Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття митної політики: деякі аспекти генезису

Поняття митної політики: деякі аспекти генезису

Назва:
Поняття митної політики: деякі аспекти генезису
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,36 KB
Завантажень:
77
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Глибокі та всеохоплюючі за своєю суттю політичні та соціальні процеси, що здійснюються в сучасній Україні, обумовлюють серйозні зміни в усвідомленні ролі та значення багатьох галузей діяльності та сфер управління, що слугують підґрунтям життя українського суспільства. До таких сфер, значення яких особливо в останні роки постійно зростає, належить і сфера правового регулювання суспільних відносин, пов’язаних із здійсненням митної діяльності. Цей фактор спонукає до активної діяльності, результати якої б дозволили підвищити якість правої регламентації у означеній сфері. У зв’язку з цим цілком доречним є дослідження питання еволюції усвідомлення терміна „митна політика” серед науковців, які займаються дослідженням у сфері митного права.

Стаття виконана у межах науково-дослідної роботи кафедри митного та адміністративного права Академії митної служби України „Адміністративно-правові проблеми реалізації та діяльності митних органів в умовах побудови правової держави” (номер державної реєстрації № 0104U003696).

Дослідженням митної політики присвячено ряд робіт монографічного характеру, наукових статей як вітчизняних, так і закордонних учених, зокрема: Б.М. Габрічідзе, П.В. Дзюбенко, С.В. Ківалова, Б.А. Кормича, К.К. Сандровського та ін., в яких з’ясовувалися поняття, мета, механізм формування митної політики та формувалася наукова база для подальших досліджень у цій сфері. Разом з тим майже не з’ясовувалося питання щодо генезису поняття „митна політика” на різних етапах розвитку наукової думки в сфері митно-правового регулювання.

Завданням роботи є аналіз питання еволюції правового усвідомлення терміна „митна політика” серед вітчизняних науковців та його використання в науковій літературі зарубіжних країн.

Визначення змісту поняття „митна політика” має принципове значення і пов’язане з значними труднощами. Від чіткості та повноти визначення цього терміна, мети, завдань, функцій та механізму її формування і реалізації залежить усвідомлення характеру та змісту митної діяльності в державі.

Митна політика як складова загальної державної політики є досить складною та багатогранною категорією, її аналіз – не новий предмет дослідження вчених різних галузей науки: політології, соціології, історії, економіки і, звичайно ж, юридичної науки. Розглянемо основні відомі нам визначення, інтерпретації та тлумачення митної політики, які містяться в науковій літературі, й спробуємо визначити їх сутність і зміст.

Не заглиблюючись у історіографію досліджень, пов’язаних із терміном „митна політика”, наведемо лише найбільш поширені погляди минулого та сучасності.

З кінця ХІХ ст. й до 20-х років ХХ ст. домінуючою була думка щодо недоцільності виділення митної політики як самостійної складової політики держави. Так, відомі дослідники політологічної науки – Б.Н. Чичерін, П.В. Струве, М.Н. Соболєв, Н.Н. Шапошников та інші – створили наукові підходи у вивченні торгівельної та митної політики як складової внутрішньої та зовнішньої політики держави [1, с. 7]. Один з дослідників радянської зовнішньої торгівлі С.В. Сигрист писав: „Сукупність урядових заходів, що здійснюють прямий чи опосередкований вплив на зовнішню торгівлю, мають назву зовнішньої торгової політики”, а інший автор того ж часу М.Г. Петров зазначав: „Коли мова йде про торгову політику, то в першу чергу мають на увазі митну політику”. З цього можна зробити висновок, що в літературі того часу митна політика розглядалась як рівноцінна поняттю зовнішньоторгової політики [2, с. 48]. Хоча існували й інші думки. Так, у Енциклопедії держави і права під митною політикою малася на увазі сукупність заходів держави в галузі обкладення митом, спрямованих на регулювання товарообміну даної держави з іноземними державами. Митна політика являє собою частину торговельної політики в буржуазних державах, мабуть, чи не найбільш значну частину, оскільки в умовах вільної торгівлі висота обкладення митом є серйозним чинником, що стимулює або гальмує ввезення і вивезення товарів у дану країну і з неї [3, с. 12].

Не погоджуючись з позицією ототожнення зовнішньоторгової політики з митною, відомий вітчизняний фахівець митного права К.К. Сандровський разом з тим зазначав, що якщо перша має самостійне значення, то остання за певних умов може відігравати лише службову, допоміжну роль [2, с. 48].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Поняття митної політики: деякі аспекти генезису

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок