Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Співвідношення громадянського суспільства і правової держави

Співвідношення громадянського суспільства і правової держави

Назва:
Співвідношення громадянського суспільства і правової держави
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,93 KB
Завантажень:
186
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
ПЛАН

1. Поняття та основні концепції правової держави

2. Загальне поняття громадянського суспільства, місце в правовій державі

3. Концепція взаємодії держави з громадянським суспільством

Список використаної літератури

1. Поняття та основні концепції правової держави

Державна влада (законодавча, виконавча, судова) повинна створювати оптимальні умови для нормального функціонування громадянського суспільства, охороняти його, сприяти подоланню конфліктних ситуацій. Держава, яка слугує громадянському суспільству, є правова держава. Громадянське суспільство і правова держава - це взаємопов'язані явища. Одне без іншої існувати не можуть.

Окремі риси, які характеризують правову державу, знаходять ще в творах мислителів Древньої Греції. Значну роль у формуванні концепції правової держави зіграли Д. Локк, Ш. Л. Монтеск'є. Одним із головних засновників теорії правової держави вважають К. Канта, який проголосив: «Держава - це об'єднання багатьох людей, підлеглих правовим законам». Сам термін «правова держава» утвердився в німецькій юридичній літературі в першій половині XIX ст. у працях К. Т. Велькера, Р. Моля та ін. У Росії теорія правової держави почала розроблятися з середини XIX ст. Значний вклад в її розвиток на початку XX ст. внесли українські вчені Б. А. Кистяківський, С. О. Котляревський та ін. У 30-ті роки ця теорія в нашій країні була офіційно визнана неправильною і знову почала розроблятися лише в 80-х роках.

Виходячи з сучасних поглядів, правова держава характеризується трьома групами ознак, суттєвих рис: організаційно-владних, нормативно-правових, комплексних (організаційно-правових).

Владно-організаційний аспект характеризує спосіб створення державної влади, організацію і функціонування державного механізму.

Правова держава з цієї точки зору повинна мати слідуючі ознаки:

1. Джерелом державної влади є народ (ст. 5 Конституції України (1996 р.)). Він шляхом виборної чи прямої демократії формує органи влади. Виключно народ має невідчужене право визнавати і змінювати форми та зміст свого державно-правового життя створювати інститути державної влади (інститут президенства, парламентаризму та ін.). Одне з основних прав людини - ставити над собою ту владу, яка забезпечує реалізацію її інтересів. Наявність таких конституційних гарантій, які дають можливість у будь-який час самому народу змінити антинародну владу - свідоцтво існування правової держави.

2. Панування права (верховенство права) в управлінні державними і громадянськими справами. Це означає, що влада здійснюється не шляхом наказних методів чи інших командно-адміністративних засобів, а правовим шляхом, тобто в чітко визначених правом формах і методах.

3. Наявність розподілу державної влади. Правова держава означає відсутність якої-небудь абсолютної влади, в т. ч. і державної. Державна влада в Україні здійснюється тільки на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Тому відповідно до конституційних положень органи української законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією в межах відповідно до законів України.

4. Наявність ефективної правоохоронної системи. Мається на увазі правове, кадрове і матеріальне забезпечення суду, прокуратури, та інших органів які охороняють і забезпечують права громадян. Особливо важливим серед них є суд, який втілює в своїй діяльності принцип рівності сторін, незалежності, змагальності, права оскарження прийнятого рішення. Причому, діяльність суду правової держави розповсюджується на всі правові суперечки. Значне місце в правоохоронній системі правової держави займають правоохоронні органи, які запобігають правопорушення, забезпечують умови реалізації прав і обов'язків громадян, здійснюють їх захист.

5. Відповідальність правової держави перед громадянським суспільством. Це означає, що держава в особі винних посадових осіб повинна нести моральну і юридичну відповідальність за їх рішення і дії, які призвели до шкоди суспільству.

2. Загальне поняття громадянського суспільства,

місце в правовій державі

Держава, як відомо, постає насамперед формою організації суспільства, основним суб'єктом якого є людські індивіди. Від їхньої соціально-політичної, правової зрілості залежить сила і міць будь-якої держави, а правової у першу чергу, її буттєвість вимагає того, щоб громадяни були не тільки об'єктами владних розпоряджень, виконавцем існуючих у даній державі законів, але й свідомими суб'єктами власних прав, своїх повноважень, визначених як правовим законом, так і нормами загальнолюдської моралі. Тобто, щоб вони мали розвинену громадянську свідомість як умову і наслідок буття громадянського суспільства, уявлення про яке формується в органічному зв'язку з ідеєю правової держави.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Співвідношення громадянського суспільства і правової держави

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок