Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Основи методики розслідування масових заворушень

Основи методики розслідування масових заворушень

Назва:
Основи методики розслідування масових заворушень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,67 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Масові заворушення належать до тих видів злочинів, які можливо вчинити лише у співучасті. Натовп, що шаленіє, порушує громадський порядок у загально небезпечний спосіб. Подібні дії загрожують життю та здоров’ю громадян, у тому числі – співробітників правоохоронних органів, призводять до знищення і пошкодження майна. Суспільна небезпека масових заворушень пов’язана також з тим, що подібні дії можуть дестабілізувати обстановку в країні, обумовити або бути пов’язаними з іншим тяжкими і особливо тяжкими злочинам проти основ національної безпеки України (ст. 109 КК “Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу”, ст. 110 “Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України”, ст. 112 “Посягання на життя державного чи громадського діяча” тощо), проти життя та здоров’я особи (ст. 115 “Умисне вбивство”, ст. 121 “Умисне тяжке тілесне ушкодження” та ін.), проти власності (ст. 185 “Крадіжка”, ст. 186 “Грабіж”, ст. “Розбій” і ін.). Отже, розробка методики розслідування масових заворушень є актуальним і практично значущим завданням.

В сучасній історії Україні були випадки вчинення масових заворушень, тобто злочину, передбаченого ст. 294 КК України. У різних відомствах існує певний досвід розслідування кримінальних справ вказаної категорії. Водночас у спеціальній літературі цей досвід ще глибоко не аналізувався, не узагальнювався і достатньо не висвітлювався, що не дозволило поки що розробити методику розслідування злочинів вказаного виду. Тому мету цієї статті визначатиме започаткування автором основних підходів до формування методики розслідування масових заворушень.

За багатьох існуючих на сьогодні визначень криміналістичної методики автор дотримується позиції тих вчених, які визначають криміналістичну методику як систему наукових положень та розроблених на цій основі рекомендацій з організації та здійснення розслідування та попередження окремих видів злочинів [1]. Видова криміналістична методика, тобто методика розслідування злочину окремого виду, включає наступні елементи: 1) криміналістичну характеристику конкретного виду злочину; 2) описання типових слідчих ситуацій, особливостей організації і планування розслідування на початковому і наступних етапах розслідування; 3) визначення тактики першочергових слідчих дій і супутніх ним оперативно-розшукових заходів; 4) особливості тактики наступних слідчих дій.

Як відомо, криміналістична характеристика є центральним елементом криміналістичної методики розслідування злочину. Як справедливо вказують В.П. Бахін [2], О.Н. Колісниченко, В.Є. Коновалова [3] та інші вчені, криміналістична характеристика є системою відомостей про криміналістично-значущі ознаки злочинів одного виду, що відображують закономірні зв’язки між ними і є основою для розслідування конкретних злочинів. Отже, до криміналістичної характеристики масових заворушень мають бути включені не всі, а лише найбільш інформативні криміналістично-значущі обставини вчинення цього виду злочинів.

На початковому етапі розслідування слідство не має повної картини вчинення масових заворушень. Виявленими є лише окремі обставини вчинення злочину, відомості про які часто характеризуються неповнотою і суперечливістю. Їх значення для розслідування злочину і встановлення осіб, які його вчинили, не є очевидним. У цій ситуації на допомогу слідчому має прийти криміналістична характеристика масових заворушень. Її практичне значення полягає у максимально швидкому і повному виявлені та фіксуванні слідів (обставин) вчинення злочину, прогнозуванні їх зв’язків з іншими слідами (обставинами) вчинення злочину, що допомагає проникненню у сутність правового явища, моделюванню механізму злочину, рольових функцій його учасників. Це дозволяє оптимально організувати розслідування кримінальної справи, швидко розкрити злочин і встановити усіх осіб, які причетні до вчинення масових заворушень.

Узагальнення матеріалів слідчої практики, у тому числі доступних матеріалів розслідування масових заворушень в інших країнах, дозволяє визначити такі елементи криміналістичної характеристики масових заворушень:

1. Причини і умови вчинення масових заворушень;

2. Знаряддя вчинення масових заворушень;

3. Об’єкт злочинного посягання та завдана йому шкода;

4. Способи вчинення масових заворушень;

5. Типова слідова картина масових заворушень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Основи методики розслідування масових заворушень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок