Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Юридичні аспекти політичної боротьби в Англії в перші десятиліття XVII ст.

Юридичні аспекти політичної боротьби в Англії в перші десятиліття XVII ст.

Назва:
Юридичні аспекти політичної боротьби в Англії в перші десятиліття XVII ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
71,34 KB
Завантажень:
44
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 
Англійська революція 16401660 р. не була фатально неминучою — вона цілком могла і зовсім не відбутися, але той факт, що вона усе-таки відбулася, означає, що в англійському суспільстві склалися для неї відповідні чи умови передумови. Питанню про причини англійської революції присвячена величезна кількість книг і статей . У них виявляються й аналізуються економічні, соціальні і політичні фактори, що обумовили революційний вибух в Англії на початку 40-х рр. XVII в. Однак усього цього недостатньо для того, щоб зрозуміти, чому відбулася англійська революція.

Економічні протиріччя, соціальні і політичні конфлікти, що існували в англійському суспільстві в перші десятиліття XVII в., не мали такої глибини і сили, щоб їхній не можна було дозволити еволюційним і мирної шляхом, без революції і громадянської війни. Це аргументовано доводять багато істориків .

Але убедительнее всяких наукових праць по економічному, соціальному і політичному розвитку Англії в XVII в. таку можливість дозволу зазначених протиріч і конфліктів демонструє произошедшая тут у 1660 р. за підтримкою більшості населення реставрація монархії Стюартов . Як відомо, законним королем Англії був визнаний при цьому Карл II — син страченого революціонерами короля Карла I. Але адже не случися революції і громадянської війни, саме Карла II мали би англійці своїм королем у 1660 р. чи небагато пізніше.

Чому ж при наявності в англійському суспільстві умов для реалізації сценарію еволюційного і мирного розвитку тут усе-таки вибухнула революція, у ході якої відбулися дві громадянські війни, случилася страта законного короля, була ліквідована монархія? Чому у визначений момент революції упала монархія Стюартов, якщо вона виявилася настільки живучої, що спустя одинадцять років відродилася як би сама собою, при відсутності скільки-небудь серйозного опору з боку яких-небудь суспільних груп?

Політичний конфлікт, повлекший за собою революцію і громадянську війну, розвивався в англійському суспільстві протягом декількох десятиліть. В історичній літературі його описують, як правило, у виді протистояння двох інститутів державної влади — короля і парламенту . Це протистояння дійсне мало місце. Однак воно складало лише зовнішню, видиму сторону даного конфлікту. За нею ховалася інша, глибинна і більш значима його сторона — протиборство суспільних угруповань. Одні з цих угруповань поєднувалися навколо короля і використовували як інструмент здійснення своїх інтересів королівську владу. Інші спиралися в захисті своїх інтересів на парламент. Звідси і виникало протистояння названих інститутів державної влади.

Протягом перших десятиліть XVII в. зазначені суспільні угруповання, ведучи боротьбу між собою, не зневажали можливостями вирішити свої проблеми правовими засобами. Їхнє взаємне протиборство було багато в чому сутичкою правознавців, фехтуванням статтями законодавчих актів і юридичних прецедентів. Кожна з конфліктуючих сторін шукала в сфері права опору своїм домаганням і засобу приборкання домагань свого супротивника.

Відображенням цього служать такі документи, як «Апологія і Сатисфакція Палати Громад» 1604 р., «Петиція Палати Громад» 1610 р., «Протест Палати Громад» 1621 р., Прокламація короля Якова I 1622 р. про розпуск парламенту й ін.

У першому з названих документів Палата Громад спростовувала «помилкові зведення, відкрито преподносимие» королю. Одне з них складалося, зокрема, у тім, що парламент нібито має привілею не підставі права, «але лише по милості, поновлюваної для кожного Парламенту за допомогою дарування петицією, і в такий спосіб обмежені» . У відповідь на це твердження Палата Громад заявляла у своїй «Апології»: «Наші привілеї і вільності є нашим правом і належною спадщиною не в меншій мері, чим наші самі землі і майно» .

Подібна декларація містилася й у «Протесті», з яким Палата Громад виступила 18 грудня 1621 р. Тут говорилося, що «вільності, пільги, привілею і юрисдикції Парламенту є стародавнім і безсумнівним природженим правом і спадщиною підданих Англії» .

Один з найбільш значних боїв на правовому полі між королівською владою і парламентом відбулося навесні 1628 р. Наслідком його стало прийняття документа за назвою «Петиція, представлений Його Величності Лордами Духовними і Світськими і Громадами, тими, що зібралися в дійсному Парламенті, що стосується різних Прав і Воль Підданих» чи скорочено — Петиція про право 1628 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 Реферат на тему: Юридичні аспекти політичної боротьби в Англії в перші десятиліття XVII ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок