Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Строки здійснення і захисту цивільних прав

Строки здійснення і захисту цивільних прав

Назва:
Строки здійснення і захисту цивільних прав
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,34 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Поняття і значення строків у цивільному праві.

1. Стратегічна лінія на нормалізацію соціально-економічного положення в Україні визначає необхідність повніше враховувати фактор часу у господарській діяльності і при вирішенні соціальних проблем. Фактор часу набуває важливого значення і як міра оцінки соціальних процесів та явищ, і як засіб цілеспрямованого регулювання людської діяльності. Час відіграє істотну роль у цивільних правовідносинах.

Суб'єктивні права і юридичні обов'язки їхніх учасників виникають, розвиваються і припиняються у певний час. Дія самих законів також обмежена у часі. Строки, які встановлюються у цивільних правовідносинах як прояв соціального часу (у формі існування соціальної матерії, суспільного буття), є важливим правовим засобом цілеспрямованого регулювання діяльності громадян та організацій. Строки дисциплінують учасників правових зв'язків, забезпечують чіткість і визначеність у правах і обов'язках суб'єктів. Загальні часові параметри функціонування правовідносин визначаються передусім правовою нормою. Поняття "строк", "давність", "своєчасно", "негайно" та інші, які відображають часові зв'язки, часто включаються до змісту правових норм (ст.ст.67, 71, 72, 156 та інші ЦК України).

У чинному ЦК містяться лише норми, що регулюють дію позовної давності, але відсутні загальні положення про строки, які б стосувалися усіх інститутів цивільного права. Питання про роль і місце строків у цивільних правовідносинах може розглядатися у різних аспектах: а) як момент виникнення (початку) або припинення правовідносин; б) як одна з умов, що визначає їх зміст; в) як критерій правомірності поведінки суб'єктів з погляду його своєчасності тощо. 2. Строки звичайно розглядаються за їх місцем у системі юридичних фактів цивільного права. Найчастіше їх відносять до подій, маючи на увазі закінчення часу (строку).

Строк обмежує дію суб'єктивних прав і обов'язків у часі. Оскільки права і обов'язки найчастіше виникають з волі їхніх носіїв, то вольовий характер мають і строки, які обмежують їхню дію у часі. Конкретні строки здійснення і особливо захисту цивільних прав передбачаються нормою закону, але закон також має вольовий характер як юридичний вираз державної волі. Строки встановлені законом, стають обов'язковими для суб'єктів правовідношення або внаслідок того, що закон забороняє їхню зміну за угодою сторін (наприклад, строки позовної давності), або тому що сторони не використали надану їм можливість визначати строк на свій розсуд (наприклад, збільшити гарантійний строк). Не викликає сумнівів вольовий характер строків, встановлюваних самими учасниками правовідносин або за рішенням суду, арбітражного суду чи іншого юрисдикційного органу. Як результат вольових і усвідомлених юридичних дій суб'єктів права строки мають на собі відбиток суб'єктивного, але, будучи встановленими, вони існують об'єктивно.

У сфері цивільно-правових відносин юридичне значення має не закінчення часу взагалі, а закінчення певного строку, настання певного моменту. Перебіг і обчислення строків у цивільному праві відбуваються за правилами, встановленими з волі законодавця. Серед обставин, які впливають на перебіг строків позовної давності (зупинення, перерва), закон передбачає і вольові дії учасників правовідносин або державних органів: переведення на військовий стан Збройних Сил держави, у складі яких перебувають позивач або відповідач (ст.78 ЦК); пред'явлення позову у встановленому порядку або здійснення зобов'язаною особою дій, що свідчать про визнання боргу (ст.79 ЦК) тощо. Суд, арбітражний чи третейський суд при наявності поважних причин пропуску строку позовної давності можуть відновити цей строк і захистити порушене право (ст.80 ЦК).

Учасники відносин можуть змінювати встановлені ними строки, наближати або віддаляти момент здійснення певних дій у часі. Отже, і перебіг строку піддається впливу людей, залежить від їхньої волі і свідомості. Цивільно-правові строки є часовою (темпоральною) формою руху цивільних правовідносин,, формою існування і розвитку суб'єктивних прав і обов'язків, що складають їх зміст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Строки здійснення і захисту цивільних прав

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок