Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України

Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України

Назва:
Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,39 KB
Завантажень:
25
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Сучасні процеси політичної та економічної перебудови України свідчать, що серед багатьох проблем, які потребують радикального вирішення, існує проблема тіньової економіки.

Формування виваженої політики у галузі розбудови громадянського суспільства і правової держави є неможливим без наукового аналізу суті та змісту тіньової економіки в Україні як соціально-політичного та економічного явища, її основних чинників та механізмів подолання.

Зазначена проблема сьогодні набуває особливої актуальності у контексті реформування сучасного українського суспільства, тому що тіньовий обіг капіталів прямо загрожує економіці, соціально-політичній сфері, духовним цінностям суспільства, стає одним із основних факторів нестабільності в державі.

На сьогодні проблема тіньової економіки набула загальнодержавного значення.

Стрімкий перехід України у 90-ті роки минулого століття від адміністративно-регульованого народного господарства до ринкової економіки негативно позначився на структурі промислового та сільськогосподарського виробництва.

Відбулося зміщення акцентів на суб’єкти господарювання, для яких головне – одержання прибутку, котрий часто містить ознаки злочинного походження. Накопичення великих розмірів таких капіталів зумовлює їх цільове використання – відтворення кримінального промислу. Тіньові капітали продукують зміну легальних форм суспільно-економічних відносин на тіньові.

Поняття “тіньова” економіка найбільш повно визначене західним вченим Е. Фейгом. Він вважає, що “тіньова” економіка включає всю економічну діяльність, яка з будь-яких причин не враховується офіційною статистикою і не потрапляє до валового національного продукту [1].

Особливо гостро проблема тінізації економіки постає в країнах, де відбуваються перетворення соціально-економічних відносин.

За сучасних умов переходу економіки України до ринку спостерігається різке зростання злочинності, зміна її структури. На тлі “первинних цінностей” ринкового суспільства (легалізація джерел доходів, свобода підприємництва, обмеженість державного контролю і впливу на діяльність суб’єктів підприємництва, майнове розшарування суспільства на багатих і бідних, збагачення за будь-яку ціну) зародилися такі негативні явища, як розчарування більшості населення у майбутньому, зневірювання стосовно спроможності влади захистити людей від натиску злочинності, деградація і розлад моральних норм поведінки, агресивність і т. ін.

Динаміка тінізації економіки свідчить, що на її рівень у період соціально-економічних перетворень впливає ціла низка чинників, а саме:

нестабільність податкового законодавства, високий податковий тиск і нерівномірність податкового навантаження на суб’єкти господарювання, низький рівень податкової дисципліни;

надмірне регулювання підприємницької діяльності;

низький рівень заробітної плати в державному секторі економіки;

корупція в державних органах та органах місцевого самоврядування;

правова незахищеність суб’єктів господарювання від зловживань збоку посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування;

недостатня “прозорість” процедури приватизації державного майна.

Все зазначене сприяє відтворенню факторів, що породжують тіньовий бізнес. Найбезпечнішою для держави є вірогідність того, що тіньова економіка з її високою прибутковістю може затягувати легальну економку до руйнівної конкуренції, внаслідок чого відбувається зростання рівня економічної злочинності [2].

Крім господарюючих суб’єктів, що мають пряме відношення до економічних процесів, опосередкованими учасниками тіньових економічних відносин є представники державного апарату, корумповані чиновники. Переважно ця категорія осіб не завжди бере безпосередню участь в економічній діяльності підприємця, вона створює каталітичний (прискорений) вплив на економічні відносини, своєчасно знімає можливі негативні нашарування, уможливлює отримання надприбутку, частиною якого може користуватися.

Кримінальні відносини тіньової економіки містять усі види економічної злочинності.

Упродовж 2000 – 2002 років за умов прискореного реформування агропромислового комплексу (АПК), визначеного положеннями Указу Президента України, стрімко збільшилася кількість злочинів та протиправних проявів при приватизації основних фондів та майна, перерозподілі прав власності переробних підприємств, ремонтно-технічних, транспортних та будівельних організацій АПК.

За час дії Указу Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки” від 3 грудня 1999 р. лише органами МВС викрито понад 20 тис. корисливих злочинів, з яких 7,6 тис. розкрадань (38,2 %), вчинених посадовими та матеріально-відповідальними особами, 8,1 тис. – посадових злочинів (40,6 %).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок