Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Криміногенна ситуація в нафтогазовому комплексі України

Криміногенна ситуація в нафтогазовому комплексі України

Назва:
Криміногенна ситуація в нафтогазовому комплексі України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,30 KB
Завантажень:
34
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Злочинність в Україні є одним з найнебезпечніших соціальних явищ, яке в умовах соціальної трансформації швидко заповнює всі сфери життєдіяльності, стає дедалі більш організованим і професійним. Криміногенна ситуація в нашій державі протягом 2004–2005 рр. залишається складною. Характерним для сучасного стану злочинності в Україні є поступове набуття нею латентних форм. До того ж цей процес ускладнюється через процеси подальшої консолідації злочинних угруповань та окремих груп, зміцнення їх корупційних зв’язків як в Україні, так і за її межами, концентрацію “тіньового” капіталу [1, с. 3].

Набуття економічною злочинністю організованих форм стає одним із найнебезпечніших чинників, що ускладнюють протягом декількох років оперативну обстановку в нашій державі. Кількість злочинів, вчинених організованими групами, що лише зареєстровані в сфері економічної діяльності, за останні десять років зросла майже на 80 %, насамперед у стратегічно важливих, високоприбуткових галузях економіки – у кредитно-фінансовій системі (питома вага 76,7 %), у сфері приватизації (80 %), зовнішньоекономічної діяльності (81,3 %), у паливно-енергетичному та агропромисловому комплексах [2, с. 11].

В умовах дестабілізації соціально-політичної обстановки, наростання кризового стану народного господарства поширення набули злочини у сфері економіки. Розкрадання, хабарництво, корупція, ухилення від сплати податків, фінансове шахрайство та інші кримінально карані діяння охопили практично всі галузі господарювання. Під вплив вищезазначених протиправних дій потрапив і нафтогазовий комплекс України.

Становлення України як правової демократичної держави з ринковою економікою, на жаль супроводжується цілою низкою негативних явищ і процесів, серед яких: тінізація і часткова криміналізація економіки, зокрема, такої важливої її галузі як паливна енергетика. Це обумовлює необхідність вивчення на теоретичному рівні злочинності в нафтогазовому комплексі та розкритя специфіки практичної діяльності правоохоронних органів щодо протидії злочинам у цій сфері.

Акціонерні товариства, об’єднання, виробництва, організації та інститути формують в України нафтогазові та газопереробні заводи, підприємства магістральних газопроводів та нафтопродуктозабезпечення. Реалізацію державної політики комплексно здійснює Міністерство палива та енергетики України, підрозділом якого є Державний департамент нафтової, газової та нафтопереробної промисловості.

Нафтогазовий комплекс як серцевина всієї економіки України на сьогодні переживає складні процеси формування, становлення і стабілізації ринкових відносин. Недосконалість фінансово-економічних важелів в роботі нафтогазового комплексу, зокрема бартерні операції, взаємозаліки, дотації та субвенції, сприяють розкраданню, ухиленню від сплати податків, “відмиванню” грошових коштів і створенню умов для корупції та службових зловживань.

Подальше злиття кримінального бізнесу та законного підприємництва дає підстави вже вести розмову про “кримінальне підприємництво” як спосіб і специфічну форму ведення бізнесу [3, с. 28].

Так, в 2004 році на об’єктах ПЕК викрито 4402 корисливі злочини, за аналогічний період 2003 року – 3927 злочинів, що на 11 % більше, у т.ч. 3886 тяжких та особливо тяжких (у 2003 році – 24396), або на 36 % більше.

Як свідчать офіційні статистичні дані, за останні вісім років у нафтогазовому комплексі Україні щорічно реєструється від 300 до 1700 злочинів. Так, тільки в 2004 році виявлено 1208 злочинів, проти 969 за аналогічний період 2003 року, з яких – 1008 особливо тяжких та тяжких (у 2003 році – 781) та 513 розкрадань (у 2003 році – 362), з яких 262 – у великих розмірах (у 2003 році – 126). У сфері службової діяльності виявлено 525 злочинів (у 2003 році – 380), у тому числі 99 фактів хабарництва (у 2003 році –59). Закінчено розслідування кримінальних справ по 931 злочину.

Виявлено 2316 осіб, які вчинила злочини, із них 107 – керівників підприємств. Встановлена сума матеріальних збитків по закінчених кримінальних справах понад 29 млн грн, забезпечено відшкодування майже 24 млн грн [4].

З метою протидії злочинності у нафтогазовій галузі, зокрема крадіжок нафти і газового конденсату, в травні-червні 2004 року проведено оперативно-профілактичні заходи “Октан”, а у липні-червні – цільове відпрацювання суб’єктів ринку нафтопродуктів у Полтавській, Сумській, та Харківській областях, під час яких виявлено понад 400 злочинів, у т.ч. – 86, пов’язаних із розкраданням нафти і газу, ліквідовано 22 мініцехи з переробки викраденого пального. Припинено діяльність 8 організованих злочинних груп і злочинних організацій. Виявлено та ліквідовано 68 несанкціонованих врізок на дільницях нафтопроводів [4].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Криміногенна ситуація в нафтогазовому комплексі України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок