Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Зміст податкового обов’язку та особливості забезпечення його виконання

Зміст податкового обов’язку та особливості забезпечення його виконання

Назва:
Зміст податкового обов’язку та особливості забезпечення його виконання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,47 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Категорія „податковий обов’язок” має системоутворююче значення у податковому праві. Це відображено у статті 67 Конституції України, де закріплено обов’язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом [1]. Поняття податку, збору (обов’язкового платежу), яке встановлено в ч. 1 ст. 2 Закону України „Про систему оподаткування”, законодавець розкриває саме через податковий обов’язок платників податків: „під податком і збором (обов’язковим платежем до бюджетів та до державних цільових фондів) слід розуміти обов’язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування” [2]. У наведеному законодавчому визначенні поняття податку слід підкреслити саме його обов’язковість, оскільки ця ознака не лише зумовлює сутність податків і зборів, а й визначає особливості правового режиму відносин у сфері оподаткування та, зокрема, правосуб’єктності платників податків.

Саме обов’язок визначає зміст правосуб’єктності платників податків, але його значення у такому разі не обмежується лише метою встановлення відповідного правового статусу платника податку. На нашу думку, щодо цього слушною є позиція М.О. Перепелиці, яка вважає, що здійснення конституційних прав можливо лише за умови закріплення першочергових імперативних обов’язків [3, с. 46]. Дійсно, без чіткого виконання платниками податків обов’язку зі сплати податків і зборів неможливо уявити механізм реалізації сукупності соціальних прав, гарантованих Конституцією. У такій площині сплата податків і зборів є реалізацією громадського обов’язку. Таким чином, особливістю системи фінансово-правового регулювання є встановлення індивідуального податкового обов’язку з метою задоволення публічних (державних і суспільних) потреб.

Від стану виконання податкового обов’язку безпосередньо залежить ефективність реалізації функції держави та місцевого самоврядування. Саме це зумовлює те, що характерною особливістю податково-правового регулювання є юридична нерівність суб’єктів податкового права, що базується на нееквівалентній природі фінансових відносин, яка відбивається у змісті та структурі прав і обов’язків суб’єктів податкового права [4, с. 97]. У теорії податкового права зміст податкового обов’язку розглядається у двох аспектах. По-перше, у вузькому значенні податковий обов’язок зводиться лише до обов’язку сплатити певні суми податків і зборів. По-друге, у широкому розумынні податковий обов’язок включає три взаємопов’язаних блоки: 1) обов’язок з податкового обліку; 2) обов’язок зі сплати податків і зборів; 3) обов’язок з подання податкової звітності [5, с. 169].

Формування публічних грошових фондів значною мірою залежить від виконання платниками податків власного конституційного обов’язку. Але загальний низький рівень правової культури платників податків вимагає від держави створення гарантій забезпечення стабільних надходжень до бюджетів і державних цільових фондів від сплати податків і зборів. Роль таких гарантій поряд із фінансовими санкціями за порушення податкового законодавства відіграють забезпечувальні заходи.

Способи забезпечення виконання податкового обов’язку слід розглядати як форму правового примусу у податковій сфері, що реалізується у вигляді застосування правовідновлювальних заходів до зобов’язаних осіб у разі порушення встановленого порядку виконання податкового обов’язку. І.І. Кучеров визначає способи забезпечення виконання податкового обов’язку як правові засоби, які стимулюють добросовісну сплату платниками податків податку (збору) або дозволяють податковому орагну здійснити примусове стягнення податку [6, с. 154].

Чинне податкове законодавство України не встановлює вичерпного переліку способів забезпечення виконання податкового обов’язку. Закон України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” серед таких способів прямо визначає лише податкову заставу та адміністративний арешт активів платника податків [7]. Відповідно до п. 1.17 ст. 1 вказаного Закону податкова застава є способом забезпечення податкового зобов’язання платника податків, не погашеного у строк. Адміністративний арешт активів платника податків згідно з підпунктом 9.1.1 п.9.1 ст. 9 Закону є винятковим способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу. Іншими способами, передбаченими Законами України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, є податкова порука, порядок застосування якої встановлений п. 8.8 Закону, а також пеня, яка відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону є платою у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв’язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов’язання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Зміст податкового обов’язку та особливості забезпечення його виконання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок