Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Умови та причини, що сприяють організованій злочинності

Умови та причини, що сприяють організованій злочинності

Назва:
Умови та причини, що сприяють організованій злочинності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,31 KB
Завантажень:
80
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Організована злочинність (далі – ОЗ) утворює значну небезпеку для суспільства, особливо коли воно знаходиться у стані реформування та розбудови державно-правової системи. Саме така, сприятлива для організованої злочинності ситуація, містить у собі загрозу її проникнення практично у всі сфери суспільних відносин [1].

Іншим чинником, що сприяє організованій злочинності, є наявність корумпованих зв’язків ОЗ з різними органами влади, що суттєво шкодить державним інтересам та іміджу України на міжнародному рівні. За даними Служби безпеки України, 60 % мафіозних кланів мають корумповані зв’язки в різних структурах влади та управління. У корумпованих взаємовідносинах перебуває близько 40 % керівників підприємств і майже 90 % керівників комерційних структур [2].

Проблема організованої злочинності корисливо-насильницького спрямування є предметом обговорення на найвищому державному і науковому рівнях, оскільки діяльність злочинних організацій набула надзвичайної гостроти і почала негативно впливати на зміцнення правоохоронної практики, реалізацію прав, свобод і законних інтересів громадян. Підвищену суспільну небезпеку становлять як ОЗ в цілому, так й її озброєні форми, особливо корисливо-насильницького спрямування.

Узагальнення оперативно-розшукової та слідчої практики свідчить про те, що багато корисливо-насильницьких злочинів вчиняються добре організованими, а нерідко й озброєними групами, що діють протягом тривалого часу у виді злочинного промислу. Варто зазначити, що такому небезпечному спрямуванню організованої злочинності притаманні швидкі темпи зростання та поширеності.

За даними Міністерства внутрішніх справ України, за 9 років (з 1990 по 1999) загальна кількість організованих злочинних угруповань збільшилась з 421 до 1157 (порівняємо: 1166 – за даними Генеральної прокуратури; розбіжності мінімальні), тобто, виросла у 2,7 рази, а кількість учасників ОЗГ – з 1600 до 4836 осіб, більше ніж в 4 рази [3].

У 2002 році органами внутрішніх справ було виявлено 722 організовані групи та злочинні організації, 3209 членами яких було вчинено 6467 злочинів, у т.ч. 5062 – загально кримінальної спрямованості та 1405 – економічної. Серед них 4743 тяжких та особливо тяжких злочини, серед яких 77 – фактів бандитизму, 96 – навмисних убивств (25 – на замовлення), 691 – розбійний напад, 201 – грабіж, 113 – вимагань. Членами цих ОГ і ЗО у сфері незаконного обігу зброї (ст. 262, 263 КК України) вчинено 239 злочинів [4].

Боротьба з організованою злочинністю залишається серед найважливіших завдань оперативних підрозділів кримінальної міліції та спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та Служби безпеки України. Разом з тим, діяльність оперативних та слідчих підрозділів щодо виявлення та викриття озброєних форм організованої злочинності, розкриття та розслідування ще має цілу низку проблем правового та організаційного характеру. Про це можуть свідчити, наприклад, такі цифри: у 2002 р. з 722 виявлених ОГ і ЗО 4 – діяли більше 6 років, 46 – від 3-х до 6-ти, 133 – до двох, і лише 539 – до одного року [4].

Встановлення конкретних причин тривалого існування організованих злочинних груп має вирішальне значення для підвищення ефективності боротьби оперативних підрозділів з нею. Причини, що обумовлюють виникнення та тривале існування організованої злочинності можна розділити на причини об’єктивного та суб’єктивного характеру. До об’єктивних слід віднести такі, що обумовлені особливостями соціально-економічного устрою життя у суспільстві та особливостями злочинної діяльності таких груп, а до суб’єктивних – ті, що обумовлені недоліками діяльності оперативних підрозділів правоохоронних органів у боротьбі зі злочинністю в цілому.

Об’єктивними причинами виникнення та тривалого існування бандитських формувань, на нашу думку, є такі:

1. Зростання майнового розшарування населення;

2. Погіршення криміногенної обстановки в умовах кризових явищ в економіці, падіння виробництва, розладу колишніх виробничих відносин;

3. Дедалі зростаюча активність “ділків тіньової економіки”. Спекуляція, шахрайство, азартні ігри, вживання наркотиків тощо все більше стають нормою поведінки та способом життя багатьох соціальних груп;

4. Зміни в людських стосунках та правосвідомості більшої частини населення, коли в результаті переоцінки цінностей в духовній сфері егоїзм, вседозволеність, безалаберність стають нормою життя, а кримінально-правова заборона стає дедалі все меншим дієвим та стримуючим фактором на шляху вчинення злочинів;

5. Спрощений підхід до вивчення та аналізу процесів розвитку організованої та групової злочинності, а це, у свою чергу, призводить до поверхневого підходу стосовно організації боротьби з нею.

До причин суб’єктивного характеру, які сприяють тривалому існуванню організованої злочинності, можуть бути віднесені такі:

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Умови та причини, що сприяють організованій злочинності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок