Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Концепції демократії ХХ ст

Концепції демократії ХХ ст

Назва:
Концепції демократії ХХ ст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,29 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Практичною відповіддю на недоліки класичної ліберальної демократії стали робітничі, соціалістичні, комуністичні та інші рухи, а також нові, в чомусь протилежні лібералізму демократичні доктрини і спроби впровадити їх вжиття.

Подолати недоліки ліберальної демократії і здійснити справжнє народовладдя пробує доктрина і реальна модель колективістської (соціалістичної, або пролетарської) демократії. Ця доктрина грунтувалася на марксистському класовому підході – вона розглядалась як антитеза “буржуазної демократії”. Загальнолюдська цінність ліберальної демократії відкидалась. Ставилась мета подолати властивий тогочасному суспільству значною мірою формальний характер свободи. Цей тип демократії теоретично достатньо опрацьований. Спроби його практичного здійснення, зроблені перш за все в країнах державного соціалізму, не мали успіху. Але вони значно збагатили теорію і практику демократії, на жаль негативним досвідом. Видатними представниками колективістської демократії були- Руссо, К.Маркс, В.Ленін, К.Шмітт.

Загальні риси колективістських теорій такі:

1. Визнання народу одним цілим, яке має об’єктивні, існуючі ще до свого визнання, загальний інтерес і волю.

2. Відсутність протиріч всередині народу, розглядання політичної опозиції як патології.

3. Колективістське розуміння свободи, як активної, рівноправної участі громадян у справах усієї держави і суспільства.

4. Тоталітарність, всепроникаючий абсолютний характер влади, яка насправді здійснюється вождями від народу, повна беззахисність меншості.

5. Усунення самої проблеми прав людини.

6. Всезагальнополітична мобілізація.

7. Декларування соціальної демократії.

Отже, навіть як доктрина “пролетарська демократія” була хибна за своїми принциповими засадами, означала відхід від справді демократичних традицій і тогочасних здобутків людської цивілізації. Вона відкривала шлях до встановлення тоталітарних диктатур, відчуження народних мас від влади.

Демократія західного взірця виросла із ліберальної політичної системи і наслідує її головні організаційні принципи: конституціоналізм, поділ влади, а також такі цінності, як індивідуальна свобода, права людини, автономія меншості тощо. Оцінки і назви сучасної демократії неоднозначні. Її часто називають плюралістичною, поскільки вона базується на не існуючому раніше різноманітті суспільних інтересів (економічних, соціальних, культурних, релігійних, групових, територіальних та інших) і форм їх вирішення (політичні партії, асоціації і об’єднання, громадські рухи і ініціативи). Найвідоміші представники - Г.Ласкі, Д.Труман, Е.Фраенкель, Р.Даль.

Незвертаючи уваги на схожість з класичною ліберальною демократією, плюралістична демократія має свої особливості:

1. Вона базується на синтезі різноманітних ідей, концепцій і форм власності. Пробує поєднувати традиційні ліберальні цінності з ідеями, які запозичені від соціалістичного, християнського, комуністичного та інших рухів, зважає на нові реалії постіндустріального суспільства.

2. Плюралістична концепція виходить з того, що не індивідум, не народ, а група є головною рушійною силою політики в сучасній демократичній державі. Тільки в групі, а також в міжгрупових відносинах формується особистість, визначається її інтереси, цінностні орієнтації і мотиви політичної діяльності. Кожна людина – представник багатьох груп: сімейної, професійної, етнічної, релігійної, демографічної тощо. За допомогою групи, індивідум одержує можливість вираження і захисту своїх інтересів.

3. Ця демократія, представляє собою форму управління, яка дозволяє багатьом суспільним групам вільно виражати свої інтереси і знаходити в конкурентній боротьбі компромісні рішення.

Якщо узагальнити різноманітні концепції плюралістичної демократії, то можна виділити у них наступні загальні ідеї:

1. Зацікавлена група – центральний елемент демократичної політичної системи, яка гарантує реалізацію інтересів, прав і свобод індивідумів. Сам індивід при цьому відступає на другий план.

2. Загальна воля як результат конфліктної взаємодії різних груп і їх компромісів.

3. Суперництво і баланс групових інтересів - соціальна основа демократичної влади, її динаміка.

4. Система противаг розповсюджується не тільки на інституціональну сферу, але й на соціальну область, де такими противагами виступають різні групи-суперники.

5. Держава - це орган, відповідальний за нормальне функціювання всіх секторів суспільної системи соціальну справедливість у суспільстві.

6. Розпилення влади між різноманітними центрами політичного впливу: державними інститутами, партіями, групами інтересів тощо.

7. Наявність в суспільстві ціннісного консенсусу, який припускає визнання і повагу всіма учасниками політичного змагання основ існуючого державного устрою, демократичних правил гри, особистих прав, закону.

8. Демократична організація самих базисних груп, як умова адекватного представництва інтересів громадян, які ці групи складають.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Концепції демократії ХХ ст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок