Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Вищий навчальний заклад як суб’єкт цивільно-правової відповідальності

Вищий навчальний заклад як суб’єкт цивільно-правової відповідальності

Назва:
Вищий навчальний заклад як суб’єкт цивільно-правової відповідальності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,81 KB
Завантажень:
29
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Глибинні зміни у всіх сферах суспільного життя України призвели до чисельних новацій у законодавстві країни, зокрема і в цивільному. Але, незважаючи на чисельні зміни, багато питань залишилося поза увагою законодавця. Так, законодавство про непідприємницькі юридичні особи, до яких відносять і заклади освіти, й донині має деякі прогалини та суперечності. Залишається актуальним питання юридичної та фактичної здатності вищих закладів освіти відповідати за своїми зобов’язаннями у сфері цивільного обігу. У свою чергу здатність нести цивільно-правову відповідальність корелюється із наявністю у юридичної особи матеріальних ресурсів. Обидва питання залишаються недостатньо врегульованими у Цивільному кодексі України (далі – ЦК України) [1] і спеціальному законодавстві та не мають однозначної оцінки у цивілістичній літературі.

У цілому проблеми цивільно-правової відповідальності установ досліджували такі видатні учені-цивілісти, як Барабашева Н.С., Братусь С.М., Венедиктов А.В., Матвєєв Г.Д., а на сучасному етапі це питання не обійшли увагою наступні науковці – Борисова В.І., Карномазов А.І., Лещенко Д., Максимець Л.Г., Примак В.Д., Селюков А.Д. Проте, як раніше так і зараз, досліджується здебільшого специфіка правосуб’єктності в цілому юридичних осіб у контексті їх цивільно-правової відповідальності або лише окремих їх видів (непідприємницьких товариств, установ), і поза увагою залишаються питання відповідальності такої особливої установи, як вищий навчальний заклад (далі – ВНЗ). Через те, що особливості діяльності вищих закладів освіти, як будь-якої установи, регулюються нормами спеціального законодавства відповідно до ч. 3 ст. 83 ЦК України, вбачається доцільним розглянути більш детально і комплексно специфічні властивості цивільно-правової відповідальності даного суб’єкта, передбачені законодавством про освіту.

Здатність нести цивільно-правову відповідальність у цивілістичній літературі завжди розглядалася як одна з чотирьох „класичних” ознак юридичної особи, поряд з організаційною єдністю, майновою відокремленістю та здатністю виступати у цивільному обороті від свого імені. Так, С.М. Братусь вважав, що „самостійна і виняткова відповідальність є хоч вторинною (похідною), але більш глибокою ознакою, ніж усі решта ознак, які входять до змісту поняття юридичної особи”. На думку вченого, саме ця ознака „свідчить про завершення розвитку юридичної особистості суспільного утворення” [2, с. 18]. Але велика різноманітність форм внутрішньої організації, так як і форм матеріальної відповідальності юридичних осіб у цивільному праві, як слушно зауважив А.В. Венедиктов, виключає можливість встановити однакову для всіх юридичних осіб майнову відокремленість і самостійну майнову відповідальність: „організаційна єдність, майнова відокремленість і самостійна відповідальність – це такі ознаки юридичної особи, які по різному проявляються у різних юридичних осіб” [3, с. 78]. Особливо це стосується освітніх установ, які як непідприємницькі товариства мають специфіку при настанні цивільно-правової відповідальності, пов’язаної із особливим правовим режимом належного ним майна.

У зв’язку з дуалістичним нормативно-правовим регулюванням діяльності ВНЗ (з одного боку нормами ЦК України, з іншого – нормами ГК України) та різним рівнем дослідженості питання відповідальності державних і приватних ВНЗ спочатку зупинимося на особливостях відповідальності саме державної вищої школи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Вищий навчальний заклад як суб’єкт цивільно-правової відповідальності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок