Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Технологія функціонування системи пластикових платіжних засобів

Технологія функціонування системи пластикових платіжних засобів

Назва:
Технологія функціонування системи пластикових платіжних засобів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,85 KB
Завантажень:
15
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Банк, що уклав угоду з ПС і одержав відповідну ліцензію, може виконувати дві функції. По-перше, він може виступати емітентом пластикових платіжних засобів даної системи, прийнятих до оплати усіма іншими банками-учасниками. По-друге, він може виконувати функції банка-еквайрера, що обслуговує підприємства, які приймають до оплати ППЗ даної системи, випущені іншими емітентами, і приймати ці ППЗ для переведення в готівку у своїх відділеннях.

Необхідно відзначити, що пластикові картки є лише інструментом тієї або іншої платіжної системи. Таким чином, суть карткового бізнесу полягає зовсім не в шматочку пластика, а в організації налагодженої системи безготівкових розрахунків.

Природно, що найбільший досвід в галузі безготівкових розрахунків в Україні накопичили комерційні банки. Історично так склалося, що на сьогоднішній день переважна більшість ПК в Україні має магнітну смугу, і це ставить певні вимоги до всієї організації карткової системи. Чіпова технологія, що з'явилася пізніше за магнітну, з одного боку, надає принципово інші можливості, а з іншого боку, накладає інші вимоги щодо організації платіжної системи (ПС). Отже, це інша технологія, про яку буде сказано нижче.

У даному розділі розглянемо організацію (ПС) із використанням магнітної смуги. Найпростішим прикладом є пластикова картка (ПК), що випускається однією компанією, в окремому випадку, - банком. Мета випуску такої ПК може бути різною:

- організація більш швидких і зручних для клієнтів розрахунків;

- зменшення обсягу готівки, яка використовується в розрахунках і, отже, зниження вартості операцій;

- привабливість статусу держателів карток і т.ін.

У такій системі безготівкових розрахунків три основних учасники: емітент, держатель картки і пункт обслуговування [6].

РАХУНОК СПЛАТА

СПЛАТА СЛІП

КВІТАНЦІЯ (СЛІП)

ТОВАРИ (ПОСЛУГИ)

Мал. 1.1 Фінансові відносини між трьома учасниками безготівкових розрахунків

У банківській системі пунктом обслуговування може бути не тільки магазин, але і відділення банку, а наданою послугою - видача готівки.

Процедура прийому платежу досить проста. Клієнт, прийшовши в пункт обслуговування (магазин або відділення банку) і пред'явивши картку, отримує товар або послуги в обмін на квитанцію, яку звичайно називають сліпом (від англійського slip - бланк, реєстраційна картка).

На сліпі за допомогою копіювальної машини – імпринтера – фіксується номер картки, код і координати пункту обслуговування, сума товару (послуги), дата операції, після чого сліп підписується як держателем картки, так і продавцем (касиром). Держатель картки ставить свій підпис під заявою, виконаною на сліпі типографським способом, зміст якої полягає в тому, що він зобов'язується сплатити зазначену суму за допомогою емітента. З метою безпеки операції ПС рекомендуються нижні ліміти сум для різноманітних регіонів України і видів бізнесу, за якими можна проводити розрахунки [109, С.181].

Пункт обслуговування передає сліп емітенту і на його підставі одержує грошове відшкодування в безготівковій формі. Емітент виставляє рахунок держателю картки і кредитує його, після чого отримує від нього оплату. У багатьох платіжних схемах емітент автоматично стягує суму операції з рахунку держателя картки на підставі його попереднього доручення. Таке попереднє доручення або дозвіл звичайно вноситься в договір, що укладається між емітентом і клієнтом при видачі останньому картки [109, С.144-163].

У зазначеній схемі є ряд недоліків, самим істотним з яких, на нашу думку, є той, що деякі несумлінні клієнти намагаються оплатити суму, яка перевищує їхній залишок на рахунку або розмір відкритого для них емітентом кредиту. При перевищенні лімітної суми або у випадку виникнення сумніву в істинності особи клієнта підприємство зобов'язане провести процес авторизації. Проблема полягає ще й у тому, що картка може бути загублена або украдена, і нею скористається нечесна людина або злочинець.

Виходячи з цих міркувань, емітент звичайно вводить процедуру авторизації. Авторизація - дозвіл, який повинен отримати від організації-емітента співробітник пункту обслуговування під час оформлення операції. Авторизаційний запит звичайно включає номер картки, термін її дії і суму операції, а також іноді деяку іншу інформацію, пов'язану з забезпеченням безпеки операції. Практично завжди авторизаційний центр лише підтверджує можливість оплати запрошеної суми даною карткою. З тих же міркувань безпеки і таємниці вкладника в авторизаційному запиті не фігурує ім'я держателя картки і його залишок на рахунку. Проте, на нашу думку, варто проаналізувати дану схему з комерційного погляду.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Технологія функціонування системи пластикових платіжних засобів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок