Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Вугільна галузь як особливий сегмент енергетичної безпеки України

Вугільна галузь як особливий сегмент енергетичної безпеки України

Назва:
Вугільна галузь як особливий сегмент енергетичної безпеки України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
53,42 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Перед Україною стоїть цілий ряд економічних проблем і проблем, пов’язаних із національною безпекою держави, які потребують негайного вирішення. На сучасному етапі становлення нашої держави проблема енергетичної безпеки є однією з найбільш актуальних, тому система заходів щодо її забезпечення повинна включати в себе як реалії сучасності, так і перспективи розвитку не тільки нашої країни, але й можливі зміни в зовнішньодержавних відносинах, оскільки загальне поняття енергетичної безпеки України дещо відрізняється від розуміння енергетичної безпеки західних держав.

У статті висвітлюються проблемні питання нормативно-правового та управлінсько-організаційного характеру в вугільній галузі, як складовій частині енергетичної безпеки держави, адже саме ця галузь є базовою складовою паливно-енергетичного комплексу України, який забезпечує країну електро- та теплоенергією.

При підготовці даної роботи використовувалися дослідження українських та російських учених В. Ксьонзенко, В. Сергієнко, А. Чимерис, В. Мунтіян, Г. Пастернак-Таранушенко, Б. Кваснюк, І. Карп, Н. Воропай, С. Клименко та інших, які займалися розробкою питань енергетичної безпеки в різних аспектах.

Рівень розвитку паливно-енергетичного комплексу має визначальний вплив на стан економіки будь-якої держави світу. На сьогодні Україна належить до енергодефіцитних держав, оскільки забезпечує потреби в енергоносіях за рахунок власної сировинної бази лише на 47 % , проте тільки на 10–12 % у нафті та 20–23 % у природному газі, а ядерне паливо – 100 % купується за кордоном, і лише вугіллям Україна забезпечена повністю. Залежність економіки України від країн-імпортерів енергетичних ресурсів очевидна [5].

Природно склалося так, що основна енергетична сировина в надрах України – це вугілля. Розвиток енергетики України сьогодні значною мірою визначається розвитком вугільної промисловості. Це твердження базується на конкретних фактах. Аналіз структури запасів вуглеводнів в Україні показує, що більше 95,4 % запасів складає саме вугілля. Це при тому, що баланс у структурі світових запасів органічного палива на вугілля припадає 67 %. З цього можна зробити висновок про те, що в Україні вугілля – це єдина енергетична сировина, запасів якої потенційно достатньо для підтримання енергетичної безпеки держави, а вугільна промисловість є стратегічною галуззю країни.

Основними напрямами використання вугілля є енергетика (тепло- та електроенергія) та використання при функціонуванні металургійної промисловості [1; 2]. Подальший розвиток даної галузі багато в чому залежить від вибраної стратегії політики держави в енергетичній сфері.

А. Савченко та Г. Оганян стверджують, що „вугілля – пріоритет номер один в паливно-енергетичному комплексі України”. Вони, зокрема, зазначають, що для попередження енергетичної кризи в державі необхідне будівництво щонайменше двадцяти нових вугільних шахт [3].

Говорячи про вугільну промисловість необхідно відмітити складність структури галузі, адже це могутній багатофункціональний виробничий комплекс зі значними обсягами виробництва і послуг, багатогранним проявом діяльності, складними внутрішніми та зовнішніми зв’язками, специфічними умовами роботи. Визначаючи стратегічну для держави особливість вугільної галузі у 2005 році Указом Президента було створено Міністерство вугільної галузі, яке є правонаступником Міністерства палива та енергетики України в частині прав та обов’язків, що стосуються реалізації державної політики у вугільній промисловості.

Основними завданнями Мінвуглепрому України є участь у формуванні та забезпечення реалізації державної політики у вугільній промисловості; здійснення структурної перебудови вугільної промисловості та підвищення ефективності управління нею; створення сприятливих умов для приватизації підприємств вугільної промисловості; формування балансів вугілля та вугільної продукції; розроблення комплексних наукових програм, спрямованих на поліпшення стану довкілля у вугільних регіонах України, забезпечення раціонального використання надр, утилізації відходів вуглевидобутку та вуглезбагачення, впровадження на підприємствах вугільної промисловості безвідходних технологій; сприяння розвитку та вдосконаленню ринку вугільної продукції.

Порівняльний аналіз світового досвіду державного управління у вугільній промисловості свідчить, що в усіх вугледобувних країнах діє центральний орган, який виконує від імені держави широкий спектр функцій, пов’язаних із організаційно-правовими, управлінськими, політичними, економічними, соціальними та іншими питаннями.

Так, у Німеччині державним управлінням вугільної промисловості займаються міністерство внутрішніх справ, міністерство економіки, міністерство з наукових досліджень і технологій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Вугільна галузь як особливий сегмент енергетичної безпеки України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок