Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Розслідування кримінальних справ про злочини, що вчинюються організованими злочинними об’єднаннями

Розслідування кримінальних справ про злочини, що вчинюються організованими злочинними об’єднаннями

Назва:
Розслідування кримінальних справ про злочини, що вчинюються організованими злочинними об’єднаннями
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,35 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
В останні роки, офіційно визнавши існування в Україні організованої злочинності як негативного фактора соціальної нестабільності, що несе загрозу національній безпеці держави [1], було чимало зроблено у напрямі розкриття її суті, змісту і т. ін. У науковій літературі та публіцистиці з’явилися роботи, які стосуються дослідження проблем організованої злочинності [2], прийнято деякі законодавчі акти. Але результати боротьби з організованою злочинністю ще не відповідають вимогам сьогодення.

Основними причинами такого становища деякі вчені та практики вважають низьку ефективність протидії, відсутність спеціального законодавства. Аналіз роботи правоохоронних та інших державних органів у цьому напрямі, а також нормотворчої діяльності, на жаль, підтверджує цей висновок. Але шляхи вирішення даної проблеми пропонуються не завжди вірні, не враховується принцип комплексності; іноді мало залучається спеціалістів, які знають, що таке організована злочинність, володіють навичками оперативно-розшукової та слідчої діяльності. Останнє, до речі, проявило себе під час підготовки Закону України “Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю” від 30 червня 1993 року [3], який виявився малоефективним. Законодавець з прийняттям нового кримінального законодавства ніби дав визначення організованої групи та злочинної організації, але, на наш та погляд інших фахівців, вони є недосконалими й, в першу чергу, через наявність оціночного критерію і відсутність конкретного визначення [4], що створює суттєві труднощі при його застосуванні, при цьому зовсім не торкнулися зміни кримінально-процесуального законодавства. Малодослідженими в нашій країні залишаються методика і тактика розслідування злочинів, що вчинюються організованими групами чи злочинними організаціями. Як відомо, саме на органи досудового слідства покладаються завдання їх розкриття, викриття винних, збору доказів та інших матеріалів, що слугують основою для розгляду кримінальних справ у суді. Відомо й те, що загальнотактичні прийоми, які визначені процесуальним законодавством та вироблені криміналістикою, не повною мірою відповідають вимогам розслідування діяльності організованих злочинних угруповань.

Виходячи із проведеного аналізу, можна говорити щодо проблеми методики і тактики розслідування кримінальних справ про злочини, що вчинюються організованими угрупованнями, які мають будуватися на спеціальних процесуальних нормах та рекомендаціях криміналістики.

Ця проблематика – широка, а тому в межах статейного викладу зупинимося лише на деяких ключових питаннях. Розслідування організованої злочинної діяльності, як й в інших випадках, починається переважно за матеріалами, що здобуті в результаті проведення оперативно-розшукових заходів спеціальними підрозділами МВС чи СБ України або іншими оперативними службами органів дізнання.

При отриманні матеріалів оперативно-розшукової діяльності про вчинення правопорушень організованою групою чи злочинною організацією слідчий, у першу чергу, повинен досконало володіти певними знаннями оперативно-розшукової діяльності, її можливостей та можливостей використання такого матеріалу. Відповідно до частини 2 статті 65, пункту 5 частини 1 статті 94 Кримінально-процесуального кодексу України (далі – КПК), ст. 10 Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність” від 18 лютого 1992 р. [5] матеріали оперативних підрозділів за результатами їх оперативно-розшукової діяльності у кримінальному процесі можуть бути не лише основою до порушення кримінальної справи, але й слугувати доказами в ній. В матеріалах за результатами оперативно-розшукової діяльності органів дізнання можуть бути наявними певні дані про форми, методи і форми злочинної діяльності, дії головних та інших учасників злочинного об’єднання і т. ін. Але іноді ця інформація – незначна та позбавлена надійних джерел. Тому слідчий при ознайомленні з оперативними матеріалами і вирішенні питання щодо порушення кримінальної справи повинен враховувати ці обставини, а також те, що все має відбуватися конфіденційно і дуже оперативно, адже ми маємо справу з організованими злочинними угрупованнями, які, як правило, мають достатні можливості для контролю діяльності й правоохоронних органів та їх конкретних дій, у тому числі щодо вирішення питання про порушення кримінальної справи і т. ін.

З самого початку розслідування у кримінальній справі важливо визначити загальну спрямованість злочинної діяльності організованого угруповання. Це має важливе значення для планування стратегічних завдань та здійснення тактичних заходів у процесі проведення слідчих дій і прийняття процесуальних рішень у справі. Зазначене допоможе певною мірою встановити сферу, регіон, канали, спеціалізацію та масштаби злочинної діяльності, а це, у свою чергу, дозволить орієнтовно встановити структуру і кількість злочинного об’єднання.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Розслідування кримінальних справ про злочини, що вчинюються організованими злочинними об’єднаннями

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок