залучення ліцензіата до адміністративної відповідальності у випадку порушення умов, що складають зміст ліцензії).

Ліцензування можна розглядати і як правовий інститут, тобто сукупність правових норм, що регулюють такі групи відносин:

– відносини, що виникають стосовно створення системи органів, які мають право вида-вати ліцензії на провадження окремих видів господарської діяльності;

– відносини щодо організації діяльності органів, які здійснюють ліцензування;

– відносини, що виникають між органами виконавчої влади й особою, яка бажає одержати, одержала чи втратила ліцензію на проведення того чи іншого виду господарської діяльності.

Поняття ”ліцензування” дане у ст. 1 Закону України ”Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, прийнятому 1 червня 2000 р. [3]. Відповідно до цієї статті під ліцензуванням розуміються видача, переоформлення та анулювання ліцензій, видача дублікатів ліцензій, ведення ліцензійних справ і ліцензійних реєстрів, контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов, видача розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов, а також розпоряджень про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування. Під ліцензійними умовами законодавець розуміє вичерпний перелік організаційних, кваліфікаційних та інших спеціальних вимог, обов’язкових для виконання при провадженні видів господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Однією з обов’язкових ліцензійних вимог і умов при здійсненні ліцензіатами окремих видів діяльності є дотримання законодавства України, екологічних, санітарно-епідеміологічних, протипожежних норм і правил, а також положень про ліцензування конкретних видів діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Поняття та юридичний зміст ліцензування

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок