Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Економіко-кримінологічні аспекти діяльності бурякоцукрової галузі України

Економіко-кримінологічні аспекти діяльності бурякоцукрової галузі України

Назва:
Економіко-кримінологічні аспекти діяльності бурякоцукрової галузі України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,03 KB
Завантажень:
34
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Бурякоцукрова галузь України – одна з найпотужніших у світі. Заснована ще в 1824 р. вона стала важливим важелем розвитку агропромислового комплексу, досягнувши у 70 – 80 pp. минулого століття найбільших у світі площ посіву цукрових буряків і насінників, обсягів виробництва буряків, насіння й цукру [1].

Виробничі потужності цукрових заводів України і потенціал аграрного сектора дозволяють виробляти 5,4 млн т цукру з цукрових буряків, що втричі перевищує внутрішню потребу (1,8 млн т) [2].

У 90-их роках XX століття різко змінився підхід до цієї однієї з найважливіших галузей господарства, що негативно вплинуло на економічний стан бурякоцукрового виробництва в країні.

На сьогодні становище в галузі залишається складним і напруженим. Скоротилася кількість бурякосіючих господарств. Зросла кількість дрібнотоварних приватних підприємств. В останні роки простежується негативна практика списання посівних площ – щорічно списується 120 – 130 тис. га. Як результат, площі під цукровими буряками зменшились удвічі. Площа, з якої зібрано вражай цукрового буряку у 2003 році, склала 668,3 тис. га.

Недостатньо застосовуються органічні й мінеральні добрива та засоби захисту рослин. Гербіцидами обробляється лише 45 – 50 % засіяних площ. Внесення мінеральних добрив складає 20 – 30 % до потреби, практично не вносяться органічні добрива (4 – 7 т на 1 га при потребі 50 – 70 т) [3].

Перехід на давальницький спосіб розрахунків довершив справу, що довело бурякоцукровий комплекс до критичного стану, коли Україна з могутньої бурякоцукрової держави перетворилась на імпортера цукру.

Хоча цукровий буряк займає всього 4 % посівної площі, його реалізація забезпечує 16 % доходу, який надходить від продажу усієї продукції рослинництва. Вирощування цукрового буряку з якісного насіння при дотриманні технології виробництва дозволяє отримати прибуток на рівні 10 % [4].

З початку 90-х років вітчизняними виробниками насіння були втрачені зовнішні ринки збуту, а внутрішній наповнився великою кількістю недоброякісної продукції. Виробничий потенціал вітчизняних насінницьких підприємств дозволяє повністю задовольнити потреби держави у високоякісному насінні цукрових буряків.

У 2003 році з 266 насінницьких господарств, атестованих на право ведення насінництва цукрових буряків, через несприятливі природні умови виробили насіння всього 98 господарств, у тому числі ви-садкового насінництва – 87 та безвисадкового – 11 [5]. Валовий збір насіння склав 3448 т (при середній урожайності 6,4 ц/га), до цього треба додати перехідні залишки 2002 р. – 2000 т; у цілому 5448 т насіння цукрових буряків при внутрішній потребі 4200 т. Між тим, імпорт насіння в Україну дорівнює 352 т. На частку Республіки Молдова припадає 42 %, котра експортує насіння на підставі положення угоди про вільну торгівлю і часто-густо постачає насіння українського походження [6].

З метою стабілізації становища на внутрішньому ринку насіння цукрових буряків і захисту його вітчизняних виробників за пропозицією асоціації “Укрцукор” у квітні 2003 р. прийнятий Закон України “Про внесення змін до Митного тарифу України”, яким встановлена ставка ввізного мита на насіння цукрових буряків у розмірі 22 евро за 1 кг насіння. Крім того, 23 березня 2004 року Верховною Радою України прийнята Постанова “Щодо заходів по захисту внутрішнього ринку імпорту цукру білого, цукрових сиропів та насіння цукрових буряків”. Згідно з цією Постановою уряд повинен прийняти відповідну постанову про тимчасове вилучення вказаних товарів з режиму вільної торгівлі, незважаючи на попередні домовленості.

Однак, слід зауважити, що багато цукрових заводів використовують сорти насіння європейського походження без врахування місцевих особливостей.

У цьому році згідно із Законом України “Про насіння та садивний матеріал” від 26 грудня 2002 р. всі суб’єкти господарювання, які зареєстровані у встановленому законодавством порядку та здійснюють діяльність з оптової торгівлі насінням цукрових буряків, підлягають ліцензуванню [7].

У 2003 році цукровими заводами прийнято цукрової сировини 13 млн т (у 2002 р. – 13,74 млн т).

З існуючих 192 цукрових заводів, зареєстрованих в Державному реєстрі підприємств, 26 вже демонтовано на металобрухт. У найближчому майбутньому припинять своє існування ще 40 заводів, хоча в реєстрі вони значаться, а механізму вилучення їх з обліку немає.

На 121 цукровому заводі, які працювали, за оперативними даними станом на 1 січня 2004р., вироблено 1,45млн т цукру-піску з урожаю цукрових буряків 2003 р. (у 2002 р. на 127 цукрових заводах було вироблено 1,42 млн т).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Економіко-кримінологічні аспекти діяльності бурякоцукрової галузі України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок