Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Оперативно-розшукові заходи: удосконалення правового регулювання

Оперативно-розшукові заходи: удосконалення правового регулювання

Назва:
Оперативно-розшукові заходи: удосконалення правового регулювання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,06 KB
Завантажень:
181
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Сучасна злочинність характеризується високим рівнем професіоналізму, організованості. Їй притаманний транснаціональний характер, володіння новітніми формами й методами протидії правоохоронним та судовим органам. Організовані злочинні угруповання нерідко встановлюють зв’язок з окремими посадовими особами владних структур, у тому числі – правоохоронних та судових органів. Деякі злочинні угруповання мають у розпорядженні свою розвідку й контррозвідку, добре оснащені найновішими технічними засобами. Тому одержання необхідної інформації про факти підготовки чи вчинення злочинів такими угрупованнями та їх документування, як правило, можливе лише шляхом проникнення в злочинне середовище із застосуванням відповідних оперативно-розшукових заходів (далі – ОРЗ), форм та методів, оскільки своєчасне виявлення підготовлюваних та вчинюваних ними злочинів лише кримінально-процесуальними та криміналістичними засобами, а також їх подальше ефективне розслідування, як свідчить аналіз практики, не є можливим.

Проведений вибірковий аналіз кримінальних справ про злочини, вчинені організованими групами, закінчених провадженням органами досудового розслідування СБ України за останні 10 років, свідчить про те, що у 100 % із них застосовувалися відповідні ОРЗ. У 96 відсотках провадження у таких кримінальних справах було порушено за матеріали ОРД.

Разом з цим, аналіз оперативно-розшукової, слідчої, прокурорської та судової практики у справах цієї категорії свідчить про те, що одним із недоліків, який впливає на ефективність боротьби з організованою злочинністю, є відсутність у чинному законодавстві України нормативно визначеного поняття ОРЗ, їх переліку та чітко визначених правових підстав для їх проведення, недивлячись на те, що поняття ОРЗ у теорії оперативно-розшукової діяльності (далі – ОРД), контррозвідки й розвідки, кримінального процесу, криміналістики, а також у законодавстві й практиці належить до фундаментальних категорій.

Правова невизначеність поняття ОРЗ та відсутність їх законодавчого переліку негативно позначається на правозастосовному процесі не лише підрозділів, уповноважених на здійснення ОРЗ, а й органів досудового розслідування кримінальної справи, прокуратури та суду при використанні в ході досудового слідства чи судового розгляду кримінальної справи матеріалів ОРД, отриманих у ході проведення ОРЗ, здійсненні прокурорського нагляду і судового контролю за ОРД, поновленні прав громадянина, порушених незаконним проведенням ОРЗ та ін.

Формулювання поняття ОРЗ і законодавче визначення їх переліку має важливе значення для розробки правових інститутів та окремих норм законодавчих і відомчих нормативних актів, що регулюють ОРД, контррозвідувальну, розвідувальну діяльність та кримінальний процес, наприклад, для законодавчого визначення підстав проведення ОРЗ, використання їх результатів у кримінальному процесі, прокурорського нагляду й судового контролю за їх проведенням.

Зважаючи на значення поняття ОРЗ для теорії, законодавства й практики, йому як предмету наукового дослідження присвячено низку наукових праць вітчизняних та зарубіжних вчених-фахівців у галузі ОРД, контррозвідувальної діяльності, розвідки, криміналістики та кримінального процесу, в яких виявлено понад 30 його визначень [1, с. 18; 2; 3, с. 38; 4; 5, с. 20–21; 6, с. 482; 7; 8; 9; 10, с. 98; 11, с. 96–97; 12; 13, с. 61 та ін.]. Неоднозначне розуміння поняття ОРЗ у теорії призводить до того, що в законодавстві, відомчих нормативно-правових актах і на практиці нерідко до ОРЗ відносять такі заходи, що не відповідають їх змісту (наприклад, організаційні заходи, що здійснюються в межах ОРД, оперативно-розшукові операції, які за своєю гносеологічною й правовою природою мають інше змістовне значення).

Таким чином, наукова й правова невизначеність поняття ОРЗ та їх переліку актуалізує теоретичну й законодавчу розробку цієї проблеми, що має практичне значення для підвищення ефективності правозастосовного процесу органів, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, а також суду та підвищення гарантій забезпечення прав людини, що притягується до цієї сфери.

Слід зазначити, що на сьогодні ані чинний КПК України, в якому термін “оперативно-розшуковий захід” вживається у ч. 1 ст. 103, ч. 3 ст. 104 КПК поряд з термінами “оперативно-розшукові дії” (ч. 3 ст. 104 КПК), “розшукові дії” (ч. 5 ст. 104, ч. 3 ст. 114 КПК), ані Закон України № 2135–12 від 18 лютого 1992 р. (далі – Закон про ОРД) не дають його визначення. Окрім того, сам термін “оперативно-розшуковий захід” навіть не включається до законодавчого визначення поняття ОРД (ст. 2 Закону про ОРД) як невід’ємна її складова, хоча згадується в низці його норм.

Наприклад, у ст. 6 цього Закону вказані підстави здійснення ОРД за допомогою ОРЗ. У статті 7 Закону про ОРД зазначається, що оперативні підрозділи зобов’язані вжити необхідних ОРЗ щодо попередження, виявлення, розкриття злочину тощо. У ст. 9 вказаного Закону визначаються умови законності проведення ОРЗ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Оперативно-розшукові заходи: удосконалення правового регулювання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок