Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Деяки правові проблеми злочинності в сфері комп'ютерної інформації

Деяки правові проблеми злочинності в сфері комп'ютерної інформації

Назва:
Деяки правові проблеми злочинності в сфері комп'ютерної інформації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,37 KB
Завантажень:
31
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Комп'ютеризація суспільства призвела до появи нового, раніше невідомого різновиду злочинності, пов'язаного з крадіжкою, перекрученням або знищенням комп'ютерної інформації.

Тільки за останні роки кримінальне законодавство доповнено рядом норм, якими передбачена кримінальна відповідальність за злочини, раніше невідомі чинному законодавству. До їх числа відносяться і так звані "злочини в сфері комп'ютерної інформації".

Уперше термін " злочину в сфері комп'ютерної інформації " з'явився в 70-ті роки, коли помітно зросло число кваліфікованих фахівців в області електронно-обчислювальної техніки, здатних "проникнути" в комп'ютерні системи і здійснити необхідні маніпуляції з даними і засобами програмування.

Загальноприйнятого визначення злочину в сфері комп'ютерної інформації в нашому законодавстві доки не існує. Частіше всього воно трактується як злочин, об'єктом посягання якого є саме технічні засоби (комп'ютери і периферія ), - як матеріальні об'єкти, так і програмне забезпечення і бази даних.

Є пропозиції під визначенням злочинності в сфері комп'ютерної інформації розуміти "всі злочинні дії, при вчиненні яких комп'ютер є знаряддям або метою їх здійснення".

Злочини в сфері комп'ютерної інформації умовно можна поділити на три основних групи:

злочини в сфері комп'ютерної інформації - майнові (комп'ютерне шахрайство, комп'ютерний саботаж й ін.);

злочини в сфері комп'ютерної інформації проти прав особистості, і, передусім, приватних осіб (несанкціоноване копіювання втручання і перехоплення);

злочини проти суспільних і соціальних правових цінностей (злочини, пов'язані з комп'ютерами; заміна або пошкодження інформації).

Небезпечність злочинів цього виду надзвичайно значна. Вона у багато разів збільшується, коли злочинці отримують доступ до автоматизованих банків даних системи оборони, атомної енергетики.

Різні держави мають неоднакові національні системи законодавчих актів, якими передбачаються заходи юридичної охорони цієї сфери, в тому числі і кримінально-правові.

Так, в Португалії закон про комп'ютерні злочини діє з 1982 р., в США - з 1984 р., в Данії і Канаді - з 1985 р. У Германії законом, прийнятим в 1986 р., був введений ряд статей, які містили спеціально сформульовані склади злочинів в сфері комп'ютерної інформації. У Англії з серпня 1990 р. набрав чинності "Закон о зловживаннях комп'ютерами".

У ряді країн відповідальність за дані злочини настає за традиційними нормами чинного кримінального законодавства (крадіжка, шахрайство, порушення таємниці листування та ін.).

Спроби криміналізації діянь, пов'язаних із зловживаннями комп'ютерами була прийнята на Україні в 1994 р., коли в липні був прийнятий Закон "Про захист інформації в автоматизованих системах". У цьому законі були зазначені основні терміни "автоматизована система", "інформація в АС", "захист інформації", "несанкціонований доступ", "просочування інформації" та ін. Визначено, що об'єктами захисту є інформація, яка міститься в автоматизованих системах, власник цієї інформації. У певній мірі врегульовані стосунки, які виникають під час обробки інформації.

У третьому і четвертому розділах закону зафіксовані загальні вимоги до організації та заходів захисту інформації.

Відповідно до 5 розділу документу в жовтні 1994 р. Верховною Радою був прийнятий закон, який доповнив Кримінальний кодекс ст. 198-1, що встановила відповідальність за порушення автоматизованих систем.

Проект кримінального кодексу, розроблений Кабінетом Міністрів України, включає в себе три статті:

Стаття 332.

Умисне втручання в роботу автоматизованих електронно-обчислювальних систем;

Стаття 333.

Викрадення, привласнення, вимагання комп'ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства;

Стаття 334.

Порушення правил експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем.

Однак стаття чинного Кримінального кодексу, а також вказані норми, не охоплюють весь спектр суспільно небезпечних діянь, які умовно називаються "злочини в сфері комп'ютерної інформації". Ця проблема вимагає подальшої розробки і вдосконалення кримінально-правових заходів регулювання.

З метою одноманітного підходу до визначення злочинів в сфері комп'ютерної інформації, відповідно до рекомендацій Комітету з питань законодавства Ради Європи, Генеральним секретаріатом Інтерполу розроблена класифікація комп'ютерної злочинності. Вона рекомендована країнам-членам Інтерполу (в тому числі і Україні) в якості типової.

Всі злочини цього виду поділені на шість основних груп:

"Втручання і перехоплення";

"Заміна або пошкодження інформації";

"Комп'ютерне шахрайство";

"Несанкціонування копіювання";

"Комп'ютерний саботаж";

"Злочини, пов'язані з комп'ютерами".

Доцільно розглянути конкретні злочини, які належать до запропонованої класифікації, а також проаналізувати можливість застосування чинного Кримінального кодексу України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Деяки правові проблеми злочинності в сфері комп'ютерної інформації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок