Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Гносеологічні аспекти інституту іпотеки як правової категорії

Гносеологічні аспекти інституту іпотеки як правової категорії

Назва:
Гносеологічні аспекти інституту іпотеки як правової категорії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,44 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Система іпотечного кредитування посідає унікальне місце в національній економіці. По-перше, в даний час іпотечне кредитування в більшості економічно розвинених країнах є не тільки основною формою поліпшення соціально-економічних умов, але й здійснює істотний вплив на економічну ситуацію у країні в цілому. З іншого боку, система іпотечного кредитування являє собою сьогодні складний механізм, який складається із взаємопов’язаних та взаємозалежних підсистем (ринок нерухомості та операції з купівлі-продажу нерухомості, комплекс операцій з надання та обслуговування іпотечних кредитів, фондовий ринок та операції сек’юритизації іпотечних активів тощо). За рахунок іпотеки здійснюється інвестування реального сектора економіки та збільшення його капіталу і внаслідок цього забезпечується стабільне зростання доходів у різних галузях економіки. Іпотека може стати одним з важливих інструментів створення національної системи заощаджень. При широкому впровадженні іпотечного кредитування в країні збільшаться бюджетні надходження, ефективніше вирішуватимуться житлові питання, зросте відтворення робочої сили та її мобільність. За рахунок управління розгалуженими фінансовими потоками держава має можливість впливати на соціально-економічні процеси в країні. Особливо велика роль іпотеки проявляється в пожвавленні та стабілізації економіки в умовах формування внутрішнього ринку. І нарешті, іпотечне кредитування здійснює великий вплив на мотивацію людини, соціальні процеси, що відбуваються в суспільстві. Якщо людина бере кредит на декілька років, у неї формується інший менталітет, вона більше націлена на досягнення максимального результату в своїй справі, прагне до успіху свого підприємства, а значить, й до стабілізації та росту економіки в цілому. У людини зростає мотивація, направлена на збільшення ефективності своєї праці та збільшення рівня доходів своєї сім’ї. Крім того, будь-яке обтяження власністю примушує індивідуума більш серйозно ставитись до своєї ролі в суспільстві, а саме – людина, яка має у власності нерухомість, зацікавлена у стабільності в суспільстві.

Отже, окреслення та подальше вирішення зазначених проблем робить впровадження системи іпотечного кредитування досить актуальним питанням сьогодення.

За кордоном сучасною науковою розробкою питань іпотечного кредитування займаються такі вчені, як Самуельсон П., Ламперт Х., Хаддурі Д., Страйк Р., Телгарський Н. тощо. З переходом країн соціалістичної системи господарювання до ринкових перетворень (розвитку фінансового ринку та появи ринку нерухомості) з’являються перші вітчизняні наукові дослідження іпотеки, зокрема праці Сироткіна В., Зеленкової Н., Рахманової Н., Семенової Є., Іванова В., Михайлова Е., Черняк І., Пучковської І., Кудрявцева В. та Кудрявцевої Є. тощо. В Україні питання іпотечного кредитування досліджують: Євтух О., Красникова О., Шкрярук С., Кручок С. тощо.

Іпотека як елемент господарського життя сягає глибоко корінням у давнину. Уперше термін ”іпотека” (грецькою мовою ”hypotetheca” – це підставка, підпірка) з’явився в Греції на початку VI ст. до н.е., його запровадив архонт Солон, і вже тоді був пов’язаний із забезпеченням відповідальності боржника перед кредитором певними земельними володіннями. Для цього оформлювалися зобов’язання, а на межі земельної ділянки, що належала позичальнику, ставився стовп із написом про те, що зазначена власність слугує забезпеченням претензії кредитора на визначену суму. На такому стовпі, що одержав назву ”іпотека”, позначалися всі борги власника землі, що надходили. Пізніше для цього почали використовувати особливі книги, що називалися іпотечними. Уже в Стародавній Греції забезпечувалася гласність, що дозволяла кожній зацікавленій особі безперешкодно дізнатися, в якому правовому стані перебуває та чи інша земельна власність [1, с. 2].

У римлян іпотечне право не надавало кредитору цілком правильного забезпечення, тому що не мало двох необхідних рис: спеціальності та гласності. Поняття про іпотеку у римлян було штучно розширено тим, що можна було встановити іпотеку на всьому майні боржника; це позбавляло кредиторів міцного забезпечення, так як для надійності останнього необхідно, щоб воно простиралось на відоме, визначене майно. Найбільшого розвитку іпотека набула з введенням у практику найму ділянок сільськогосподарського призначення [2, с. 719].

Поступово іпотека входить і в середньовічне європейське законодавство. Іпотека стає надійним речовим правом, але тільки після внесення спеціального запису про іпотеку в особливу книгу. Середньовічні кодекси зберегли визначення, що ”внесена іпотека за своєю природою неподільна, вона заснована на праві одержання задоволення”. ”Hypotheka est tota in toto, et tota in qualibet parte” – право одержання задоволення залишається на цілому предметі, обтяженому іпотекою, поки існує будь-яка частина зобов’язання. Іпотека поширювалася на нерухомість (як правило, маєток), незалежно від зміни власника.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Гносеологічні аспекти інституту іпотеки як правової категорії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок