Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Концептуальні проблеми корупції: аналіз ситуації в країнах на стадії їх трансформаційного переходу до ринкової економіки

Концептуальні проблеми корупції: аналіз ситуації в країнах на стадії їх трансформаційного переходу до ринкової економіки

Назва:
Концептуальні проблеми корупції: аналіз ситуації в країнах на стадії їх трансформаційного переходу до ринкової економіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,64 KB
Завантажень:
24
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Дана стаття є спробою висвітлення концептуальних проблем, які виникають під час дослідження корупції в країнах, що знаходяться на стадії трансформаційного переходу від планової до ринкової економіки та водночас – логічним продовженням вже висловлених авторських думок щодо зазначеної проблематики. Висновки і припущення ґрунтуються на аналізі значного масиву наукових праць провідних зарубіжних дослідників посткомуністичної корупції та результатах опитувань, які проводилися під егідою міжнародних організацій в ряді колишніх соціалістичних країн, у тому числі й в Україні.

Робоча гіпотеза нашого дослідження, як і раніше [1, с. 87], полягає у тому, що природа корупції в країнах посткомуністичної трансформації є принципово відмінною від розвинених країнах світу. Тому метою даної статті є узагальнення наявних та вироблення нових методологічних підходів у дослідженні корупції в подібних перехідних суспільствах. Як засвідчують результати багатьох соціологічних опитувань, проведених як серед пересічених громадян, так і серед державних службовців, трансформаційні перебудови в їх країнах супроводжувалися значним зростанням кількісних і якісних показників корупції, особливо щодо відношення громадян до хабарництва [2].

Ми вже зазначали, що стосується посадових осіб, то 30 % з них підкреслювали, що їх клієнти часто пропонували їм “незначні подарунки”, а 10 % заявили, що їх клієнти часто пропонували їм гроші чи цінні подарунки. 67 % посадовців отримували пропозицію “незначного подарунку” “хоча б інколи”, а 27 % – пропозицію грошей чи значних подарунків. Посадовці можуть не піддаватися на нечасті пропозиції, але піддаються частим. Один із членів фокус-групи цілком справедливо зазначив, що “ми самі привчили їх до цього” [1, с. 95].

Показово, що серед 5 умовних категорій посадовців незначні подарунки найчастіше отримують працівники закладів охорони здоров’я. Значні подарунки та гроші отримують, у рівній мірі, як працівники закладів охорони здоров’я, так і правоохоронних органів (табл. 1).

Таблиця 1

Зовнішні чинники корупції: нещодавній досвід посадовців щодо пропозицій з боку клієнтів

Відповіді У середньому (%) Чеська Республіка

(%) Словацька Республіка (%) Болгарія (%) Україна

(%)

В останні декілька років (наприклад, 5 років), хто-небудь із громадян, із якими ви офіційно спілкувалися, пропонував вам:

Незначний подарунок?

Часто чи звичайно 30 24 43 23 30

Нечасто 37 36 34 44 35

Ніколи 33 40 22 33 35

Гроші чи коштовний подарунок?

Часто чи звичайно 10 7 14 9 11

Нечасто 17 16 17 18 17

Ніколи 73 77 69 74 72

Всередині інституцій кількість пропозицій значно варіюється залежно від професії. В закладах охорони здоров’я лікарям гроші чи цінні подарунки пропонуються втричі частіше, аніж медсестрам. У правоохоронних органах працівникам дорожньої поліції цінні подарунки чи гроші пропонуються втричі частіше, ніж поліцейським, які працюють в офісі. В установах із надання правових послуг митникам такі хабарі пропонуються в 5 разів частіше, ніж працівникам паспортних установ. Таким чином, спокуса хабарництва залежить скоріше від професій, ніж від установ. Слід зазначити, що всередині інституцій різниця у внутрішніх цінностях серед різних професій є меншою, аніж різниця у можливостях для хабарництва.

Дослідження питання відношення до хабарництва показали, що переважна більшість громадян у кожній країні засуджує використання подарунків та хабарів для впливу на посадовців. У той же час, більшість громадян країн, в яких проводилося опитування, за виключенням Чехії, визнавали, що вони дають хабарі, коли їх просять. З іншого боку, більшість посадовців у всіх країнах, за виключенням України, засуджують використання хабарів чи подарунків для впливу на посадовців. У той же час, майже половина опитаних погодяться прийняти хоча б “незначний подарунок” у разі такої пропозиції і більше половини виправдовують дачу хабара за “прискорення” чи “додаткову роботу”.

В середньому, 42 % громадян визнали, що вони пропонували незначні подарунки посадовцям впродовж останніх років, а 24 % визнали, що вони пропонували гроші або цінні подарунки. І чим частіше вони пропонували незначні подарунки, тим більше були готові до пропозиції значного хабара (табл. 2).

Таблиця 2

Корупційна поведінка: визнання громадян щодо пропозицій подарунків впродовж останніх декількох років

Відповіді В середньому (%) Чеська Республіка

(%) Словацька Республіка (%) Болгарія (%) Україна

(%)

Пропонували хоча б колись

Незначний подарунок 42 23 56 33 57

Гроші чи коштовний подарунок 24 11 31 19 36

Пропонували часто:

Незначний подарунок 25 11 34 15 39

Гроші чи коштовний подарунок 13 6 17 7 24

Посадовцям пропонувалося відповісти на три запитання:

а) чи брали ви подарунок від особи, проблему якої вирішували у ході виконання посадових обов’язків за останні 5 років? (30 % дали позитивну відповідь);

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Концептуальні проблеми корупції: аналіз ситуації в країнах на стадії їх трансформаційного переходу до ринкової економіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок