Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Роль контролюючих органів у здійсненні державного контролю та протидії злочинності

Роль контролюючих органів у здійсненні державного контролю та протидії злочинності

Назва:
Роль контролюючих органів у здійсненні державного контролю та протидії злочинності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,48 KB
Завантажень:
23
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Питання про визначення понять “правоохоронні органи” та “контролюючі органи” є дискусійним в теорії права. Між науковцями та фахівцями триває широка дискусія стосовно цих понять.

Як вбачається, вирішення проблеми визначення понять “правоохоронні органи” та “контролюючі органи” залежить від розв’язання питання про те, які саме функції державних органів слід визнавати правоохоронними. Можна дійти висновку про те, що функціональний критерій необхідно визнати головним при визначенні того чи іншого державного органу як правоохоронного. Правоохоронна діяльність виходить за межі діяльності лише правоохоронних органів. Окремі її функції виконують законодавча та виконавча гілки влади, президентські органи, інститути громадського суспільства тощо. Тому суб’єктами правоохоронної діяльності є: держава через свої законодавчий, виконавчі, судові, президентські органи, прокуратуру; деякі громадські організації та об’єднання; окремі громадяни, яким державою делеговано певні повноваження з урахуванням відповідного розподілу між ними компетенції, форм і засобів здійснення.

Тому, враховуючи багатоманітність правоохоронних функцій, необхідно провести їх класифікацію. Так, за значенням останніх усі правоохоронні функції слід поділити на головні та другорядні (допоміжні) [1]. До головних належать ті, що безпосередньо пов’язані з боротьбою зі злочинністю та правопорушеннями, за які передбачено юридичну відповідальність. До останніх функцій належать профілактична; захисна; охоронна; ресоціалізації; оперативно-розшукова; розслідування злочинів; судового розгляду справ про злочини; про адміністративні правопорушення; про фінансові та господарські правопорушення; а також виконавча. До другорядних – належать контрольна; дозвільна; правороз’яснювальна; аналітична та методична; інформаційна; нормотворча; координаційна.

Тому до правоохоронних органів можна віднести лише такий державний орган, виконання яким однієї чи декількох головних правоохоронних функцій є визначальним в його діяльності. При цьому виконання другорядних (допоміжних) правоохоронних функцій не має великого значення, хоча їх виконують майже всі зазначені вище органи.

Контролюючі органи слід відрізняти від правоохоронних, хоча вони і виконують окремі правоохоронні функції. За своєю суттю визначальним в їх діяльності є виконання інших (не правоохоронних) функцій.

Контроль є одним із найважливіших елементів державного управління. Без організації та здійснення контролю неможлива робота державного апарату, інших підконтрольних державі структур. Кожне рішення, кожна дія у сфері державного управління закінчуються контролем за її виконанням.

Державний контроль поширюється на всі сфери життєдіяльності країни: економіку, соціально-культурну сферу, адміністративно-політичну діяльність, міжгалузеве державне управління.

До органів, які здійснюють державний контроль, відносяться контролюючі органи, що проводять міжвідомчий контроль.

Коло питань, яке має право перевіряти контролюючий орган, вкрай вузьке, спеціалізоване, прив’язане до завдань, що стоять перед цим органом. Відповідно до наданих повноважень спеціальні контролюючі органи здійснюють контроль за дотриманням загальнообов’язкових правил у різних сферах діяльності: промисловості, сільському господарстві, транспорті, охороні природи та ін. Законодавче закріплення контрольним повноваженням цих органів дають різні нормативні акти: закони і підзаконні акти.

Контролюючі органи здійснюють контроль у формі перевірок (обстеження і вивчення окремих напрямів фінансово-господарської діяльності, за результатами яких складається довідка або доповідна записка); планових і позапланових ревізій (документальний контроль фінансово-господарської діяльності, за результатами якого складається акт); затребування звітів, а також у формі обстежень, рейдів, оглядів і т. ін.

До контролюючих органів слід віднести різні державні інспекції та служби, основним завданням яких є здійснення державного контролю в тій чи іншій, досить вузькій сфері діяльності. Особливість цього контролю полягає у спеціалізованому предметі контролю, а також у відсутності відомчої заінтересованості в його результатах. Досить висока результативність такого контролю зумовлена тим, що здійснюють його висококваліфіковані фахівці [2].

До контролюючих органів в Україні можна віднести:

– окремі підрозділи Державної прикордонної служби України (контрольні повноваження їх закріплені у Законі України від 3 квітня 2003 р. “Про Державну прикордонну службу України”);

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Роль контролюючих органів у здійсненні державного контролю та протидії злочинності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок