Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Судово-психіатрична експертиза свідків і потерпілих

Судово-психіатрична експертиза свідків і потерпілих

Назва:
Судово-психіатрична експертиза свідків і потерпілих
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,62 KB
Завантажень:
116
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Показання свідків і потерпілих на попереднім і судовому слідстві є одним з важливих доказів у карному процесі. У законі сказано: «Свідок зобов'язаний з'явитися за викликом особи, що производили дізнання, слідчого, прокурора, судна й дати правдиві показання: повідомити все відоме йому в справі й відповісти на поставлені питання» (ст. 73 УПК РСФСР).

Показання свідків, дані психічно здоровими особами, іноді виявляються недостатньо повноцінними й суперечать дійсністю. Це може залежати від емоційного стану свідка й потерпілого, схоронності його довгострокової пам'яті, механізмів сприйняття й відтворення подій, індивідуально-особистісних особливостей (схильності до реакцій гальмування або расстерянности в екстремальних ситуаціях), його активного небажання розкрити якісь обставини й ряду інших факторів. Для того щоб бути повноцінним свідком, особа повинне мати схоронність психічних функцій, розуміти юридичну сторону що происшли й наслідку для обвинувачуваного даних їм відомостей.

У зв'язку із прийнятим у нас у країні курсом на побудову демократичної й правової держави права потерпілих значно розширюються. Потерпілі за законом мають право відстоювати свої інтереси, заявляти відводи й клопотання, брати участь у дослідженні доказів, задавати питання, виражати своє відношення до слідства, знайомити з його результатами (ст. 53 УПК). Поряд із правами на потерпілого накладають і певні обов'язки: він повинен давати правдиві показання, брати участь в очних ставках, упізнанні, слідчому експерименті, якщо буде потреба піддаватися огляду, представляти зразки свого почерку й т.д. (ст. 75, 164, 183 УПК).

Наділяючи потерпілими процесуальними правами й обов'язками, законодавець виходить із презумпції здатності потерпілого реалізувати свої права в ході судово-слідчого процесу. Однак у чинність різних причин ця здатність може бути порушеної.

Судово-психіатрична експертиза свідків і потерпілих не оцінює вірогідність і втримування показань, це компетенція суду, а констатує психічний стан особи (свідка або потерпілого) на предмет їхньої здатності правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, і давати про їх правильні показання. По суті, мова йде про процесуальну дієздатність цих учасників карного процесу.

До умов процесуальної дієздатності ставиться вік потерпілого, психічне здоров'я, фізичний стан. Залежно від наявності цих умов потерпілий може бути визнаний процесуально дієздатним, обмежено дієздатним або повністю недієздатним. Повністю недієздатними є малолітні (до 14 років), обмежено дієздатними - неповнолітні (від 14 до 18 років), повністю дієздатними - особи з 18 років. Закріплюючи ту або іншу вікову границю, законодавець виходить із того, що саме в цьому віці в людини з'являється здатність правильно й повно орієнтуватися в соціальних і морально-етичних нормах, розуміти характер своїх дій і керувати ними. Разом з тим вікова психологія при визначенні віку оперує поняттями не хронологічного, конкретного числа, а вікового періоду, під час якого психічний і особистісний розвиток має якісна відмінність від інших періодів. Визначення ступеня психічної зрілості малолітнього й неповнолітнього потерпілого стосується компетенції психолога-експерта. Тому при необхідності враховувати фактор психічної зрілості неповнолітнього потерпілого може бути рекомендована комплексна судова психолого-психіатрична експертиза.

Не викликає сумніву й той факт, що, якщо дорослий і фізично здорова людина не обізнана в правових питаннях, то він не зможе самостійно реалізувати свої функції. Тому в останні роки спостерігається тенденція до залучення адвоката на ранніх етапах слідства для правової допомоги потерпілим від злочину.

Здатність самостійно реалізувати свої права багато в чому залежить від особливостей особистості потерпілого. Наприклад, особи з гальмуються чертами, що, характеру, у зв'язку із властивої ним боязкістю, сором'язливістю, нерішучістю, схильністю до реакцій розгубленості, страху перед публічними виступами в судовому засіданні, виглядають значно нижче своїх здатностей і не можуть ефективно захистити себе. Оцінка зазначених нехворобливих індивідуально-психологічних особливостей психіки проводиться психологом. Все це свідчить про необхідність комплексних судових психолого-психіатричних експертиз, при яких констатується не тільки психічне здоров'я потерпілого, але й вплив нехворобливих рис характеру на його поводження в кримінальній і судово-слідчій ситуації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Судово-психіатрична експертиза свідків і потерпілих

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок