Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Протидія правопорушенням, що вчиняються з використанням інформаційних технологій: проблеми науково-методологічного та навчально-методичного забезпечення

Протидія правопорушенням, що вчиняються з використанням інформаційних технологій: проблеми науково-методологічного та навчально-методичного забезпечення

Назва:
Протидія правопорушенням, що вчиняються з використанням інформаційних технологій: проблеми науково-методологічного та навчально-методичного забезпечення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,11 KB
Завантажень:
18
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Однією з відмінних ознак сучасного світового соціального прогресу є зростання значимості інформації в суспільних відносинах, перехід від індустріального до інформаційного суспільства, від енергетичних технологій до інформаційних. У зв’язку з цим глобальна інформатизація вже визначилася як домінуючий соціальний процес.

Але поряд з позитивними явищами, у галузі суспільних інформаційних відносин постають і негативні.

Це очевидно з досвіду передових індустріально розвинених країн. Високий рівень інформатизації відкрив можливості для впровадження однієї з фундаментальних складових прав людини – права на доступ до широкого спектра інформації, що стосується діяльності суспільства (при обмеженнях доступу лише до особливих категорій інформації, регламентованих відповідними правовими актами). Однак на цьому тлі вже виявилися серйозні проблеми, пов’язані насамперед з тим, що зафіксовані в різних джерелах інформації (медичних базах даних, системах електронних платежів при особистих покупках, електронній пошті і т.ін.) персональні дані стали доступнішими для усіх як державних, так і недержавних організацій, зацікавлених в них, що в свою чергу уможливлює утручання в особисте життя громадян.

Отже, інформаційні технології, поряд із створенням умов для реалізації права громадянина на доступ до інформації, формують середовище, що полегшує порушення іншого його фундаментального права – права на особисте життя.

Цю важливу проблему активно розробляють в багатьох країнах і приймають правові документи та, навіть, закони, які мають регламентувати порядок збору та використання особистих даних. У нашій країні, на жаль, процес розуміння важливості та необхідності розв’язання цієї проблеми перебуває в зародковому стані.

Одним з найважливіших та, на наш погляд, складніших є ще одне позитивне явище, що викликано процесами інформатизації – “комп’ютерна злочинність”*. При цьому виникає низка проблем, раніше не властивих суспільству, причому більшість з них мають комплексний характер. Отже, постає необхідність не лише захисту прав і свобод особи, а й протидії правопорушенням цієї категорії і нарешті, захисту інформації (інформаційних ресурсів) від несанкціонованого доступу з метою здійснення правопорушень.

Якщо проблема захисту прав і свобод людини має суто правовий характер, то останні дві, є міжгалузевими, тобто вимагають комплексного підходу в процесі їх розв’язання та досліджень як з боку правових, так і економічних, соціальних, а також технічних наук. Тому викликає певний подив трактування проблеми захисту інформації як лише технічної проблеми, що зумовлено, мабуть, технократичним підходом не тільки з боку “технарів”, а й з боку гуманітаріїв. Але ж їх розв’язання неможливе, насамперед, без створення належної організаційно-правової бази. Мабуть, саме таким підходом зумовлено відкриття Вищою атестаційною комісією двох наукових спеціальностей: 21.05.00 “Інформаційна безпека” та 21.05.01 “Інформаційна безпека держави” за напрямом “Національна безпека”, саме в галузі технічних наук [1]. Але при цьому у ВАКу чомусь забули про необхідність наукових досліджень юристів, управлінців, соціологів та інших науковців в цій галузі. Хоча, заради справедливості, слід зазначити, що в Національній академії внутрішніх справ деякий час існувала Спеціалізована вчена рада по захисту дисертаційних досліджень за цим напрямом з юридичних наук, але була ліквідована через незначну кількість захистів. Таке рішення було, мабуть, логічним, крім того, що організаційно-правові аспекти інформаційної безпеки, на нашу думку, стосуються організації та правового регулювання лише напряму певної діяльності (процесу) – захисту інформації, спрямованої на профілактику певної категорії правопорушень, і не як не може бути окремим напрямом юридичної науки, і мають розглядатися в межах інформаційного права. Щодо технічних наук, то це інша справа (наприклад, спеціальність 05.13.21 “Системи захисту інформації” за напрямом “Інформатика та хімічні технології”[2]).

Отже, забезпечення ефективного розв’язання проблем протидії правопорушенням в інформаційній сфері неможливо без всебічного наукового розв’язання різних їх аспектів. На наш погляд, проблеми в цій галузі можливо розглядати як мінімум у чотирьох аспектах, а саме: організаційно-правовому, соціальному, економічному і, нарешті, технічному. Очевидно, що саме це спричиняє гостру необхідність мобілізації зусиль фахівців у різних галузях наукових знань та встановлення нових міжгалузевих і міждисциплінарних наукових напрямів, якими і є інформаційне право та правова інформатика.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Протидія правопорушенням, що вчиняються з використанням інформаційних технологій: проблеми науково-методологічного та навчально-методичного забезпечення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок