Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Співвідношення функцій судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України в контексті судової реформи

Співвідношення функцій судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України в контексті судової реформи

Назва:
Співвідношення функцій судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України в контексті судової реформи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,09 KB
Завантажень:
47
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Важливою подією у правовому житті Української держави стала судова реформа, здобутки якої втілені у Законі від 7 лютого 2002 р. № 3018-III «Про судоустрій України» (далі — Закон). Як справедливо зазначив В.В. Сташис, «судова реформа, завершивши один етап, перейшла до наступного. Цей етап потребує науково-теоретичного осмислення нового законодавства, практики його застосування із тим, щоб черговий етап судової реформи мав міцне наукове підгрунтя і сприяв би подальшому забезпеченню прав особи на справедливий, незалежний і неупереджений суд» 1. Судова реформа відкриває нові можливості для вдосконалення та оптимізації судового законодавства, передбачає новий крок у його розвитку, що може полягати, зокрема, у кодифікації цього законодавства.

Кодифікаційні роботи у сфері судового законодавства, насамперед розроблення проекту Кодексу про судочинство і судоустрій України, потребують належного науково-методологічного забезпечення. Ряд проблем, які постали перед розробниками нового Кодексу, необхідно осмислити на основі наукового аналізу, щоб уникнути прорахунків, втрат та підвищити ефективність дії цього якісно нового нормативно-правового акта.

Важливою і поки що мало дослідженою проблемою залишається, зокрема, співвідношення функцій судів загальної юрисдикції і Конституційного Суду України. На нашу думку, найдоцільніше її вирішувати, порівнюючи правову природу функцій судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України. У процесі кодифікації судового законодавства потрібно враховувати як спільні, так і відмінні риси обох складових національної системи судочинства.

Показово, що розд. VIII чинної Конституції України, де йдеться про організацію судової влади, названо «Правосуддя», на відміну від радянських конституцій, у яких або взагалі уникали присвячувати окремі розділи організації судової влади (Конституції УСРР 1919 і 1929 рр.), або штучно об’єднували суди загальної юрисдикції та їх функції з іншими державними органами (у першу чергу з органами прокуратури) чи функціями останніх. Наприклад, розд. IX Конституції УРСР 1937 р. мав назву «Суд і прокуратура», а розд. VIII Конституції УРСР 1978 р. — «Правосуддя, арбітраж і прокурорський нагляд» 2.

Таким чином, у Конституції України вперше акцентовано увагу на основній функції судової влади — здійсненні правосуддя, і тим самим відокремлено органи судової влади від інших органів державної влади. Так, у ч. 1 ст. 124 закріплено положення про те, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами і делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. У ч. 3 цієї ж статті визначено і систему судочинства, яке здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції, і тим самим чітко встановлено, що функція правосуддя є головною для всіх судів.

Водночас в Основному Законі України наголошується на пріоритетності Конституційного Суду України в національній системі судочинства: йому присвячено окремий розділ, в якому визначено принципи організації та діяльності цього органу правосуддя, — розд. XII «Конституційний Суд України». Відповідно до ч. 1 ст. 147 Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні. Це означає, що він наділений особливою функцією — функцією конституційного правосуддя, яка передбачає вирішення питань про відповідність законів та інших правових актів Конституції України й офіційне тлумачення її положень і законів України.

На відміну від здійснюваної судами загальної юрисдикції функції правосуддя у цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних справах, Конституційний Суд України здійснює функцію конституційного правосуддя, яка через винятковість предмета правового регулювання має пріоритетний характер і реалізується на особливих принципах.

Діяльність Конституційного Суду грунтується на принципах верховенства права, незалежності, колегіальності, рівноправності суддів, гласності, повного й усебічного розгляду справ та обгрунтованості прийнятих ним рішень. Тобто поряд із принципами, властивими діяльності всіх органів судової влади в Україні, чинне законодавство визначає як обов’язкові для Конституційного Суду України і такі, відповідно до яких діють глава держави, законодавча та виконавча влада.

Якщо функції судів загальної юрисдикції розуміють як напрями, види і форми діяльності з вирішення правових конфліктів, спорів у сфері цивільного, господарського, адміністративного та кримінального судочинства, що здійснюється виключно судами на підставах, у межах та порядку, передбачених Конституцією і законами України, то визначення функцій Конституційного Суду України, їх видів і ознак залишається дискусійним, попри значні здобутки вітчизняної та зарубіжної юридичної науки у вивченні цієї проблеми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Співвідношення функцій судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України в контексті судової реформи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок