Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Фактори, що сприяють тінізації економіки у трансформаційному суспільстві

Фактори, що сприяють тінізації економіки у трансформаційному суспільстві

Назва:
Фактори, що сприяють тінізації економіки у трансформаційному суспільстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,92 KB
Завантажень:
34
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Економічні та політичні перетворення в Україні на початку 90-их років супроводжувалися ніким не контрольованою прогресуючою еволюцією “тіньової” економічної діяльності. Кримінальні об’єднання, які накопичили або придбали в період перебудови величезний капітал в перші роки незалежного економічного і політичного розвитку України, прагнули до його легалізації.

Масштаби взаємодії “тіньової” економіки з офіційним сектором змушують розглядати “тіньову” економічну діяльність як фактор зниження можливостей державного регулювання економіки і як наслідок посилення соціальної нестабільності в суспільстві.

Специфічність процесів “тінізації” полягає в тому, що розвиток “тіньових” тенденцій не залежить від конкретної економічної системи. Відмінність полягає лише в масштабах і формах прояву таких тенденцій.

Особливістю розвитку вітчизняної “тіньової” економіки є те, що це явище виникло задовго до початку демократизації українського суспільства.

Дослідники проблеми одностайні в тому, що “тіньова” економіка досить широко розвивалася ще в радянській системі [1].

В економіці СРСР зростання “тіньових” проявів спостерігалося, насамперед, у таких видах господарської діяльності, що не підпадали під контроль з боку системи органів державного керування. До найбільш розповсюджених видів “тіньової” діяльності належали: бартерні операції, несанкціонована додаткова зайнятість; невраховані постачання продукції, будівництво; випуск неврахованої продукції, крім планових завдань; використання в комерційному обігу неврахованих матеріальних ресурсів, що отримані від позапланової неврахованої господарської діяльності і т. ін. [1, с. 62].

Соціально-економічні та політичні перетворення, що відбуваються сьогодні, призводять до появи сукупності своєрідних факторів, які значно впливають на розвиток “тіньових” тенденцій в економіці України. Розвиток другої хвилі “тінізації” економіки припав на початок 90-их років і був спровокований процесами переходу у бік домінування ринкової координації економіки.

Основними нормативними ознаками трансформації політичної й економічної системи є усунення невиправданого державного контролю. Але в умовах фази реформ усунення держави від контролю стало вигідним для кримінальних і надкримінальних структур і зацікавлених осіб [2, с. 19].

Аналіз економічних правопорушень в умовах перехідного періоду дозволяє дійти висновку, що вони є результатом, здебільшого, політико-правових владних відносин, які поширювалися на економічну галузь.

Сформовані економічні відносини є результатом адаптації суб’єктів господарських відносин до реалій політичної ситуації, що склалася в Україні.

Одночасно з деформуванням політико-економічних відносин у державі відбувається процес кримінальної перебудови економіки, що підсилюється недоліком загальнонаціонального інтересу в проведенні реформ.

Розглянемо фактори, що сприяють зростанню проявів “тіньової” економіки. Сукупність таких факторів можна розділити на три відповідні групи.

Фактори соціально-політичного характеру.

До факторів соціально-політичного характеру можна віднести:

– непродуману державну політику переходу до нових економічних відносин “незавершена лібералізація” [1, с. 64]), непослідовність і гальмування процесів здійснення соціальних, економічних реформ;

– послаблення соціальних і моральних інститутів, що пов’язано зі зміною поглядів на існуючі моральні цінності, які обумовлюють мотивацію негативних відхилень від установлених у суспільстві норм поведінки [3, с. 54];

– наявність значного явного і прихованого безробіття. Загострення прихованого безробіття є особливістю сучасного етапу становлення українського ринку праці. Воно набуло масового характеру, охоплюючи від чверті до половини зайнятого населення країни. Показники, що характеризують стан безробіття в Україні, зростають, і вченими прогнозується їх подальший рост у найближчі роки до 4 – 5 млн. осіб [4, с. 22];

– зубожіння значної частини населення, що є одним із наслідків попередньої причини. В умовах, коли мінімальна заробітна плата і реальна оплата більшості верств населення перебувають на рівні нижче прожиткового мінімуму, для багатьох людей незареєстровані угоди є способом одержання необхідного додаткового доходу;

– зниження авторитету державних структур влади і управління на тлі значної кількості необґрунтованих заборон адміністративного характеру є однією з причин нинішньої ситуації, як і серйозні недоліки в організації діяльності та функціонування виконавчої влади та її структур.

Факторами економічного характеру є:

– наявність протиріч у сфері розподільних відносин, що ґрунтуються на нераціональному використанні ресурсів. Економіка з перевагою елементів розподільного характеру за відсутності об’єктивних критеріїв розподільних відносин обов’язково викликає тіньові відносини [5, с. 53];

– непогодженість податкової, фінансової політики, інвестиційної, структурно-промислової, митно-тарифної і багатьох інших складових економічної політики держави;

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Фактори, що сприяють тінізації економіки у трансформаційному суспільстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок