Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Міжгалузеве управління

Міжгалузеве управління

Назва:
Міжгалузеве управління
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,90 KB
Завантажень:
40
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
1. Поняття міжгалузевого управління

Вертикаль державного управління в Україні утворена за двома принципами із групи організаційних принципів побудови управлінського апарату:

а) галузевому;

б) міжгалузевому чи функціональному.

Таким чином здійснюється галузеве та міжгалузеве (функціональне) управління.

Галузеве управління — це вид державної управлінської діяльності, що полягає в управлінні з боку уповноваженого центрального органа виконавчої влади системою організаційно йому підлеглих однотипних підприємств, установ, організацій, що утворюють галузь у соціально-господарському комплексі держави.

Так, підприємства, установи, організації транспорту (залізничного, водного, повітряного та ін.) поєднуються в систему, якою керує Міністерства транспорту України, й утворюють окрему галузь.

Діяльність галузевих органів управління регламентована нормативними актами, що, по-перше, призначені безпосередньо для цієї галузі та відповідного органу управління, по-друге, для галузевого управління в цілому.

Такі органи відповідно до своєї компетенції покликані займатися питаннями стратегії розвитку галузі, створювати умови для її успішного функціонування. Зокрема, до них належать:

— забезпечення реалізації державної політики в межах галузі;

— виконання Програми Кабінету Міністрів у межах галузі;

— вироблення і проведення в життя ефективної структурної й інвестиційної політики;

— виявлення перспектив і найважливіших напрямів науково-технічного розвитку;

— забезпечення ефективної реалізації галузевих програм;

— розробка і вжиття заходів раціонального природокористування;

— підготовка необхідних галузі кадрів і т. ін.

Міжгалузеве чи функціональне управління — це діяльність, що полягає в керуванні з боку уповноваженого центрального органу виконавчої влади однією (чи кількома) функцією держави стосовно до будь-яких підприємств, установ, організацій незалежно від їх галузевої належності чи форми власності.

У запропонованому визначенні міститься головна особливість органу міжгалузевого управління. Такий орган має владні повноваження стосовно об'єктів, що організаційно йому не підлеглі та незалежні від нього. Тому такі повноваження дістали назву міжгалузевих (надвідомчих чи міжвідомчих), вид управління — назву міжгалузевого (функціонального), а органи, яким таке управління доручене, стали називатися органами міжгалузевого чи функціонального управління.

Головне призначення міжгалузевого управління — це забезпечення погодженого функціонування і розвитку всіх галузей та ланок соціально-господарського комплексу шляхом постійної та цілеспрямованої роботи з вирішення міжвідомчих проблем. Виходячи з цього органи міжгалузевого управління покликані:

— визначати основні напрями погодженого розвитку галузевих систем і гарантувати їх реалізацію;

— забезпечувати однакове, таке, що відповідає загальнодержавним інтересам, вирішення питань практичного керівництва господарським, соціально-культурним та адміністративно-політичним будівництвом.

13.2. Місце міжгалузевого управління в державному управлінському механізмі

Значення міжгалузевого управління в умовах кардинального реформування всього соціально-господарського комплексу, нових уявлень щодо ролі та місця державного управління у формуванні відносин між державою й особистістю неодноразово підкреслювалося в керівних документах і закріплювалося в нормативному порядку.

Так, у Посланні Президента України Верховній Раді України «Україна: поступ у XXI століття. Стратегія економічного і соціального розвитку на 2000—2004 роки» прямо підкреслено, що структурна перебудова системи управління полягає в переході до переважно функціонального принципу її організації.

Концепція адміністративної реформи передбачає використання функціонального принципу утворення міністерств у поєднанні з галузевим принципом.

Положення про Державну комісію з проведення в Україні адміністративної реформи (затверджено Указом Президента України від 2 жовтня 1997 р.) до основних завдань Комісії відносить підготовку пропозицій про поступовий перехід від галузевого до функціонального принципу побудови центральних органів виконавчої влади1.

Згідно з Указом Президента України «Про склад Кабінету Міністрів» від 15 грудня 1999 р. у його складі утворений Секретаріат, структура якого не може бути побудована за галузевим принципом (тобто має будуватися за принципом функціональним).

У цьому зв'язку виникає питання про співвідношення галузевого і міжгалузевого управління.

Це питання пов'язане з розвитком системи державного управління в цілому, взаємодією й еволюцією галузевих і міжгалузевих функцій державних органів, а також організаційно-правових форм, у яких вони реалізовувалися.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Міжгалузеве управління

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок