Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Громадяни як суб’єкти цивільного права

Громадяни як суб’єкти цивільного права

Назва:
Громадяни як суб’єкти цивільного права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,00 KB
Завантажень:
69
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Правоздатність і дієздатність громадян: виникнення, зміст і припинення, випадки обмеження. Визнання громадянина недієздатним.

Громадянин як суб’єкт історичного процесу розвитку матеріальної духовної культури є біосоціальною істотою. Він наділений природними і суспільно-юридичними якостями. До

природних належить його здатність розмовляти, мислити, мати свідомість тощо. Але їх мало для того, щоб бути учасником цивільно-правових відносин. Тут необхідні цивільна правоздатність і цивільна дієздатність. Цивільна правоздатність — це здатність мати цивільні права и обов'язки (ст.9 ЦК України). Цивільною правоздатністю володіє кожен громадянин, який є суб’єктом права, адже не можна бути суб'єктом цивільного права і одночасно позбавленим здатності мати цивільні права і обов'язки. Отже, 5- річна дитина, 17-річний підліток, повнолітня особа — всі вони є правоздатними.

Проте чи може 5-річна дитина мати цивільні обов'язки? На перший погляд здається, що їй належить цивільна правоздатність в розумінні здатності мати цивільні права. Це не так. Наприклад, 5-річна дитина одержала майно у спадщину і тим самим набула права власності на нього. Якщо ж спадкодавець мав борги, то 5- річна дитина як спадкоємець повинна відповідати за його борги в межах дійсної вартості успадкованого майна (ст.556 ЦК України). Розрахунки з кредиторами звичайно здійснюватимуть батьки дитини, а не вона сама. Але ж борги сплачуватимуться за рахунок спадкового майна, яке перейшло до дитини, а остання є носієм цивільного о6ов'язку сплатити їх.

Всі громадяни незалежно від віку мають цивільну правоздатність. Правоздатними є і громадяни, як внаслідок душевної хвороби або недоумства не можуть розуміти значення своїх дій. Отже, громадяни володіють цивільною правоздатністю незалежно від стану свого здоров'я. Цивільна правоздатність виникає в момент народження громадянина. А якщо передчасні пологи? Наприклад, дитина народилася через 7 місяців вагітності, а потім померла. Чи була вона су6'єктом цивільного права? Чи володіла правоздатністю? Припустимо, що поки дитина була жива, відкрилася спадщина. Чи набула вона право спадкоємства? А потім, коли дитина померла, чи відкривається спадщина? ЦК України (ч.2 ст.9) не зв'язує виникнення правоздатності з фактом життєздатності дитини, що народилася. Важливо, щоб вона народилася живою і не раніше 6 місяців вагітності. Навіть, якщо вона житиме дуже короткий час, і народження і смерть реєструються окремо в органах ЗАГСу. Так визначається початок виникнення правоздатності. Припиняється правоздатність громадянина з його смертю. Цивільна правоздатність як суспільно-юридична якість громадянина характеризується певними рисами: вона визнається в однаковій мірі за всіма громадянами України та інших суверенних держав (ст.9 ЦК України). В зазначеній нормі втілено конституційний принцип рівності громадян як суб'єктів цивільних прав і цивільних обов'язків. Саме тому і правоздатність громадян закріплюється в цивільному законодавстві як рівна для всіх і однакова для кожного незалежно від походження, і соціального і майнового становища, расової та національної приналежності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, місця проживання, інших обставин. Цивільне законодавство (ст.12 ЦК України) також передбачає реальність і гарантованість правоздатності.

Це означає: а) жоден громадянин за своє життя не може бути позбавлений цивільної правоздатності. Як відомо, вона припиняється із смертю громадянина. Законодавству дореволюційної Росії відомі норми, які передбачали позбавлення цивільної правоздатності як міру кримінального покарання за вчинення деяких злочинів. Сучасне кримінальне законодавство не знає такої міри покарання; б)ч.1 ст.12 ЦК України не виключає обмеження цивільної правоздатності у випадках і в порядку, передбачених законом. Як бачимо, вказана норма носить відсильний характер — відсилає до кримінального законодавства, зокрема до КК України, який передбачає і такі види покарання, як заслання, висилка, позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю. У випадках засудження на підставі вироку до зазначених мір покарання громадянин позбавляється можливості на свій розсуд обирати місце проживання і рід занять. Обмеження правоздатності громадянина носить строковий характер — до 5 років (ст.ст.27,28 КК України).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Громадяни як суб’єкти цивільного права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок