Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Особливості правового регулювання використання пластикових платіжних засобів

Особливості правового регулювання використання пластикових платіжних засобів

Назва:
Особливості правового регулювання використання пластикових платіжних засобів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,95 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Перебудова економічної основи нашого суспільства і формування інструментів ринкової економіки, до яких можна віднести і нову форму безготівкових розрахунків на основі використання пластикових платіжних засобів, відбувається в умовах дефіциту правового регулювання. Адаптація закордонних форм безготівкового розрахунку в українській банківській діяльності відбувається вкрай нерівно. За цих умов, для врегулювання відносин в галузі застосування пластикових платіжних засобів суб'єкти підприємницької діяльності намагаються самостійно пристосувати міжнародну практику до вітчизняного законодавства [147].

В Україні обслуговування по пластикових платіжних засобах провадилося до моменту припинення існування Союзу РСР відповідно до Інструкції "Про порядок надання обслуговування громадянам, держателям кредитних карток інофірм", затвердженої наказом № 164 від 8 травня 1985 р. Державного комітету СРСР по іноземному туризму і доповненням до неї від 21 червня 1991 р. Крім того, існували "Правила здійснення операцій із банківськими і кредитними картками" [148].

В останні роки в нормативних актах Національного Банку України серед форм оплати в національній і іноземній валюті, усе частіше стали згадуватися і пластикові платіжні засоби. Найбільш детально процедура здійснення діяльності на ринку пластикових карток викладена в "Положенні про впровадження пластикових карток міжнародних платіжних систем у розрахунках за товари, надані послуги та при видачі готівки" затвердженому правлінням НБУ 24.02.97 р. №37. Учасники ринку пластикових карток діють також згідно законів України про валютне регулювання, про банківську діяльність, підприємництво, та інших нормативних актів, що регулюють комерційну діяльність. [145,146].

Природно, що ринкові відносини в Україні носять динамічний характер, і тому не всі названі документи відповідають вимогам сьогоднішнього дня [149]. Крім того, варто мати на увазі, що специфіка роботи з пластиковими платіжними засобами диктує, щоб кожний банк сам визначав умови видачі карток клієнтам, їхню вартість, тарифи річного обслуговування і комісії, систему лімітів, що припускає наявність власних інструкцій із здійснення операцій із платіжними пластиковими картами. Тому деякі банки-эмітенти випускають внутрішні нормативні документи, інструкції, довідники й інші видання, що дають уявлення про правила експлуатації платіжних карт.

Правовою основою для застосування пластикової картки є договір між емітентом картки і її держателем, що виникає у випадку схвалення банком заявки клієнта на видачу йому платіжної пластикової картки і відкритті спеціального карткового рахунку (СКС). При наявності комп'ютерної системи обліку на клієнта відчиняється файл, у якому зберігається і періодично обновлюється інформація про клієнта, дані виданої пластикової картки, кредитний ліміт. Після цього виготовляється персональна пластикова картка.

Як показує виконаний нами аналіз інструкцій і нормативних документів більшості комерційних банків України - учасників платіжних систем, пластикові платіжні засоби дозволяють оперувати тільки наявними на рахунку держателя картки коштами шляхом безготівкових розрахунків. Кожна операція (у тому числі і користування банкоматом) супроводжується видачею держателю картки першого примірника платіжного документа (сліпа) або квитанції з банкомата.

Пластикові картки повинні прийматися для оплати товарів і різноманітних послуг підприємствами торгівлі і сервісних точок в Україні і за її межами, якщо картка міжнародна. У випадку втрати картки її держатель зобов'язаний негайно сповістити про це в банк-емітент.

Емітенти карток повинні інформувати мережу сервісних організацій, що приймають картки, про номери карток, визнаних недійсними: украдених, загублених, фальсифікованих, фальшивих. Така інформація доводиться у виді списку номерів недійсних карток, який називається "стоп-лист". Платежі по недійсних картках не проводяться, тому співробітникам підприємств необхідно регулярно одержувати "стоп-листи" із переліком недійсних карток.

Для кожної разової операції з картками конкретного емітента встановлюється максимальний ліміт суми операції. Під цим припускається, що власник картки може протягом одного дня використовувати свою картку в різноманітних підприємствах (готель, ресторан, бар, бюро прокату автомобілів і т.д.), і в кожному підприємстві сума товарів або зроблених послуг не повинна перевищувати встановленого ліміту. Розмір ліміту має строго конфіденційний характер і повідомляється кожному підприємству окремо. Емітенти можуть періодично змінювати ліміти суми операції.

Перед тим, як приймати пластикову картку до оплати за товари і послуги співробітник підприємства (касир) зобов'язаний:

- перевірити термін дії пластикової картки, зазначений на ній;

- перевірити, чи не має картка яких-небудь механічних ушкоджень, поправок і підчищень у реквізитах;

- засвідчити особистість її держателя;

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості правового регулювання використання пластикових платіжних засобів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок