Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття і види джерел права

Поняття і види джерел права

Назва:
Поняття і види джерел права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,83 KB
Завантажень:
100
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
План

1. Поняття і види джерел права.

2. Звичаєве право.

3. Закон.

4. Едикти магістрів, преторське право.

5. Діяльність юристів.

6. Кодифікація римського права.

Поняття і види джерел права.

Римський історик Тит Лівії назвав закони XII таблиць "fons omnis publici privatique iuris" джерелом усього публічного і приватного права. Слово "джерело" у цій фразі ужито в змісті кореня, з якого виросло могутнє дерево римського права; Лівії хотів терміном "джерело" позначити початок, від якого йде розвиток римського права.

У римському праві протягом його історії формами правотворення служили:

1) звичайне право;

2) закон (у республіканський період - постанови народних зборів; в епоху принципату -сенатусконсульти, постанови сенату, який вуалювалася воля принцепса; у період абсолютної монархії — імператорські конституції);

3) едикти магістрів;

4) діяльність юристів (юриспруденція).

Звичаєве право.

В Інституціях Юстиніан проводиться розходження між правом писаним (ius scriptum) і неписаним (ius піп scriptum). Писане право — це закон і інші норми, що виходять від органів влади і зафіксовані ними у визначеній редакції. Неписане право — це норми, що складаються в самій практиці. Якщо такі сформовані в практиці правила поведінки людей не одержують визнання і захисти від державної влади, вони залишаються простими звичаями (так називаними побутовими); якщо звичаї визнаються і захищаються державою, вони стають юридичними звичаями, складають звичайне право, а іноді навіть сприймаються державною владою, що додає їм форму закону.

Звичайне право являє собою найдавнішу форму утворення римського права. Норми звичайного права позначаються в римському праві термінами: mores maiorum (звичаї предків), usus (звичайна практика); сюди ж треба віднести: commentarii pontificum (звичаї, що склалися в практиці жрецов); commentarii magistratuum (звичаї, що склалися в практиці магістратів) і ін., в імператорський період застосовується термін consuetude (звичай).

Закон.

В міру зміцнення і розширення держави неписане звичайне право стає незадовільною формою через невизначеність, повільності утворення і взагалі затруднительности регулювати в цій правовій формі зростаючий оборот. Звичайне право звільняє дорогу закону й іншим формам правообразования.

У республіканський період закони проходили через народні збори і називалися leges. Розвиток життя висувало це джерело права на перше місце. Необхідно разом з тим підкреслити, що законів у республіканському Римі усе-таки видавалося не так багато; одержали величезне поширення специфічні римські форми правообразования: едикти судових магістратів і діяльність юристів (юриспруденція). Консерватизму, що характеризує римське право, ці останні форми правообразования відповідали набагато більш, ніж видання нових законів. Крім законів XII таблиць важливе значення для цивільного права мають: lex Poetelia (Пэтелиев закон), IV в.до н.е., що скасував продаж у рабство й убивство боржника, що не сплатив боргу; lex Aquilia (Аквилиев закон), приблизно III в.до н.е., про відповідальність за знищення й ушкодження чужих речей; lex Falcidia (Фальцидиев закон), 1 в.до н.е., про обмеження заповідальних відмовлень і ін.

У період принципату народні збора не відповідали новому ладу і тому повинні були, природно, утратити значення. Але тому що в цей час (перші три століття н.е.) імператорська влада ще був схильна прикриватися республіканськими формами, створювалося враження, що закони видавалися сенатом (сенатусконсульты).

Остаточне зміцнення імператорської влади привело до того, що одноособове розпорядження імператора стало визнаватися законом: "що завгодно імператору, то має силу закону", а сам імператор "законами не зв'язаний" (legibus solutus est, D. 1,3,31). Імператорські розпорядження, що носили загальне найменування "конституцій", існували чотирьох видів: а) едикти — загальні розпорядження, звернені до населення (термін, що уцелели від республіканських часів, коли він мав зовсім інше значення); б) рескрипти — розпорядження по окремих справах (відповіді на, що збуджувалися перед імператором клопотання); в) мандати — інструкції, що давалися імператорами чиновникам; г) декрети — рішення по спірних справах, що надходили на розгляд імператора. У період абсолютной монархії імператорські закони стали іменуватися leges; зустрічаються і нові терміни: ieges generales, sanctio pragmatica і ін.

Едикти магістрів, преторське право.

1. Однієї з форм правообразования, специфічної саме для римського права, є едикти магістрів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Поняття і види джерел права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок