Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України

Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України

Назва:
Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,57 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Бартерні операції як ознака натурального господарства країни свідчать про дві найбільш принципові обставини. З одного боку, таке явище вказує на суттєве розбалансування виробничої і фінансової систем. З іншого, – є підстави вважати, що такий шлях здійснення господарських зв'язків в багатьох випадках вибирається не просто усвідомлено, а й умисно.

За умов хронічної недостатності обігових коштів продовжують зростати дебіторська і кредиторська заборгованості. За станом на 1 вересня поточного року сума дебіторської заборгованості між підприємствами України склала 87 млрд грн. (+18% з початку року), а кредиторської – 114 млрд грн. (+ 11% з початку року). Загальна сума неплатежів майже в 2 рази перевищує обсяги ВВП.

Через брак грошей до бартеру як засобу взаєморозрахунків і операцій з давальницькою сировиною (толінгу) звертались підприємства електроенергетики, вугільної, швейної, харчової промисловості, машинобудування та металообробки, будівельники шляхів сполучення та ін.

До товарообмінних операцій вдаються не тільки підприємства державного сектору економіки. У сфері приватного бізнесу частка бартерних операцій значно більша, ніж у сфері державної і змішаної форм власності.

Оскільки бартер здійснюється поза банківською системою, держава фактично не спроможна контролювати ці процеси. Така форма взаєморозрахунків здійснюється повністю в некерованому режимі.

Протягом 1997 року відбулося стрімке зростання ролі бартерних операцій в економічному розвитку України. Якщо у березні 1997 р. на долю бартеру (за даними Держкомстату України) припадало 32,0% від загального обсягу реалізованої промислової продукції, то вже у жовтні цього ж року цей показник виріс до 42,6%.

На початку 1998 року питома вага товарообмінних операцій в загальному обcязі реалізованої продукції складала 39%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року частка бартеру збільшилась майже на 7%.

Найбільших обсягів товарообмінні операції набули в промисловості будівельних матеріалів (63,5%), деревообробній і целюлозно-паперовій промисловості (52,2%), хімічній, нафтохімічній і паливній промисловості (47,4%). Серед окремих підгалузей промисловості лідерство утримують шинна – 90%, рибна – 85%, виробництво будівельних матеріалів із деревини – 70%. В регіонах питома вага бартеру в обсягах реалізованої продукції складає: в Рівненській області – 65%, Луганській – 50,8%, Дніпропетровській – 51,2%.

При загальному поглибленні бартеризації єкономічних відносин у середині країни частина прямих товарообмінних операцій у зовнішньоекономічній сфері української економіки зменшується.

Стабільно скорочується частка бартеру в експорті товарів. Протягом січня-серпня поточного року, в порівнянні з відповідним періодом 1997 р., питома вага бартеру в зовнішньоторговельному обороті товарами зменшилась з 10,8% до 7,6% , а в імпорті – з 10,6 до 8,6%, або бартер скоротився з 2,2 млрд дол. США (1997 р.) до 1,5 млрд дол. (1998 р.), у тому числі в експорті, відповідно, з 968,7 млн дол. до 613,4 млн дол.

Позитивним є те, що, починаючи з 1997 року, вперше за останні роки, надходження імпортної частини бартерних контрактів перевищило експортні поставки. За січень-серпень 1998 р. це перевищення склало відповідно 246,9 млн дол. США.

Серед найважливіших чинників, що спонукає українські підприємства до бартерних операцій і операцій з давальницькою сировиною, слід назвати недостатній рівень кваліфікації керівництва, менеджерів у сфері маркетингу і, особливо, зовнішньоекономічних зв'язків. Прикладом може слугувати діяльність швейних підприємств Донеччини та Харківщини, керівництво яких слабо орієнтується у кон'юнктурі ринку, йде шляхом використання давальницької сировини, переадресовуючи всі маркетингові проблеми іноземним партнерам. Але, завдяки операціям з давальницькою сировиною, можливе відшкодування лише поточних витрат, а коштів на оновлення основних засобів виробництва і, в першу чергу, машин та обладнання не вистачає. Водночас, як свідчить досвід акціонерного товариства "Швейна фабрика ім. Тінякова" (Харківська область), рентабельність виробництва продукції при роботі з давальницькою сировиною складає 5%, а за умов закупівлі сировини – від 10 до 20%. Для акціонерного товариства виробничо-торговельної фірми "Еліта" зазначені показники становлять відповідно 2% і 20%.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок