Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Адміністративна процедура, її значення та місце в адміністративно-процесуальній діяльності

Адміністративна процедура, її значення та місце в адміністративно-процесуальній діяльності

Назва:
Адміністративна процедура, її значення та місце в адміністративно-процесуальній діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,18 KB
Завантажень:
98
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Конституційний інститут „громадянство” висвітлює політико-правовий зв’язок особи з державою, що виражається у взаємних правах і обов’язках. Інститут адміністративної процедури виступає відображенням, структурним елементом, одиничним у загальному, безпосередньо – практичною формою даного „зв’язку”, тобто громадянин правомочний у зверненні до адміністративного органу (органу виконавчої влади та місцевого самоврядування), а він зобов’язаний розглянути його та дати обґрунтовану відповідь у встановлені строки (стаття 40 Конституції України).

Роль даного „зв’язку”, у реформаційно-правовому аспекті, викликає значний інтерес, з огляду на його значення для утвердження європейських стандартів прав і свобод людини і громадянина, разом з тим, переорієнтація управлінської діяльності держави, в особі уповноважених органів, в русло аксіоми „держава існує для людини, а не людина для держави”.

Для реалізації даної мети робочою групою при Міністерстві юстиції України з участю співробітників інституту держави та права ім. В.М. Корецького НАН України підготовлено проект Адміністративно-процедурного кодексу, визначеного Концепцією адміністративної реформи [1].

Відповідно до ст. 1 названого Кодексу під адміністративною процедурою розуміють визначений законодавством порядок провадження в індивідуальних адміністративних справах. Але формулювання даного поняття в такому аспекті викликає ряд критичних зауважень і заперечень з боку деяких науковців в аспекті його співвідношення та визначення місця в адміністративному процесі.

Таким чином, проблематика змістовного наповнення адміністративної процедури та співвідношення його з поняттям „адміністративний процес” носить концептуальний характер і потребує розв’язання на загальнотеоретичному рівні.

Розвиток адміністративного права, а також всієї правової науки в Україні має свої особливості, зумовлені історичним досвідом перебування нашої держави у складі СРСР.

Адміністративний процес, у той період, визначався як виконавчо-розпорядча діяльність органів державного управління, які під час її здійснення керувалися, переважно, критеріями політичної доцільності, а не правовою регламентацією. Відповідно закон, як правовий акт вищої юридичної сили, ставився в один ранг із підзаконними нормативно-правовими актами. Потреби як такої щодо законодавчого визначення адміністративної процедури не було, адже держава акумулювала „у своїх руках” усі сфери суспільного життя і рішення, зрозуміло, приймалися нею самостійно.

Крім того, суттєвим недоліком правової системи радянської доби була відсутність права на судове оскарження рішень органів виконавчої влади.

З огляду на викладене, доцільно звернутися до теорії „публічної адміністрації”, згідно з якою, на думку професора В.Б. Авер’янова, управління з боку держави, яке було домінуючим у всіх сферах за радянських часів, тепер не є наскільки визначальним. Відповідно до цього він пропонує виділити нового суб’єкта – „публічної адміністрації”, у вигляді органів виконавчої влади та виконавчих органів місцевого самоврядування [2]. Тобто відбувається ротація методів управління на методи регулювання, що характерні для правової держави.

Дискусії навколо визначення поняття адміністративного процесу продовжується й сьогодні, наука не знає єдиного, уніфікованого підходу до вирішення цього питання, зокрема такі науковці-адміністративісти, як Г.І. Петров, А.П. Корнєв, О.М. Якуба, Д.Н. Бахрах, В.Д. Сорокін та ін., трактують поняття адміністративного процес у широкому розумінні.

Інша група вчених – у вузькому розумінні, а саме: Н.Г. Саліщева, М.І. Пискотін, А.В. Cамійленко та ін.

Таким чином, у вузькому значенні адміністративний процес – це діяльність уповноважених органів влади щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та застосування заходів адміністративного примусу, так званий юрисдикційний процес.

У широкому розумінні – це вид юридичного процесу, який регламентує порядок розгляду і розв’язання конкретних адміністративних справ, як діяльність, що ґрунтується на нормах адміністративно-процесуального права, виконавчих органів влади та їх посадових осіб, а також інших уповноважених на те суб’єктів щодо реалізації норм матеріального адміністративного права, а в окремих випадках – і матеріальних норм інших галузей права [3, с. 12].

З огляду на викладене вище постає питання – яке визначення доцільно використовувати для розкриття поняття адміністративного процесу, які пояснення найбільш раціонально, логічно обґрунтовують позицію вузького чи широкого розуміння?

На думку автора, відповідь на це питання полягає в необхідності розмежування поняття адміністративний процес та адміністративна процедура (адміністративно-процедурні провадження). Аргументами даної думки є неможливість поєднання юрисдикційного та позитивного процесу в одному понятті, пояснюється це з таких позицій:

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Адміністративна процедура, її значення та місце в адміністративно-процесуальній діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок