Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Питання версії у розслідуванні злочинів, вчинюваних організованими злочинними об’єднаннями

Питання версії у розслідуванні злочинів, вчинюваних організованими злочинними об’єднаннями

Назва:
Питання версії у розслідуванні злочинів, вчинюваних організованими злочинними об’єднаннями
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,41 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Розслідування злочину – складний творчий процес. Тому у кожній кримінальній справі використовуються різні форми як практичного, так і наукового пізнання. Організована злочинність, набуваючи все більшого поширення та професіоналізму, вимагає найбільш кваліфікованих підходів до викриття й розслідування її злочинних діянь, що, у свою чергу, потребує науково обґрунтованих форм діяльності.

Важливу роль серед останнього відіграє й гіпотеза, яку в деяких сферах суспільної праці, у тому числі в юридичній науці, слідчій та судовій практиці іменують версією.

Велику роль версії у розкритті та розслідуванні злочину відзначили ряд науковців. Г. Алєксандров розглядав її як “слідчий компас”[1], І. Перлов – засіб досягнення істини [2], О. Ратінов – ідеальну інформаційно-логічну модель [3], Р. Бєлкін – керівну нитку в процесі збору, дослідження та оцінки доказів [4].

Незважаючи на те, що дослідженню версії у юридичній науковій літературі приділено значну увагу, залишається ряд проблемних питань, тих що стосуються самої суті, значення слідчої версії та її використання у розслідувані злочинів, вчинюваних організованими злочинними об’єднаннями.

Мета цієї статі – запропонувати результати дослідження щодо визначення поняття, сутності та змісту версії та її значення як складової процесу кримінально-процесуального пізнання у розслідуванні злочинів.

Деякі автори розглядають слідчу версію за своєю логічною природою як тотожність гіпотези [5], хоча окремі бачать і деякі відмінності. Зокрема, О. Васильєв зауважив, що основна відмінність між гіпотезами і версіями полягає в тому, що гіпотези вибудовуються з приводу крупних явищ природи або суспільного життя – закономірностей розвитку суспільства, змісту історичних подій, побудови матерії тощо, а версії висуваються як припущення про більш дрібні факти, наприклад, про подію злочину і його окремі обставини. Але за своєю “логічною природою слідчі версії нічим не відрізняються від гіпотез” [6]. З аналогічних позицій щодо пояснення версій і гіпотез виступив і О. Ейсман [7].

З таким трактуванням цих двох понять погодитися не можна. Тут необхідно підтримати О. Ларіна, який виступив з критикою О. Васильєва, зауваживши, що коли він у своєму визначенні говорить про гіпотезу, то воно відноситься тільки до гіпотези певного класу – наукової гіпотези. Різниця між “великими явищами” і “більш дрібнішими фактами” не може служити критерієм розмежування гіпотези і версії через свою невизначеність. Коли ж автор пише, що за своєю “логічною природою слідчі версії нічим не відрізняються від гіпотез”, він знімає питання про їх різницю, бо сутність гіпотези є не у сфері застосування, не у конкретному змісті, а тільки в логічній природі [8].

Слід навести ще й інші аргументи нашої незгоди з О. Васильєвим та О. Ейсманом, який з таких же позицій дає визначення різниці між гіпотезою та версією. Зокрема, останній пише, що в науковому дослідженні гіпотеза частіше всього має форму загального припустимого судження або сукупності таких суджень про явища, а версія, навпаки, є припустимим описом конкретної події, дії певної особи [7].

По-перше. Наукове пізнання служить вирішенням різних за обсягом проблем як великих так і дрібних, якщо використати термінологію названих авторів, в процесі дослідження предметів, подій та явищ. Часто при дослідженні певних окремих предметів для пізнання їх невідомих сторін чи властивостей науковці використовують зовсім конкретні і невеликі гіпотетичні припущення. У ряді випадків лише на базі суми таких гіпотез можна побудувати узагальнену гіпотезу про великі явища природи чи суспільного життя. При цьому широко використовується гіпотетико-дедуктивний метод розмірковування.

По-друге. Кримінально-процесуальне пізнання відбувається також у різних за обсягами і складністю кримінальних справах. Кримінальні справи розслідуються як за фактами кишенькових крадіжок, так і за багаточисельними фактами учинення злочинів злочинними організаціями чи злочинними групами, про що піде розмова у нашому досліджені, які стосуються масштабних розкрадань і т. ін. у різних галузях економіки, фінансово-бюджетної сфери, що супроводжуються підкупом багатьох представників державної влади, у тому числі правоохоронних органів, вбивствами і т. ін. Вони можуть охоплювати не тільки значну сферу суспільних відносин окремої держави, а й стати транснаціональними. Тому у процесі такого розслідування будуть висуватися різні за величиною версії, у тому числі – узагальнені масштабні версії, які стосуються причин, умов, закономірностей та історії виникнення пізнаваного злочинного явища тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Питання версії у розслідуванні злочинів, вчинюваних організованими злочинними об’єднаннями

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок