Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Роль суду у справі боротьби зі злочинністю та корупцією

Роль суду у справі боротьби зі злочинністю та корупцією

Назва:
Роль суду у справі боротьби зі злочинністю та корупцією
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,17 KB
Завантажень:
9
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Серед суб’єктів процесуальної діяльності, які мають владні повноваження, суд посідає особливе місце, бо лише йому належить право не тільки визнати людину винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення чи корупційного злочину, але й своїм рішенням, вироком покарати її [1, c. 57]. Правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права, забезпечуючи захист гарантованих Конституцією України [2] та законами прав і свобод людини й громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави [3]. Варто сказати про те, що однією з ознак, які відрізняють суд від інших органів, є його колегіальність. Суд виконує функцію органа державної влади, який проводить кримінально-правову та адміністративну політику, забезпечує правильне розв’язання справи та застосовує міру покарання [4, с. 204].

Згідно зі статтею 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Отже, суд є єдиним органом держави, уповноваженим здійснювати правосуддя, в тому числі у кримінальних справах [5, с. 81].

У статті 18 Закону України “Про судоустрій України” терміну “суд” відповідає визначення місцевих судів, апеляційних, Апеляційний суд України, касаційний суд України, вищі спеціалізовані суди, Верховний Суд України [3]. Цим законом чітко закріплено основну функцію суду – правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, і після цього окреслено його функціональну приналежність та недоторканність. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається.

Дякуючи реформі судової гілки влади, яка була розпочата з прийняттям Конституції України і триває сьогодні, суд має єдине вираження у своїй діяльності та покликаний до того, щоб встановити істину у справі, а також правильно застосувати закон з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин чи правопорушення, був притягнутий до відповідальності й жоден невинний не був покараний. Така роль суду висвітлила об’єктивну картину якісного наповнення кримінальних та адміністративних справ, що надходять для розгляду.

Нині криміногенна обстановка в Україні є дуже складною, динаміка виявлення злочинів за останні роки виглядає не зовсім втішно, оскільки, незважаючи на певне зниження злочинності з 1999 р. по 2002 р. на 20 %, у 2003 р. відбувся її значний стрибок. Так, на території України було зареєстровано 556,4 тис. злочинів, що на 23,5 % більше, порівняно з попереднім роком.

Офіційна статистика свідчить, що у 1999 році з 472,5 тис. кримінальних справ, що знаходились у провадженні, було направлено до суду 179,9 тис. справ, що становить лише 38,1 %, у 2000 – лише 40,3 %, у 2001 – 42,3 %, у 2002 – 47,1 %, а у 2003 – 39,9 %. У середньому за вказані роки з кількості справ, за якими було пред’явлено обвинувачення, в суд для вирішення питання по суті було направлено 41,5 % справ.

Таким чином, майже 60 % кримінальних справ не було направлено до суду. Виникає питання про недоліки під час досудового слідства по кримінальних справах, про що свідчать і дані Державної судової адміністрації України. Згідно з ними у 2002 році по 196,5 тис. справах, направлених до суду, судами України винесено вироки лише по 156,2 тис. кримінальних справах (79,5 %), а у 2003 році із 187,9 тис. справ, направлених до суду, винесено вироки лише по 163,0 тис. кримінальних справ (86,7 %) [6]. Неякісне формулювання обвинувачення та неможливість його реалізації залежить від низькоефективного розслідування по справах і від недосконалого урегулювання цього інституту в кримінально-процесуальному законодавстві.

Процес реформування кримінально-процесуального законодавства, про що свідчить проект КПК України, визначає правову основу взаємовідносин особи і держави в такій складній сфері, як сфера захисту суспільства і громадянина від злочинних посягань, а обвинуваченого – від необ’єктивного ставлення правоохоронної системи. Судова гілка влади відіграє у цьому процесі пріоритетну роль. До цієї гілки відноситься і Державна судова адміністрація, яка здійснює організаційне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, інших органів та установ судової системи (крім Конституційного Суду України, Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів), а саме: узагальнює і систематизує практику застосування законодавства судами [7].

З часу створення Державної судової адміністрації [8] в Україні з’явився орган, який більш об’єктивно і повно, порівняно з Департаментом оперативної інформації МВС України, висвітлює статистичні дані про надходження, розгляд та винесення рішень судами за кримінальними та адміністративними справами. Такі висновки не є безпідставними. Оскільки вказаний Департамент є залежною структурою від МВС України, та у зв’язку з цим не завжди адекватними є показники, що озвучуються Міністерством внутрішніх справ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Роль суду у справі боротьби зі злочинністю та корупцією

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок