Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Цивільне право як наука

Цивільне право як наука

Назва:
Цивільне право як наука
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,96 KB
Завантажень:
72
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Цивільне право як наука. Предмет науки цивільного права. Методи, що використовуються в науці цивільного права.

В юридичній літературі наука сучасного цивільного права визначається як система знань про закономірності цивільно-правового регулювання суспільних відносин, тлумачення цивільно-правових норм, результати аналізу й узагальнення практики застосування цивільних норм, суть термінології норм. З наведеного визначення випливає, що сучасна цивілістична наука — це наука про сучасне цивільне право, її предметом є: а) норми цивільного права; 6) суспільні відносини, які становлять предмет цивільно-правового регулювання; в) цивільні правовідносини; г) юридичні факти; д) судова, арбітражна, адмінісративна практика застосування цивільно-правових норм. Тепер розглянемо кожен з елементів предмета науки цивільного права.

1.Норми сучасного цивільного права. В цивілістичних творах головна увага приділяється застосуванню суті цивільно-правових норм. Особливо це стосується коментарів. Так, після проведення другої кодифікації радянського цивільного законодавства опубліковано науково-практичні коментарі цивільного законодавства. Цивільно-правові норми аналізуються і в навчальній літературі (підручниках, навчальних посібниках).

2.Суспільні відносини, які становлять предмет цивільно-правового регулювання, розглянуто у багатотомному курсі "Советское гражданское право", інших підручниках, посібниках і монографіях. Вивчення їх має важливе значення, оскільки економічний зміст і ознаки таких відносин обумовлюють особливості їх цивільно-правового регулювання.

3.Цивільні правовідносини — юридична форма суспільних відносин, що регулюються цивільним правом. Вони також досліджуються в підручниках і монографічних творах. Багато уваги в цивілістичній літературі приділяється окремим елементам цивільно-правових відносин: суб'єктам, об'єктам, суб'єктивним правам і обов'язкам.

4. Юридичні факти є підставами виникнення, зміни і припинення цивільних прав і обов'язків, їх особливості в цивільному праві характеризують метод цивільно-правового регулювання суспільних відносин. Специфіці юридичних фактів в цивільному праві присвячено роботи О.О.Красавчикова та інших вчених-правознавців. Найпоширенішими юридичними фактами у цивільному праві є угоди, винаходи, раціоналізаторські пропозиції, створення наукових праць, творів літератури і мистецтва, заподіяння шкоди, події. У цивільно-правовій літературі досліджуються зазначені юридичні факти, а також відповідні права і обов'язки, що породжуються ними.

5.Судова, арбітражна, адміністративна практика застосування цивільно-правових норм давно привертає увагу вчених-цивілістів. Її вивчення дає можливість виявити недоліки, недосконалості цивільно-правових норм, їх невідповідність об’єктивним потребам розвитку суспільства. В багатьох цивілістичних роботах аналізується і узагальнюється відповідна практика застосування цивільного законодавства.

Сучасна наука цивільного права спирається на діалектико-матеріалістичний метод дослідження цивільно-правових інститутів, застосовує також категорії діалектики: форма і зміст, суть і явище, причина і наслідок, дійсність і можливість, структура і елемент, субстрат, необхідність і випадковість, свобода волі тощо. Так, одна з теорій юридичної особи розкриває її суть за допомогою категорій субстрату. Автори цієї теорії доводять, що субстратом юридичної особи є колектив трудящих. В радянських теоріях причинного зв'язку використані такі категорії діалектичеого матеріалізму, як необхідність і випадковість, дійсність і можливість, причинність. Навіть в назвах цих теорій знайшло своє відображення використання певних філософських категорій. Йдеться про теорію необхідного заподіяння і теорію конкретно можливого і дійсного причинного зв'язку. Теорія цивільної вини обґрунтовується з позицій таких категорій діалектичного матеріалізму, як свобода волі і необхідність. Використання при дослідженні цивільно-правових норм, інститутів законів і категорій діалектичного матеріалізму дає можливість зв'язувати їх суть і соціальне призначення, закономірності і форми існування, розвитку. Це, в свою чергу, дає підстави прогнозувати їх дальший розвиток, запропонувати певні практичні рекомендації. Діалектико-матеріалістичний метод як загальнонауковий не виключає використання конкретних методів, що називаються приватно-науковими. Галузеві юридичні науки, в тому числі сучасна наука цивільного права, керуючись законами і категоріями діалектики та враховуючи особливості юридичних явищ, що досліджуються, формують ті чи інші методи, які найбільше відповідають потребам цих наук.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Цивільне право як наука

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок