Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> реферат: Методологія правової інформатики в систематизації податкового законодавства України як чинник боротьби з корупцією

Методологія правової інформатики в систематизації податкового законодавства України як чинник боротьби з корупцією / сторінка 2

Назва:
Методологія правової інформатики в систематизації податкового законодавства України як чинник боротьби з корупцією
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,23 KB
Завантажень:
29
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Окремими вітчизняними політиками за підтримки деяких науковців протягом років неодноразово пропонувалися різні концептуальні підходи до систематизації законодавства про податки в межах концепцій реформи податкової системи. Більшість з цих концепцій базувалася на інкорпорації чинного податкового законодавства, або на простому запозиченні кодифікованого податкового законодавства інших країн (Франції, Російської Федерації, Республіки Білорусь, Німеччини та модельного Світового Податкового кодексу) без урахування національної специфіки (рівня розвитку економіки країни, ментальності, культури податкових правовідносин і т. ін.).

Під час проведеного дослідження було визначено, що механічне недиференційоване застосування в зазначених соціально-економічних умовах системи оподаткування інших країн не тільки консервує негативні чинники народного господарства України, а й стає основним фактом ризику (загрозою) руйнації діючих виробничих підприємств та створення нових. За таких обставин організаційно-правове регулювання суспільних відносин щодо податків у чинній системі податкового законодавства виступає деструктивним чинником на шляху розвитку української національної економіки, її “тінізації”.

З точки зору економіко-кримінологічного аспекту, слід зазначити, що з метою мінімізації наслідків можливої руйнації виробництва, а також для формування нового виробництва на рівні підприємництва спостерігається резонне прагнення господарників до уникнення загроз для своєї діяльності, наявність яких змушує до виштовхування легальної підприємницької діяльності в сферу “тіньової” економіки: створення фіктивних фірм, конвертаційних центрів, псевдо експортних операцій і т. ін. [10, с. 376, 394].

Чинна система оподаткування сьогодні зумовлює можливості постійного відтворення “тіньових” економічних відносин криміногенної спрямованості. Проведений аналіз статистичних даних засвідчив, що нині окремі податки (наприклад, податок на додану вартість) є перевитратними стосовно їх адміністрування. Виникає запитання: чи варто мати такі податки, на які витрачається з Державного бюджету більше коштів, ніж надходить від них?

Постійна несистемна зміна “правил гри” податкових правовідносин також є відображенням низької інформаційно-правової культури правотворення ініціаторів змін та доповнень до закону. У свою чергу, зазначені чинники є фактором продукування правового нігілізму у працівників держапарату. Останнє зумовлене як з мотивів недовіри чиновників (часто небезпідставної) до більшості платників податків, так і з корисливих мотивів (як чинник корупції).

Відповідно, економіко-правовий нігілізм працівників держапарату передається й самим платникам податків. Цьому сприяє і “заплутаність” податкового законодавства: відсутність юридично визначених гіперзв’язків між законодавчими актами, низька культура правотворення, перевантаженість законів несистемними, несуттєвими формулюваннями, дієвого організаційного механізму реалізації гарантій та зобов’язань держави перед суспільством, конкретним громадянином, який потребує соціального захисту.

Негативні наслідки чинної системи податкового законодавства можна відобразити і такими показниками правозастосовчої діяльності. У 2001 році тільки 28 % судових рішень було прийнято на користь ДПС. У 2003 році цей показник становив 12 %. У вартісному вимірі судові рішення у 2001 році в середньому становили 450 тис. грн на користь ДПС та 1240 тис. – на користь платників податків. У 2003 році – з 1,5 млрд грн донарахованих сум до бюджету надійшло лише 451 млн.

Зазначене як елемент суспільної правової культури (ментальності) зумовлює зниження податкової дисципліни суб’єктів в системі правовідносин. В результаті – продукуються все більш складні та масові схеми ухилень від оподаткування, корупційні діяння з боку службовців реєстраційно-дозвільних, фіскальних та інших контрольних органів.

Надмірний податковий тиск, який полягає не стільки у великих ставках податків, як у кумулятивності системи оподаткування, утворюється введенням до неї принципів “податок на податок”, “податок на витрати”. Сутність кумулятивності полягає, серед іншого, і в тому, що в базу оподаткування, наприклад, акцизного збору, ПДВ і деяких інших податкових платежів включається весь цикл виробничого обороту. Це утворює багатократне оподаткування всіх сегментів економічного (виробничого) обороту. Таким чином вимиваються обігові кошти вітчизняних підприємств, штучно збільшується собівартість продукції, вона стає не конкурентноздатною з імпортною (на внутрішньому ринку), та не конкурентноздатною на експорт (на зовнішньому ринку). Тобто, через штучне збільшення собівартості продукції, виробленої в Україні, та низької платоспроможності фізичних і юридичних осіб в нашій країні вона не знаходить збуту як на території країни, так і за кордоном [10].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Методологія правової інформатики в систематизації податкового законодавства України як чинник боротьби з корупцією

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок