Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Тіньова” економіка та її вплив на криміногенну ситуацію в Україні: оцінка, тенденції, проблеми

Тіньова” економіка та її вплив на криміногенну ситуацію в Україні: оцінка, тенденції, проблеми

Назва:
Тіньова” економіка та її вплив на криміногенну ситуацію в Україні: оцінка, тенденції, проблеми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,37 KB
Завантажень:
94
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Сучасні процеси політичної та економічної перебудови України свідчать, що серед багатьох проблем, які потребують радикального вирішення, знаходиться проблема “тіньової” економіки.

Формування виваженої політики у галузі розбудови громадянського суспільства і правової держави є неможливим без наукового аналізу суті й змісту “тіньової” економіки в Україні як соціально-політичного та економічного явища, її основних чинників та механізмів подолання.

Зазначена проблема сьогодні набуває особливої актуальності у контексті реформування сучасного українського суспільства, тому що “тіньовий” обіг капіталів відверто загрожує економіці, соціально-політичній сфері, духовним цінностям суспільства, стає одним з основних факторів нестабільності в державі.

Проблема “тіньової” економіки набула загальнодержавного значення.

Стрімкий перехід України у 90-ті роки минулого століття від адміністративно-регульованого народного господарства до ринкової економіки негативно позначився на структурі промислового та сільськогосподарського виробництва.

Відбулося зміщення акцентів на суб’єкти господарювання, для яких головне – одержання прибутку, котрий часто має ознаки злочинного походження. Накопичення великих розмірів таких капіталів зумовлює їх цільове використання – відтворення кримінального промислу. “Тіньові” капітали продукують зміну легальних форм суспільно-економічних відносин на “тіньові”.

Поняття “тіньова економіка” найбільш повно визначене західним вченим Е. Фейгом. Він вважає, що “тіньова” економіка включає всю економічну діяльність, яка з будь-яких причин не враховується офіційною статистикою і не потрапляє до валового національного продукту [1].

Особливо гостро проблема “тінізації” економіки постає в країнах, де відбуваються революційні зміни соціально-економічних відносин.

За сучасних умов переходу економіки України до ринку спостерігається стрімке зростання рівня злочинності, зміна її структури. На тлі “первинних цінностей” ринкового суспільства (легалізація джерел доходів, свобода підприємництва, обмеженість державного контролю і впливу на діяльність суб’єктів підприємництва, майнове розшарування суспільства на багатих і бідних, збагачення за будь-яку ціну) зародилися такі негативні явища, як розчарування більшості населення у майбутньому, зневіра у спроможність влади захистити людей від тиску злочинності, деградація й розлад моральних норм поведінки, агресивність і т.ін.

Динаміка “тінізації” економіки свідчить, що на її рівень у період соціально-економічних перетворень впливає ціла низка чинників, а саме:

нестабільність податкового законодавства, високий податковий тиск і нерівномірність податкового навантаження на суб’єкти господарювання, низький рівень податкової дисципліни;

надмірне регулювання підприємницької діяльності;

низький рівень заробітної плати в державному секторі економіки;

корупція в державних органах та органах місцевого самоврядування;

правова незахищеність суб’єктів господарювання від зловживань з боку посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування;

недостатня “прозорість” процедури приватизації державного майна.

Поширення тіньової економічної діяльності призводить до таких негативних наслідків:

зменшення податкових надходжень до державного та місцевих бюджетів;

скорочення обсягів інвестицій в економіку держави та відпливу капіталу за кордон;

дискримінації суб’єктів підприємницької діяльності, недобросовісної конкуренції або неправомірного її обмеження;

нераціонального розміщення трудових ресурсів;

нерегламентованості зайнятості та доходів населення, його різкого розшарування;

правового нігілізму та недовіри до органів державної влади;

криміналізації суспільства;

появи економічної бази для впливу на державних посадових осіб, засоби масової інформації, політичні події, народних депутатів.

Все зазначене сприяє відтворенню факторів, що породжують “тіньовий” бізнес. Найнебезпечнішою для держави є вірогідність того, що “тіньова” економіка з її високою прибутковістю може затягувати легальну економіку до руйнівної конкуренції, внаслідок чого відбувається зростання рівня економічної злочинності [2].

Крім господарюючих суб’єктів, що мають пряме відношення до економічних процесів, опосередкованими учасниками “тіньових” економічних відносин є представники державного апарату, корумповані чиновники. Ця категорія осіб, переважно, не завжди бере безпосередню участь в економічній діяльності підприємця, вона створює каталітичний (прискорений) вплив на економічні відносини, своєчасно знімає можливі негативні нашарування, уможливлює отримання надприбутку, частиною якого може користуватися.

Кримінальні відносини “тіньової” економіки містять усі види економічної злочинності.

Приватизація державної власності, розвиток підприємництва призвели до збільшення сфери кримінального капіталу, що постійно відтворюється на розширеній основі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Тіньова” економіка та її вплив на криміногенну ситуацію в Україні: оцінка, тенденції, проблеми

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок