Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Боротьба з організованою злочинністю у фінансово-кредитній сфері держави

Боротьба з організованою злочинністю у фінансово-кредитній сфері держави

Назва:
Боротьба з організованою злочинністю у фінансово-кредитній сфері держави
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,70 KB
Завантажень:
49
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Економіка незалежної України завжди була і, напевне, буде ще досить тривалий час об’єктом злочинних зазіхань з боку організованих груп і злочинних організацій (далі – ОГ і ЗО). Не стоїть осторонь цих процесів і фінансово-кредитна система нашої держави.

Слід зазначити, що одночасно з появою фінансово-кредитних установ (далі – ФКУ) виник і ряд проблем, що не існували раніше. Одна з них – необхідність забезпечення безпеки ФКУ від протиправних дій ОГіЗО. Кількість таких фактів на сьогодні залишається досить високою і має тенденцію до зростання. Особливість проблеми полягає в тому, що основну роботу з організації захисту від кримінальних проявів законодавець поклав на самі ФКУ. На жаль, надійність здійснюваних ними заходів безпеки в ряді випадків є невисокою. Водночас, відсутність останнім часом належної захищеності ФКУ від економічних ризиків і загроз кримінального характеру стало однією з причин банкрутства та зміни форми діяльності значного числа таких організацій. Жертвами злочинців стали як малі, так і великі ФКУ [1].

На сьогодні окремі фінансово-кредитні установи досить потужно працюють у “тіні”, здійснюючи економічну діяльність поза контролем із боку держави, не вступаючи з нею як із суб’єктом господарювання в економічні відносини.

За даними Інтерполу, прибутки організованої злочинності у фінансово-кредитній сфері перевищують прибутки від усіх злочинів в економіці та посідають третє місце по прибутковості після наркобізнесу і торгівлі зброєю [2].

Організована злочинність в фінансово-кредитних відносинах проявляється в різних кримінальних формах:

– у криміналізації банківської справи;

– у системі грошових розрахунків, насамперед у сфері несанкціонованого переведення безготівкових коштів у готівку;

– у збільшенні обсягів фальшивомонетництва, що включає в обіг не тільки фальшиві грошові кошти, але і фальшиві цінні папери, банківські документи (за даними експертів країни Західної Європи, по фальшивим авізо та розрахунковим чекам за останні декілька років отримано понад 1 млрд. доларів США, причому з обігу вилучається не більше 10 % фальшивок) тощо [3].

Масовий характер у фінансово-кредитній сфері почали набувати такі види кримінального підприємництва, як:

– розкрадання коштів по підроблених платіжних документах;

– незаконне одержання і нецільове використання пільгових кредитів;

– переведення капіталів у сферу тіньової економіки та закордонні банки (особливо в ті, що розташовані в офшорних фінансових центрах);

– валютні спекуляції на біржі;

– “відмивання” кримінально отриманих прибутків і т. ін.

Крім цього, у даній сфері мають місце і розкрадання грошових коштів з використанням комп’ютерних систем. Це пов’язано із здійсненням операцій по появі сум грошових коштів, що фактично на даний рахунок не зараховувалися, або операцій по нарахуванню відсотків на незаконно зараховані суми грошових коштів. Також здійснюється нарахування надлишкових грошових коштів на рахунках при автоматичному перерахунку гривневих залишків за рахунок попереднього збільшення залишкових сум грошових коштів.

У деяких випадках у ФКУ існує недостатньо ефективна система контролю, а також допускаються істотні порушення, що створюють основу для проведення незаконних операцій.

Криміналізація фінансово-кредитної сфери має особливу небезпеку, оскільки вона дестабілізує грошово-кредитну систему, підпорядковуючи своєму впливу ключові сегменти ринку, формуючи фінансову базу для вростання організованої злочинності в різні органи державної влади за допомогою корупції та хабарництва. Вона проявляється в різних формах, наприклад:

– зрощування кримінального капіталу з банківським;

– розкрадання коштів ФКУ за допомогою різних шахрайських операцій;

– використання таких установ у незаконних операціях представниками різних органів державної влади;

– відмивання “брудних” коштів через банківські операції [4].

Розкрадання та шахрайські операції здійснюються з використанням найбільш уразливих у даний момент сторін діяльності ФКУ. Досвід боротьби з такими злочинами свідчить, що потрібен певний час для створення цілого комплексу спеціальних, різноманітних по змісту заходів, достатніх для ефективної протидії проникненню ОГ і ЗО до фінансово-кредитної сфери.

Окрім вищезазначеного, мають місце і таки види злочинів:

– приховування прибутків від оподаткування;

– нецільове використання кредитів;

– порушення валютного законодавства;

– шахрайства з фінансовими ресурсами;

– хабарництво та різного роду зловживання тощо.

Все це спричиняє поглиблення кризи неплатежів, збільшення заборгованості заробітної плати і є однією з передумов посилення соціальної напруги в державі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Боротьба з організованою злочинністю у фінансово-кредитній сфері держави

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок