Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Теоретичні проблеми сучасного погляду на розвиток кримінології

Теоретичні проблеми сучасного погляду на розвиток кримінології

Назва:
Теоретичні проблеми сучасного погляду на розвиток кримінології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,59 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Процес розбудови та оновлення суспільства, розвитку економічної, соціальної, політичної сфер в Україні передбачає зростання потреби у забезпеченні його стабільності та керованості, захисті конституційних прав і свобод особи, громадських і державних інститутів від злочинних посягань та здійснення результативного впливу на фактори стримання злочинності в період становлення та розбудови правової держави.

Аналіз взаємозалежностей кримінальної ситуації та відповідної соціальної реакції на неї, взаємодії злочинця та його жертви, діяльності органів соціального контролю за рівнем злочинності в межах реальних суспільних відносин та усвідомлення зазначених процесів сьогодення спонукає до більш активного використання можливостей кримінології у сферах законотворчої та правозастосовчої практики протидії злочинності. Саме розробка концептуальних положень, що складають систему наукових знань про злочинність, закономірності та тенденції її розвитку і заходи запобігання та протидії як комплекс основних ідей, задумів і тлумачень у даній науковій і практичній сфері діяльності, має не тільки привернути до себе увагу, але й об’єднати зусилля юристів (кримінологів), вчених і практиків для вирішення зазначених соціальних проблем. Оприлюднення та обговорення означених питань сприятиме розвитку вітчизняної кримінології в цілому, у тому числі – розв’язанню різного роду дискусійних, полемічних питань теоретичного і практичного характеру, а також подоланню неузгодженості та протиріч щодо принципових положень кримінології, теоретичного і практичного аспекту, які виникають останнім часом, завдяки їх недостатньому концептуальному визначенню та науковому обґрунтуванню.

Підтримуючи в цілому вже розпочату дискусію з кримінологічних проблем, про які, зокрема, йдеться в колективній монографії (О.В. Баляба, Е.В. Віленська, Е.О. Дідоренко, Б.Г. Розовський – “Кримінологія: запрошення до дискусії. – Луганськ: РВВ ЛУВС, 2000”), а також спираючись на концептуальні положення розвитку кримінологічної наукової думки в Україні, викладені в авторському проекті голови Координаційного бюро з проблем кримінології Академії правових наук, доктора юридичних наук, професора, дійсного члена Академії правових наук А.П. Закалюка – “Концептуальні проблеми української кримінології”, беручи до уваги наукові розробки представників Міжнародного товариства кримінологів і Міжнародного центру порівняльної кримінології [1], здійснено спробу висловити свою точку зору стосовно деяких питань розвитку кримінології в Україні за певними підходами, які, на наш погляд, могли б бути враховані під час розробки даної концепції.

З приводу актуальності та необхідності вирішення кримінологічних проблем, їх соціальної потреби видатний фахівець, відомий вчений-психолог Т. Шибутані зазначав, що “наукове вивчення людської поведінки, ще не вийшло з дитячого віку” [2], разом з тим “… ми-юристи не можемо чекати, поки суміжна наука стане більш дорослою”, доцільно зауважив відомий юрист В.Н. Кудрявцев [3]. Саме ці та інші обставини спонукають вчених-кримінологів до активізації наукових розробок у напрямі створення оптимальних і конструктивних форм удосконалення кримінологічної теорії і практики, підвищення ролі соціальних інститутів щодо протидії злочинності. Тому, з позицій власного бачення зазначених проблем, пропонується розглядати кримінологію як юридичну науку з можливостями розвитку її теоретичних і практичних аспектів та визначення певних підходів стосовно її удосконалення.

Кримінологічна теорія як сукупність ідей, поглядів, концепцій, вчень, уявлень про об’єкти соціальної дійсності ґрунтується на практиці кримінологічного дослідження і вивчення ефективності боротьби зі злочинністю, перебуваючи в органічній єдності з практикою, постає як система консолідуючих знань про злочинність, зведених до єдиного спільного начала. Характерним для розробки кримінологічної теорії є те, що її гіпотези, категорії, інструментарій поділяються на дві групи.

Перша група охоплює сукупність вихідних понять і тверджень, які лежать в основі теоретичних знань і формулюють фундаментальні властивості:

1) об’єктів, що вивчає кримінологія, які не викликають сумніву стосовно їх причетності до науки про злочинність, якою вона є, це, перш за все:

- соціальні відносини, в яких існує, продукується і розвивається протиправна поведінка (фактичні відносини);

- правовідносини, що виникають між суб’єктами злочинних дій та органами й установами кримінальної юстиції;

- особливі форми соціальної реакції та спеціально-кримінологічний вплив на злочинність, його ефективність та результативність;

2) предмета вивчення, який не дублює предмету дослідження інших наукових галузей та його головних елементів, таких як:

1) феноменологія злочинності, яка відповідає на питання – що собою представляє злочинність як кримінологічна категорія, та окремі злочини і “фонові явища”, які мають соціально-психологічну природу походження та характерні кримінально-правові ознаки;

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Теоретичні проблеми сучасного погляду на розвиток кримінології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок