Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Геополітичні та правові погляди Карла Шмітта

Геополітичні та правові погляди Карла Шмітта

Назва:
Геополітичні та правові погляди Карла Шмітта
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,87 KB
Завантажень:
42
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Ідеї, які висловив геніальний німецький юрист [Карл Шмітт (1888–1985 рр.)], мають безпосередній вплив на геополітичну ситуацію в Україні. Від того, як народ України в умовах “виняткових обставин” сьогодення визначить – де “наші” або “ненаші” та прийме відповідне “рішення”, залежатиме майбутнє не лише України. Відомий німецький юрист, філософ, геополітик, класик теорії сучасного права, один із засновників геоюриспруденції є автором низки робіт із геополітичної проблематики, зокрема, “Номос землі” (1950), “Земля і море” (1942), “Поняття політичного”, “Політична теологія” (1922), “Простір і великий простір у праві народів” (1940), “Державний суверенітет і відкрите море” (1941) і т. ін. Будучи юристом, у своїх дослідженнях він вважав, що у визначенні правових проблем необхідно мати ясну і реалістичну картину політичних і соціальних процесів, відмовившись від утопій і благих побажань, а також від апріорних імперативів і догм. У центрі його правових досліджень – проблема співвідношення джерел правової свідомості народів із логікою державно-територіального розподілу. У своїх роботах він проводив послідовну критику ліберального права та ідеї правової держави. Він відхиляв ліберальну ідею прав людини, протиставляючи їй фундаментальну ідею прав народу. Він вважав, що будь-який народ має право на культурну суверенність, збереження своєї духовної, історичної та політичної ідентичності. Саме даний підхід є характерним для ранніх націонал-соціалістів, які розглядали його за універсальний і прийнятний для всіх народів Землі. Перемога пангерманістської ідеї в цьому напрямі призвела автора до сутички з пануючою на той час ідеологією. Значно вплинули на формування Шмітта романтичні теорії “Світла Півночі”, основною ідеєю яких стала міфологічна стихія духів сакрального світу. Тому в працях К. Шмітта спостерігається подвійне сполучення політичного романтизму і раціоналізму.

Ідея “номоса” – центральна концепція його навчання про різні типи організації простору в древніх і сучасних цивілізаціях. За Шміттом, “простір” і “земля” – основна база для політичного і державного світогляду, культури народу. Концептуальні положення теорії Шмітта полягали у фундаментальній ідеї прав народу, що має принципові розбіжності з ліберальною ідеєю прав людини, вивченням впливу геополітичних чинників на розвиток цивілізації і політичної історії. Він вважав, що геополітичні положення – це основа політичних акцій.

Центральною ланкою його геополітичного вчення є концепція номоса, який він розумів як форму організації буття, що встановлює найбільш гармонічні відношення як усередині, так і поза соціальним ансамблем, а також – і між ансамблями. Це вираження сполучення суб’єктивних і об’єктивних чинників, що виявляється у створенні політичних і юридичних систем. Саме в номосі, з його точки зору, виявляються природні та культурні особливості людського колективу і навколишнього середовища.

У своїй роботі “Номос Землі” він проводить паралель між геополітичним простором і розвитком культури та держави. Зіставлення різних видів історичних номосів дає можливість йому виділити дуалізм між відношенням до простору кочівників і осілих народів. Одним із найважливіших понять є розробка глобального історичного протистояння між цивілізаціями суші і цивілізаціями моря, що він розглядав як протилежні категорії. У дуалізмі “море-суша” Шмітт бачив перехід від планетарного мислення категоріями сили до мислення законами організації простору з метою здійснення глобальної організації останнього, що мало відповідати планетарній просторовій свідомості.

Особливість зіставлення суші і моря у Шмітта зводиться до існування різних і ворожих цивілізацій, яким автор дає філософське обгрунтування, пов’язане з юридичними й етичними системами. При цьому до сил таласократії він застосовує термін “левіафан”, тобто чудовисько, що представляє символ морської, водяної стихії, і стосовно до сил телурократії – поняття “бегемот”, тобто чудовисько, що уособлює сухопутних тварин.

На думку К. Шмітта, номос Землі існує протягом тривалого історичного періоду, має суворі та стійкі моральні й правові форми, відображаючи в собі нерухомість суші. Простір Землі відрізняється сталістю і структурованістю, що породжує консерватизм у соціальній, культурній і технічній сферах життєдіяльності номоса Землі. Сукупність усіх різновидів номосів Землі є так званим традиційним суспільством.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Геополітичні та правові погляди Карла Шмітта

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок