Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття статусу народного депутата України

Поняття статусу народного депутата України

Назва:
Поняття статусу народного депутата України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,20 KB
Завантажень:
118
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади в державі розглядає і вирішує питання, віднесені до її повноважень, від імені Українського народу — громадян України всіх національностей, виражаючи суверенну волю народу. Виразниками цієї волі у Верховній Раді є народні депутати України, які обираються строком на чотири роки.

Народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років. Не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку (ст. 76 Конституції України). Народні депутати України обираються громадянами України за змішаною (мажоритарно-пропорційною) системою.

Половина конституційного складу Верховної Ради обирається в одномандатних виборчих округах на основі відносної більшості, а друга половина — за списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків партій у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі на основі пропорційного представництва. За результатами виборів, які відбулися 29 березня 1998 р., депутатські мандати за партійними списками одержали кандидати від Комуністичної партії України, Народного Руху України, Виборчого блоку СПУ-СелПУ "За правду, за народ, за Україну", Партії зелених України, Народно-демократичної партії, Всеукраїнського об'єднання "Громада", Прогресивної соціалістичної партії, Соціал-демократичної партії України (об'єднаної). Всього у виборах за пропорційною системою брали участь 30 політичних партій та виборчих блоків партій.

Осіб, обраних народними депутатами України, реєструє Центральна виборча комісія і видає їм тимчасове посвідчення народного депутата України.

Для отримання тимчасового посвідчення народного депутата України обраний народний депутат надає Центральній виборчій комісії такі документи:

1. Для народних депутатів попереднього скликання — довідку відділу кадрів Секретаріату Верховної Ради про виконання обов'язків народного депутата України на постійній основі.

2. Для державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності — копію або витяг з відповідного документа про звільнення із займаної посади та виписку з трудової книжки з останнім записом.

3. Для народних депутатів України, які одночасно обрані депутатами місцевих рад, — рішення відповідної Детально про це сказано у гл, 17. ради щодо дострокового припинення повноважень обраного депутата місцевої ради, а для обраних на посаду сільського, селищного, міського голови — копію поданої ним заяви до ради про складання своїх повноважень .

Повноваження народного депутата України починаються з моменту складення присяги.

Чинний Регламент Верховної Ради України не встановлює процедуру складання присяги новообраними депутатами. Тому вона була розроблена Підготовчою депутатською групою. Ця церемонія вперше відбулася перед відкриттям першої сесії новообраної Верховної Ради чотирнадцятого скликання. Голова Верховної Ради України попереднього скликання О. Мороз привітав новообраних парламентаріїв, а найстаріша за віком народний депутат України Ярослава Стецько зачитала присягу: "Присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу. Присягаю додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників" (ст. 79 Конституції України). Після цього депутати скріпили присягу своїми підписами під її текстом. Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського мандата. Після складання обраними народними депутатами України присяги Центральна виборча комісія в тижневий строк видає їм депутатські посвідчення встановленого зразка.

Повноваження народних депутатів припиняються одночасно з припиненням повноважень Верховної Ради України. Можливе й дострокове їх припинення за рішенням Верховної Ради або на підставі рішення суду.

За рішенням Верховної Ради України повноваження народного депутата припиняються достроково:

— за особистою заявою народного депутата про складання ним депутатських повноважень;

— у разі визнання народного депутата судом недієздатним або безвісно відсутнім;

— у разі припинення народним депутатом громадянства України або виїздом його на постійне проживання за межі України;

— у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

— у разі смерті народного депутата (ст. 81 Конституції України, ст. З Закону "Про статус народного депутата України" — в ред. від 25.09.1997 р.).

Повноваження народного депутата можуть бути також достроково припинені на підставі відповідного рішення суду за поданням Голови Верховної Ради України, яке він надсилає за власною ініціативою або на вимогу не менш 25 народних депутатів у разі:

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Поняття статусу народного депутата України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок