Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Громадська думка про організовану злочинність у світі та Україні

Громадська думка про організовану злочинність у світі та Україні

Назва:
Громадська думка про організовану злочинність у світі та Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
36,97 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
До основних джерел, які визначають стан організованої злочинності у країні, слід віднести аналітичні доповіді правоохоронних органів, матеріали ЗМІ, публіцистичні твори. Вони мають здебільшого якісно оціночний характер. Нагальна потреба боротьби з організованою злочинністю обумовила створення надійного інструментарію для виміру та крос-національного порівняння активності злочинних організацій, при цьому використовують два підходи: зіставлення статистичних даних і суб’єктивні оцінки. Перший підхід ґрунтується на визначенні кількості вчинених злочинними організаціями деліктів і розрахунку відповідних коефіцієнтів [1]. Міжнародна статистика також відносить до проявів оргзлочинності наркозлочини і пов’язані з ними “відмивання коштів”. Об’єктивні дані не завжди підходять для крос-національних порівнянь, оскільки у законодавстві різних країн організована злочинність трактується не однаково. До того ж, сама організована злочинність має латентний характер і не охоплюється повністю статистичними відомостями, останні іноді відбивають лише якість роботи правоохоронних органів. Часом брак статистичних даних для обґрунтованих управлінських рішень та наукових потреб компенсується опитуваннями [2].

Метою публікації є ознайомлення з методологією виміру такого складного явища, як організована злочинність, а також огляд окремих оцінок щодо впливу злочинних організацій на політику, бізнес та соціальну сферу у країнах світу та в Україні, визначення на цій основі закономірностей формування громадської думки. Проблематика статті концентрується саме на огляді емпіричного матеріалу, а не на дискусії з приводу дефініції організованої злочинності [3]. Разом з тим, на наш погляд, основу феномену організованої злочинності складають функціонуючі злочинні організації – специфічні соціальні групи, що утворилися на ґрунті інституційного оформлення соціального становища людей у сфері злочинної діяльності. З точки зору соціології, злочинна організація представляє собою сукупність соціальних зв’язків індивідів і груп індивідів, що ґрунтується на системі соціальних статусів і ролей, ідентифікацій, соціальних норм і цінностей (тіньові конвенції, мафіозні кодекси), які надають взаємодії індивідів і груп цілеспрямований, регулярний і стійкий характер злочинної діяльності, спрямованої на досягнення економічних (прибуток), політичних (влада), соціальних (визнання, легітимація) або ідеологічних (престиж) цілей незаконними засобами, зокрема за допомогою корупції або насильства.

Обстеження ділового середовища: організований криміналітет як перешкода для бізнесу. Академічні кола, підприємці та правоохоронці можуть надати більш компетентні відомості про ступінь поширеності та проблему організованої злочинності. Європейський комітет по вирішенню кримінальних проблем Ради Європи здійснює опитування представників правоохоронних органів в межах проекту “Спрут” (Octopus). Представники України відповідали на опитувальник щодо ситуації з організованою злочинністю, районів злочинних промислів тощо у 1998 році. Під егідою Центру з попередження міжнародної злочинності ООН завершено у 16 країнах пілотне експертне дослідження (1999–2000 роки) профілю та характерних ознак організованих злочинних груп. Експертами було оцінено 40 найвідоміших злочинних груп: таких, наприклад, як банда злочинців-мотоциклістів, японська Якудза (Австралія), Ла Коза Ностра (США), Ла Коза Ностра, клан Лучано (Італія), Ямагучі-гумі (Японія), Сизранське угруповання (Росія) та ін. Кожна організована злочинна група оцінювалася за 10 параметрами: структура, розмір, активність, рівень транскордонних операцій, ідентичність, рівень зовнішнього та внутрішнього насильства, використання корупції, політичний вплив, проникнення до легальної економіки, рівень кооперації з іншими організованими злочинними групами [4]. Звичайно, що інформація правоохоронних органів іноді має закритий характер, експертні оцінки обмежуються лише окремими країнами або злочинними організаціями. В результаті обстеження громадської думки підприємців можливо отримати оцінки у набагато більшій вибірці.

У таблиці 1 подано вибірки країн, де організована злочинність має найменшу та найбільшу “вартість” для бізнесу, за оцінками підприємців, що були оприлюднені у 2004 р. на Світовому економічному форумі в “Огляді конкуренції у світі” (Global Competitiveness Report of the World Economic Forum) [5, с. 539].

Таблиця 1

Відповіді на запитання: “Організована злочинність (мафіозно-орієнтований рекет, вимагання) у вашій країні: 1 – накладають значні витрати на бізнес, 7 – не накладають значних витрат на бізнес” (представлено вибірки країн)

15 країн, бізнес яких найменшою мірою потерпає від організованої злочинності

Країни У балах

Ісландія 6,9

Фінляндія 6,7

Данія 6,7

Сінгапур 6,6

Йорданія 6,5

Нова Зеландія 6,5

Об’єднані Арабські Емірати 6,5

Швейцарія 6,4

Норвегія 6,3

Португалія 6,3

Мальта 6,2

Бахрейн 6,2

Люксембург 6,2

Великобританія 6,2

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Громадська думка про організовану злочинність у світі та Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок