Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Місце та роль аудиту в інфраструктурі детінізації економічних відносин в Україні

Місце та роль аудиту в інфраструктурі детінізації економічних відносин в Україні

Назва:
Місце та роль аудиту в інфраструктурі детінізації економічних відносин в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,45 KB
Завантажень:
39
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Тіньова економіка являє собою загрозу ефективному функціонуванню системи управління економічними процесами в нашій державі і перешкоджає успішній реалізації завдань із забезпечення соціально-економічного розвитку. Так, за словами урядовців, рівень тіньової економіки в Україні ще достатньо високий і становить не менш ніж 42 % [1]. За іншими даними (експертів Мінекономіки України) рівень тіньової економіки в державі в першому півріччі 2004 року становив 35 %, в першому кварталі 2005 року зменшився до 28–29 %, але за результатами першого півріччя знову виріс до 32 % від ВВП [2]. Наведене свідчить, що проблема тіньової економіки та розробки ефективних засобів виявлення і попередження тіньових проявів, у тому числі аудиту, продовжує залишатися для України досить актуальною.

Науковою розробкою питань виявлення і попередження тіньових проявів займалися як вітчизняні, так і зарубіжні вчені, зокрема, В.М. Попович, В. Рутгайзер, О. Турчинов, П. Гутман, Ф. Снайдер, Є. Фейг та інш. [3–8]. Однак проблема використання аудиту як форми фінансового контролю в загальній інфраструктурі протидії адміністративним деліктам і фінансовим тіньовим проявам не знайшла належного відображення, що вимагає проведення окремого дослідження.

Поряд з цим необхідно зазначити, що тіньова економіка є одним із найбільш складних для дослідження явищ, що, насамперед, пояснюється його міждисплінарним характером, а звідси і різноманітністю підходів до його визначення, методів обчислення і, відповідно, засобів протидії.

Якщо звернутися до праць учених, в яких досліджується історичний аспект виникнення тіньової економіки, то в них зазначено, що це явище є „постійним супутником цивілізованого людства. Ця діяльність за межами „суспільного договору” виникає одночасно з виникненням перших, найбільш примітивних форм суспільного контролю над індивідом” [4, c. 13]. Однак кількість досліджень історично-правового характеру тіньової економіки є обмеженою, винятком є праці, присвячені тіньовій економіці радянського періоду [5], а також праці західних учених, наприклад „Друга економіка в СРСР” Грегорі Гросмана, опублікована в 1977 році.

На даний момент загальноприйнятого визначення тіньової економіки немає, оскільки існує декілька підходів до дослідження цього феномену. У методологічному аспекті можна виділити економічний, соціологічний, кібернетичний та правовий підходи, а також міждисциплінарний комплексний підхід до дослідження тіньової економіки. Ці підходи, а також еволюція концепцій тіньової економіки у науковій думці західних вчених достатньо проаналізовані в українській та російській науковій літературі [6–9]. Складність і багатоаспектність тіньової економіки та необхідність використання міждисциплінарного підходу до пізнання цього явища обґрунтовано вітчизняним ученим В.М. Поповичем у монографії „Теорія детінізації економіки” [8]. Досліджуючи проблеми тінізації та детінізації економіки, визначаючи міждисциплінарний понятійний апарат, автор зазначає, що „джерела і потенціал відтворення тіньових відносин і відносин, пов’язаних із відмиванням доходів незаконного походження у сфері цивільного обороту речей, прав, дій, набули всепроникаючого, саморегулятивно-прогресуючого характеру, у зв’язку із чим діапазон джерел і причин тіньової економіки є занадто різноманітним” [8, c. 100].

Повертаючись до аналізу праць, зазначених вище авторів, можна зробити висновок про певний взаємозалежний кореляційний зв’язок між станом управління і контролю та рівнем тінізації економічних відносин у державі. Тіньова економіка певною мірою існує в будь-якій суспільній системі, причому окремі дослідники зазначають, що „масштаби тіньової економіки залежать від багатьох перемінних (рівня оподаткування, господарчої культури тощо), але, загалом, зворотно пропорційні рівню господарського розвитку... Розвиток тіньової економічної діяльності відбувається у протифазі із розвитком нормальної, легальної економіки: тіньова економіка розростається в періоди загальної кризи і, навпаки, йде на спад при економічному підйомі” [5, c. 92]. Таким чином, детінізацію економічних відносин можна пов’язувати як із факторами економічного характеру, так і з ефективністю функціонування системи управління і контролю в державі. Однак перед системою управління лежать не тільки завдання з контролю, але й щодо створення економічних передумов детінізації економічних відносин. Звідси витікає якісно нова роль управління і контролю щодо виведення з тіні економічної діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Місце та роль аудиту в інфраструктурі детінізації економічних відносин в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок